03 czerwca 2021

794. - "Praktyka uważności dla początkujących"


Praktyka uważności dla początkujących
Jon Kabat-Zinn

Numer wydania: II
Data wydania polskiego: 24 lutego 2021
Data wydania amerykańskiego:    1 lipca 2016 r.
Liczba stron: 208
Wymiary: 217 x 149 mm
Oprawa: Twarda
Tytuł oryginału: Mindfulness for Beginners: Reclaiming the Present Moment and Your Life
Wydawnictwo: Czarna Owca

„Mindfulness to jest to, co się pojawia, kiedy poświęcasz czemuś uwagę celowo, w chwili bieżącej, bez osądzania”

Życie nie raz zmusza nas do coraz szybszego tempa podążania za swoimi pragnieniami, marzeniami, zapewnieniem sobie lepszej przyszłości. Wciąż za czymś gonimy, na coś czekamy, planujemy, nie zauważając, że dni uciekają nam jeden po drugim, rok za rokiem biegnie a my wciąż stawiamy sobie nowe cele. I tak niezauważenie życie przecieka nam przez palce aż spostrzegamy, że jesteśmy coraz bardziej zmęczeni, zniechęceni i zestresowani. Zamiast być tu i teraz, my wciąż tylko jesteśmy zaprogramowani na działanie. I tu potrzebna jest metoda nazwana mindfulness, którą przedstawia autor książki „Praktyka uważności dla początkujących”

źr. zdjęcia:
amazon.com
Jon Kaban-Zinn jest emerytowanym profesorem medycyny oraz inicjatorem programu redukcji stresu opartego na uważności. Założył Centrum ds. Mindfulness w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie oraz Kliniki Redukcji Stresu Opartej na Mindfulness w skrócie MBSR Clinic. Jest autorem licznych bestsellerów przetłumaczonych na ponad 30 języków. Ja miałam okazję przeczytać i poznać założenia jego metody w książce „Gdziekolwiek jesteś, bądź”, która jest kontynuacją omawianej w tej recenzji publikacji.

Autor, jako pierwszy opracował metodę terapeutyczną opartą na metodzie świadomej uważności. Chodzi w niej przede wszystkim o celowe skupianie się na chwili obecnej, która jest rodzajem medytacji pozwalająca doświadczyć własnego jestestwa i docenić to, co dzieje się w teraźniejszości.

Jon Kaban-Zinn proponuje bardziej uważne przeżywanie życia poprzez wprowadzenie w nasze działania proponowanych technik medytacyjnych. Jest przekonany, że dzięki nim staniemy się bardziej uważni i będziemy mogli świadomie tworzyć naszą rzeczywistość poprzez panowanie nad tym, co dane jest nam przeżywać. Celem mindfulness jest przede wszystkim eliminacja skutków stresu poprzez wprowadzenie w nasze życie spokojnego i uważnego bycia tu i teraz.

Uwagę zwraca staranne wydanie publikacji, która swoim wyglądem nawiązuje do swojej kontynuacji w postaci „Gdziekolwiek jesteś, bądź”. Grafika jest wprawdzie bardzo minimalistyczna, ale nie sposób pominąć białej, twardej oprawy, której struktura przypomina wytłoczony, drobny deseń materiału. Dodatkowym plusem tej edycji są zszywane brzegi, dzięki czemu publikacja nie ulegnie zbyt szybko zniszczeniu.

Materiał został podzielony na 5 części i ułożony pod względem stopni jego poznawania i poszerzania wiedzy, tak jakbyśmy pokonywali kolejne etapy nauki. I tak na początek część I nosi nazwę Rozpoczynanie, kolejny krok to część II Podtrzymywanie, po nim następuje część III Pogłębianie i część IV Dojrzewanie a na koniec część V Praktykowanie. Każda z nich zawiera po kilkanaście rozdziałów, które mają charakter krótkich refleksji związanych z mindfulness. Poruszana w nich jest bardzo szeroka tematyka, ale w zwięzłych słowach, skłaniających do uważnego analizowania tekstu.


Ciekawostką jest to, że książka była najpierw dostępna, jako program nagrany w wersji audio, który został wydany przez Sound True. Pierwsza płyta tego programu stała się podstawą książki „Praktyka uważności dla początkujących” a jedna z zamieszczonych wówczas w nagraniu medytacji znajduje się też na płycie CD dołączonej do niniejszej publikacji. W ostatniej z pięciu części autor dokładnie omawia przedstawione medytacje i podpowiada jak z nimi pracować. Sugeruje, że najlepsza praca z przedstawionymi medytacjami i metodą mindfulness polega na systematycznym praktykowaniu, z przynajmniej jedną z medytacji kierowanych, dziennie. Dzięki nim możemy zrozumieć, na czym polega uważność i świadome doświadczać danej chwili. Minusem tych nagrań jest głos prowadzący, dla mnie zbyt ostry, niepozwalający się skupić. Poza tym tekst jest czytany zbyt szybko, sucho i bez wczuwania się.

W książce „Praktyka uważności dla początkujących” Jon Kaban-Zinn uświadamia m.in., że przeszłość jest ważna, gdyż to ona staje się najczęściej impulsem do zmiany i pracy nad sobą, ale nie możemy w niej tkwić cały czas, lecz powinniśmy skupić się na teraźniejszości. Pokazuje, że praktykowanie Mindfulness otwiera ogrom możliwości poznawania siebie i naszego umysłu oraz pozwala zgłębić i rozpoznać nasz potencjał, dzięki któremu jesteśmy w stanie zmienić sposób postrzegania rzeczywistości. Ma nadzieję, że ta książka pomoże zrozumieć jak największej liczbie osób zasady mindfulness i sprawi, że wprowadzimy do swojego życia równowagę opartą na świadomym byciu tu i teraz a to z kolei wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie i życie.

Książkę przeczytałam, dzięki portalowi:

4 komentarze:

  1. Książka z bardzo ważnym przekazem. Warto do takich publikacji zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że to ciekawa pozycja, która wskazuje na coś bardzo ważnego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Poleciłbym bym ją bardzo wielu ludziom. ;)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty