28 sierpnia 2021

877. - "Kobieta anioł, lis i demon oraz intryga srebrnego pociągu"


Kobieta anioł, lis i demon oraz intryga srebrnego pociągu
Justyna Ewa Charłamów

Numer wydania: I
Data wydania: 4 czerwca 2021 r.
Liczba stron: 564
Wymiary: 211 x 150 mm
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Gajus

„Ludzka zachłanność nie zna granic”

Dziś podróż pociągiem jest dla nas jedną z możliwości przemieszczania się między oddalonymi od siebie miejscowościami. Trwa to z reguły niezbyt długo i w przeciągu kilkunastu minut lub godzin możemy znaleźć się w wyznaczonym przez siebie celu. Inaczej sprawa wyglądała 100 lat temu, gdy dotarcie do określonego miejsca zajmowało nawet kilka dni. Dla pasażerów srebrnego pociągu z książki „Kobieta anioł, lis i demon oraz intryga srebrnego pociągu” podróż okazała się wyprawą szczególną. Dla większości podróżujących jazda pociągiem była jedynie przygodą, chęcią rozrywki, ale byli też tacy, których napędzała chęć zysku a jednocześnie była okazją do wejrzenia w głąb siebie i refleksji nad tym, co jest w życiu najważniejsze.

źr. zdjęcia: www.lubimyczytac.pl
Justyna Ewa Charłamów to urodzona 31 marca 1983roku absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej a także pisarka i podróżniczka. Interesuje się wszystkimi krajami świata a także modą, filmem i psami. Do tej pory wydała dwie książki „Opowieści z małej miejscowości” i „Cyrk”. „Kobieta anioł, lis i demon oraz intryga srebrnego pociągu” jest trzecią powieścią w jej dorobku pisarskim”, ale ja spotkałam się z nią po raz pierwszy

Jest późne, październikowe popołudnie 1889 roku, gdy na moskiewskiej stacji „Brązowy Dąb” czeka na swych pasażerów szczególny, srebrny pociąg. Szczególny, gdyż jest on częścią większego planu Wielkiego Księcia Jewgienija Popowa. Okazuje się, że Książę jest umierający a ponieważ całe życie był kawalerem, więc nie doczekał się męskiego potomka, przynajmniej oficjalnie. Wymyśla, więc intrygę, polegającą na tym, że ten, kto pierwszy dotrze do celu podróży, otrzyma ogromy majątek Popowów. Spośród swojej licznej rodziny dalszej i bliższej, za którymi nie przepada, wybiera trzech bratanków.

Na kilka minut przed odjazdem pociągu, wsiadają do niego trzej mężczyźni, którzy są dla siebie kuzynami i związani są z rodziną księcia, ale nie są typami ugrzecznionych arystokratów. Są przede wszystkim chciwi. Damazij, były kucharz w carskim pałacu, Ippolit, dawny bywalec carskich salonów i Uljan, zubożały hrabia, który zdobył nie jedno, niewieście serce. Mimo, że są arystokratami, to ich charaktery nie mają nic wspólnego z dżentelmeńskimi zachowaniami i zaliczają się raczej do moskiewskiego półświatka.

Dosłownie w ostatniej minucie dołącza do pasażerów skromnie wyglądająca, cicha i ładna dziewczyna Michajlina Matuszkiewiczówna. W ręku trzyma niewielką, czarną walizeczkę, z herbem rodu Wielkiego Księcia Jewgienija Popowa. To w niej ma się znajdować klucz do zwycięstwa, o którym wiedzą tylko kuzyni księcia. Trzej panowie knują intrygę, która wydawała się im prosta i sprytna. Nie przewidzieli w swoich planach grupy cwanych i przebiegłych babuszek, na czele, których stoi babcia Michajliny.

Trochę się rozpisałam o fabule, ale zapewniam, że to zaledwie zarys tego, co dzieje się w dalszej części powieści i jest początkiem całej sieci intryg stworzonych zarówno przez Wielkiego Księcia, jak i pasażerów między sobą. Razem z wymienionymi wyżej osobami (poza księciem), wyruszamy w podróż pełną niespodzianek, wielu wydarzeń i postaci. Kto jest tytułową kobietą aniołem, kto lisem a kto demonem, okazuje się w trakcie podróży.


To książka inna niż wszystkie, gdyż odbiega od każdego znanego schematu. Tu nie wiadomo jak za chwilę potoczy się akcja, kto wyjdzie z tego zwycięsko a kto poniesie porażkę. Spotykamy ogromną galerię postaci, różnorodnych, wyrazistych charakterów, nakreślonych bardzo barwnie, czasem karykaturalnie a czasem subtelnie. Cały tekst podszyty jest sarkazmem, tak, jakby ktoś opowiadał nam tę historię z uśmiechem na twarzy, puszczając przy tym „oczko”.

Nie jest to lekka lektura do szybkiego przeczytania, mimo że obfituje w liczne wydarzenia. Sprawiają to długie partie opisowe podane w specyficznym stylu, do którego trzeba się przyzwyczaić. Autorka ma szczególny styl pisania, którym potrafi sugestywnie oddać atmosferę panującą na dworcu czy potem, w trakcie podróży. Swoimi opisami sprawia, że czujemy się tak, jakbyśmy siedzieli ściśnięci wśród pasażerów najpierw w przejściu pociągu a potem w przedziale.

Narracja prowadzona jest w trzeciej osobie, co stawia nas w roli obserwatora tego, co się dzieje. Czasami jedziemy razem z pasażerami w chwili obecnej, a czasami cofamy się nawet o kilka dni, by poznać jakiś ważny epizod, który jeszcze bardziej wprowadza zamęt, by ponownie ruszyć w dalszą część drogi wraz z jej bohaterami. Patrząc na całość tej złożonej historii, można dostrzec analogię do ludzkiego życia, w którym spotykamy wiele osób z różnymi przejściami, marzeniami i historiami.

„Kobieta anioł, lis i demon oraz intryga srebrnego pociągu” to opowieść z surrealistycznym charakterem i niebanalną fabułą. Ukazuje prawdę o ludzkiej naturze, dla której chęć wzbogacenia się jest ważniejsza niż cokolwiek innego. Nikomu w tym pociągu nie można zaufać, nawet niewinnie wyglądającym babuszkom. W srebrnym pociągu, tak jak w życiu, pasażerowie mają swoje pragnienia, zmartwienia, zalety i wady, przeżywają rozczarowania, radość, smutek, żal, złość, nadzieję i miłość. Są wśród nich ludzie uczciwi, szczerzy, ale też chciwi i gotowi zrobić wszystko, by zdobyć upragniony cel, dla którego są gotowi zrobić wszystko. Nawet zabić.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu


3 komentarze:

  1. Skoro odbiega od schematu to czuję się bardzo mocno zainteresowana.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zachęciłaś mnie do sięgnięcia po tę książkę.
    Ps. Kochana, odbierz proszę moją wiadomość na messengerze.

    OdpowiedzUsuń
  3. No muszę przyznać, że to może być jedna z ciekawszych pozycji na rynku.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty