środa, 11 listopada 2020

666. - "Powiedz mi, co cię boli – powiem ci, dlaczego"


Powiedz mi, co cię boli – powiem ci, dlaczego
Elementy psychoenergetyki
Michel Odoul

Wydanie II poprawione
Rok wydania polskiego: 2019
Rok wydania francuskiego: 2002, 2018
Format 148 x 210 mm
Okładka: miękka
Ilość stron 236
Wydawnictwo: Co-Libris
Tytuł oryginału: Dis-moi où tu as mal: Les cris du corps sont des messages de l'âme. Eléments de psycho-énergétique

„Jeśli życie komunikuje się z nami poprzez nasze ciało i mówi, co jest nie tak, to również dlatego, abyśmy mogli się zmienić.”

Gdy dręczy nas jakaś choroba lub dolegliwość, często próbujemy zwalczyć ją szukając pomocy u lekarza. Niestety, z reguły wszelkie diagnozy stawiane przez medycynę konwencjonalną, opierają się na fizycznych objawach. „Leczenie” skupia się przede wszystkim na podawaniu odpowiednich leków czy zastosowaniu określonych zabiegów ale często jest tak, że po pewnym czasie dolegliwości powracają a do tego pojawiają się skutki uboczne takiej terapii. Dzieje się tak, gdyż pomija się głębszy sens dotykających nas schorzeń i nie próbuje się dotrzeć do prawdziwych przyczyn schorzenia. Tego rodzaju informacje możemy uzyskać dzięki książce pt.: „Powiedz mi, co cię boli – powiem ci, dlaczego.” 

źr. zdjecia:
co-libris.pl
Michel Odoul – jest nauczycielem i terapeutą, łączącym techniki uzdrawiania inspirowane medycyną Wschodu z psychologią zachodnią, zwłaszcza jungowską. Absolwent prestiżowej Wyższej Szkoły Handlowej (HEC) w Paryżu, porzucił karierę w biznesie, aby zgłębiać tajniki shiatsu i tradycyjnej medycyny chińskiej. W połowie lat 90-tych XX w. założył w Paryżu Francuski Instytut Shiatsu, pierwszą we Francji szkołę, która stała się europejskim wzorcem profesjonalnego kształcenia terapeutów shiatsu. Autor licznych książek z zakresu psychoenergetyki, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków.

"Powiedz mi, co cię boli – powiem ci, dlaczego" to poradnik, który wręcza nam klucz do odczytywania języka naszego ciała. Pomaga zrozumieć dolegliwości, nasze emocje, cierpienie i dostrzec lekcje jakie ze sobą niosą. Autor pokazuje, że choroba nie jest karą czy jakimś fatum ale wołaniem naszej duszy do dokonania zmian w jakieś dziedzinie naszego życia czy sposobie postrzegania rzeczywistości. 


Swoją wiedzę opiera na filozofii Wschodu i Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. Przez wiele lat praktykował Shiatsu i inne techniki energetyczne, dlatego doskonale poznał tajniki sygnałów naszego ciała. Dzieli się swoim doświadczeniem przytaczając przykłady ze swojej praktyki, które dowodzą słuszności tego, o czym możemy przeczytać w poszczególnych rozdziałach. Pragnie, by książka stała się wprowadzeniem do życia i uważnego słuchania własnego ciała. Skłania do refleksji i szerszego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. 

"Życie używa wielu narzędzi, aby do nas przemawiać oraz nas prowadzić i tylko od nas zależy, czy go posłuchamy."


Materiał został podzielony na trzy części, z których dwie pierwsze zawierają wiedzę teoretyczną a część trzecia stanowi praktyczne podejście do tematu. Całość została napisana w bardzo przystępnej formie, opatrzona licznymi rysunkami i tabelkami, które uzupełniają omawiane zagadnienie. Poznajemy m.in. filozoficzne podejście do człowieka pod kątem związku między ciałem, duszą i umysłem, podstawowe zasady Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, zasadę Pięciu Przemian i jej pratktycznego zastosowania, symbolikę Yin i Yang. Dowiadujemy się na czym polega efekt lustra, jak działa Energia Przodków, Energia Życiowa i Zasadnicza, czym są meridiany i wiele innych. Zanim poznamy cześć trzecią, która stanowi esencję całego opracowania, warto poznać tę teoretyczną wiedzę, by w pełni zrozumieć, to o czym autor pisze w ostatniej, trzeciej części. Jest ona najobszerniejsza, gdyż omawia każdy organ, układ i narząd naszego organizmu pod kątem ich funkcji oraz płynących informacji z dolegliwości, które w nich odczuwamy. 


Dr Michel Odoul przedstawia nasze ciało jako doskonale zorganizowany mechanizm, w którym nie ma przypadkowych elementów. Każda nasza cząstka ma swoje zadanie do wykonania i jest trybikiem wśród wielu innych, byśmy mogli funkcjonować prawidłowo i cieszyć się zdrowiem. Poza umiejętnością odczytywania sygnałów naszego ciała uczy też zwracania uwagi na komunikaty jakie płyną do nas w codziennych sytuacjach. Ten aspekt naszego życia w połączeniu z informacjami o języku naszego ciała pozwala w pełni zrozumieć jakie robimy błędy zarówno na przestrzeni fizycznej ale też mentalnej. 

Jedno z powiedzeń mówi, że choroba powstaje najpierw w umyśle a właściwe już na poziomie energetycznym i jest efektem nie tylko błędów naszego sposobu życia ale przede wszystkim naszego myślenia, nastawienia i podejścia do samego siebie. Wyrazem komunikacji naszego ciała z naszą świadomością są sygnały w postaci różnych dolegliwości. 


Z początku są to nieprzyjemne doznania w ciele w postaci  zapaleń, napięć mięśni, skurczów czy złego samopoczucia. Gdy nic z tym nie zrobimy, wówczas może dojść do głębszych urazów, a gdy to nie pomaga, wtedy pojawiają się różne choroby. Warto zatem nauczyć się słuchać własnego ciała, gdyż znając jego język możemy dowiedzieć się, co nam naprawdę dolega, a to pozwoli uzdrowić nie tylko nasze ciało ale przede wszystkim duszę. 

Uważam, że książka pt.: „Powiedz mi, co cię boli – powiem ci, dlaczego" niesie wiele przydatnych informacji, które z pewnością pomogą nie jednej osobie w pokonaniu dręczących dolegliwości i  cieszyć się życiem a przede wszystkim zrozumieć siebie.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl
3 komentarze:

  1. Odczytywanie języka naszego ciała to bardzo ważna umiejętność. Interesująca publikacja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Raczej nie dla mnie. Kompletnie bym się nie odnalazła podczas czytania. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Poszerzanie wiedzy na tak ważny temat jest naprawdę ważne.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.