22 sierpnia 2021

870. - "Hinduskie opowieści kierowcy rikszy"


Hinduskie opowieści kierowcy rikszy
12 inspirujących historii o miłości, stracie, odwadze, sile i konsekwentnym dążeniu do celu
dr Biyon Kattilathu

Numer wydania: I
Data wydania polskiego: 16 października 2020 r.
Data wydania amerykańskiego: 30 czerwca 2020 r.
Liczba stron: 196
Wymiary: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka
Tytuł oryginału: Der Rikscha-Fahrer, der das Glück verschenkt
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii

„Każda podróż, nawet najdłuższa, zaczyna się od pierwszego kroku”

W chwilach, gdy jest nam źle, doskwierają różne problemy czy mamy za sobą trudne doświadczenia, potrzebujemy słów otuchy i wsparcia, które dodadzą nam skrzydeł i pokażą świat w lepszych, optymistycznych barwach. Niektórzy próbują sobie radzić sami w takich sytuacjach, inni idą do psychoterapeuty a są też tacy, którzy wsiadają do szczególnego pojazdu, by wysiąść z niego z zupełnie innym nastawieniem. O takim właśnie środku lokomocji i jego właścicielu opowiada książka „Hinduskie opowieści kierowcy rikszy”, w której autor zaprasza na szczególną wyprawę, w której nie potrzebujemy żadnych walizek ani biletów a jedynie gotowość na zajrzenie do własnego wnętrza, by odkryć w nim to, co w nas najlepsze.

źr. http.sbiyon.de
Dr Biyon Kattilathu jest dyplomowanym inżynierem ds. organizacji i zarządzania produkcją oraz doktorem psychologii motywacyjnej. Za pomocą filmików w mediach społecznościowych dotarł do milionów ludzi. Zrozumiał, że każdy z nas ma podobne marzenia i pragnienia. Chcemy być szczęśliwi, czuć się bezpiecznie i prowadzić stabilne i satysfakcjonujące życie.

Bohaterem książki jest Rahul, który pracuje, jako kierowca rikszy w New Delhi. Jest to niezwykły rikszarz, gdyż nie tylko przewozi ludzi, ale zaraża ich swoim optymizmem, wprawia ich w dobry nastrój, szczęściem, nadzieją, sprawiając, że wysiadają z rikszy z uśmiechem na twarzy. Nauczył się iść przez życie z uśmiechem, mimo że ma za sobą trudną przeszłość, niezbyt kolorową i satysfakcjonującą. Urodził się i wychował w slumsach, w biednej rodzinie mieszkającej w niewielkim pomieszczeniu, w którym egzystował z czwórką rodzeństwa i rodzicami. Mama zajmowała się gospodarstwem, natomiast ojciec robił kapcie ze starych opon dla mieszkańców slumsów otrzymując w zamian zapłatę w postaci jedzenia, potrzebnych przedmiotów albo po prostu piosenki czy historyjki.

„Miej nadzieję, ale nie oczekiwania, 
wtedy nigdy nie będziesz rozczarowany”.


„Hinduskie opowieści kierowcy rikszy” to zbiór dwunastu opowiadań, które są niezwykłą podróżą po uliczkach indyjskiej stolicy, ale też po ludzkich historiach, problemach i umysłach. Każdy z pasażerów wsiada do niezwykłej rikszy Rahula, niosąc ze sobą bagaż zmartwień, codziennych dylematów, trosk, które wraz z kolejnymi kilometrami rozpraszają się pod wpływem energii, jaką emanuje empatyczny kierowca. Wsiadając do tego szczególnego pojazdu, nie spodziewają się, że znajdą w nim nadzieję, inspirację do zmian postrzegania siebie i swojego życia.

Pozytywne nastawienie Rahula udziela się też podczas czytania, gdyż odnajdujemy w tych krótkich opowiadaniach odpowiedzi na swoje pytania, oraz wskazówki pokazujące drogę ku lepszemu samopoczuciu, co wiąże się z odczuwaniem szczęścia. Swoim pasażerom, a przez to i nam, uświadamia, że warto cieszyć się każdą chwilą, dostrzegać piękno skupiając się na teraźniejszości i doceniać to, co mamy.

W dwunastu opowieściach ujęte zostały różne zagadnienia, z którym każdy z nas spotyka się w swoim życiu. Poprzez przedstawione historie zaczynamy patrzeć na nie w nowy, bardziej pozytywny sposób. Porusza tematy związane z miłością, także tej do samego siebie, akceptacją, wdzięcznością, szczęściem, ale też odwagą, wrażliwością i dążeniem do realizacji marzeń. Skłania do refleksji nad życiem, zatrzymania się w pędzie codziennych zajęć, by odnaleźć siłę do działania, nie poddawania się i wyciągania lekcji z zebranych doświadczeń. Każda z przedstawionych historii niesie ze sobą głębsze przesłanie i sprawia, że patrzymy na wiele swoich spraw z optymizmem i nadzieją.


Autor poprzez postać Rahula przekazuje mądrości i odwieczne prawdy, które są na ogół znane i nie raz można o nich przeczytać w różnych publikacjach, ale forma przyjęta w „Hinduskich opowieściach kierowcy rikszy” jest bardziej przystępna i przemawiająca do umysłu czytelnika. Poza tym książka nastraja pozytywnie już samym wyglądem, gdyż wypełniają ją barwne obrazki wykonane przez Dmitri Broido, które dodatkowo ubarwiają poszczególne rozdziały.

To bardzo poruszająca, inspirująca i pouczająca podróż do siebie, ale też pozwalająca poznać atmosferę panującą w Ner Delhi, zwyczaje ludzi, ich codzienności i klimatu indyjskich ulic, smaków i kultury. Podróżując z wesołym kierowcą rikszy uświadamiamy sobie, że to, czego potrzebujemy, mamy w sobie. Dopóki nie poczujemy w swoim sercu miłości, szczęścia i radości z każdej chwili, którą dane jest nam przeżywać, nigdy nie będziemy zadowoleni z samych siebie i z tego, co nas otacza.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu



2 komentarze:

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty