niedziela, 8 listopada 2020

664. - "Tajemniczy świat Witka." - przedpremierowo

Pod patronatem Oazy Recenzji
Recenzja przedpremierowa


Premiera – 14.12.2020

Tajemniczy świat Witka
Mój brat ma autyzm
Część I
Daria Kacprzak

Wydanie: I
Ilość stron: 56
Wydawnictwo: Psychoskok

„Ten dzień byłby zupełnie zwyczajny, gdyby nie to dziwne przeczucie dręczące mnie odkąd się obudziłem. Jestem niespokojny. Mam wrażenie, wręcz pewność, że już niedługo coś się wydarzy, coś ważnego, a może nawet niezwykłego. Wiem, że coś się zmieni w moim życiu. Nie jestem w stanie określić, skąd mam taką pewność, ale czasami po prostu się wie.”

Każdy rodzic chciałby mieć dziecko zdrowe, sprawne i niesprawiające większych kłopotów. Życie przynosi jednak różne wyzwania, z którymi musimy się pogodzić podejmując się jego wykonania. Takim niewątpliwe jest rodzicielstwo stawiające często przed rodzicami wysoką poprzeczkę w postaci choroby dziecka. W takich sytuacjach muszą oni stworzyć dom oparty na stabilności, miłości i bezpieczeństwie, tak jak ma to miejsce w książce pt.: "Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm".

źr. zdjęcia: psychoskok.pl
Daria Kacprzak to młoda pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Od wielu lat zajmuje się nauczaniem i terapią osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz niepełnosprawnością, a swoje doświadczenie wykorzystuje w pracy twórczej. Zadebiutowała w 2013 roku książką „Siła przetrwania”. Rok później powstała opowieść „Wymarzony dom”. Obie książki znalazły uznanie, zwłaszcza wśród młodzieży, gdyż w ciekawy sposób poruszają istotne zagadnienia, uczą pokonywania trudności oraz akceptacji drugiego człowieka. Nie inaczej jest w jej najnowszej książce. 

Witek ma 6 lat i z pozoru jest zwykłym dzieckiem nie wyróżniającym się spośród innych. Jednak przy bliższym poznaniu wychodzi na jaw, że nie jest on tacy jak inni. Ma swój świat, do którego nie każdy może mieć dostęp. 

Śledzimy wydarzenia z punktu widzenia Mańka, starszego brata Witka, dzięki temu możemy spojrzeć na rzeczywistość z poziomu dziecka, które musiało szybko zrozumieć jak ważna jest miłość i odpowiednie podejście do młodszego rodzeństwa. Narracja prowadzona jest w pierwszoosobowej formie z użyciem czasu teraźniejszego, dzięki czemu uczestniczymy bezpośrednio w wydarzeniach i wnikamy w umysł bohatera. 

Książka liczy sobie tylko 56 stron ale zawiera to, co najważniejsze, bez rozwlekania tematu, zbyt długich opisów czy psychologicznego podejścia. Powstała jako forma odpowiedzi na pojawiające się pytanie dotyczące życia z osobami z zaburzeniami autystycznymi. Poprzez prostą formę przekazu autorka skupia naszą uwagę na tym, co najważniejsze: akceptacji i miłości. Pokazuje funkcjonowanie autystycznego dziecka w społeczeństwie i w codziennych sytuacjach, pomagając nam zrozumieć specyfikę jego zachowań. 

To wzruszające opowiadanie o zwyczajnym życiu przeciętnej rodziny, która stara się stworzyć swojemu choremu dziecku przyjazne otoczenie. Informacja o autyzmie była dla nich szokiem ale to w efekcie jeszcze bardziej scaliło ich więzi. Potrafili otoczyć troskliwą opieką synka dając mu dom pełen ciepła, zrozumienia i empatii. Niezwykle wzruszająca jest miłość starszego brata, który na każdym kroku ma na uwadze dobro swojego młodszego braciszka. Opowiada nam o nim zwyczajnie, bez oceniania mając na wzgęldzie jego dobre samopoczucie i radość. Wprowadza go w swój świat, w którym jest miejsce na spotkania w gronie przyjaciół, zabawę i wspólnie spędzony czas. 

Autorka umiejętnie odkrywa przed nami świat, do którego nie każdy potrafiłby dotrzeć. Ukazuje przy tym uroki wiejskiego życia, piękno natury i zwyczajny rytm dnia podporządkowany autystycznemu dziecku. Opowieść jest zilustrowana uroczymi rysunkami wykonanymi przez Ewę Pogłodzińską-Wierzchowską.

Autyzm nie jest do końca rozpoznaną dolegliwością ale wiadomo, że należy ona do zaburzeń  związanych z rozwojem i funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego. Osoba z takim schorzeniem ma trudności z komunikowaniem się ze światem zewnętrznym i wyrażaniem swoich odczuć. Przeciętny człowiek niewiele wie o autyzmie i dlatego książka taka jak „Tajemniczy świat Witka” daje możliwość poznania specyfikę charakteru osób z autyzmem. Książkę przeczytałam dzięki wydawnictwu:

3 komentarze:

  1. Świetnie, że można odkrywać świat autyzmu dzięki takim książkom.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jako psycholog, na pewno sięgnę po tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Cieszę się, że powstają publikacje na takie trudne tematy.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.