867. - "Kłamstwa i sekrety"


Kłamstwa i sekrety
Historia Róży Wittelsbach
Tomasz Wandzel

Numer wydania: I
Data wydania: 3 sierpnia 2021 r.
Liczba Stron: 350
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Wydawca: Wydawnictwo Wachlarz

„W patriotycznych sercach i umysłach Polaków, którym z pokolenia na pokolenie wpajano i ugruntowywano nienawiść do zaborców, nie było miejsca na coś takiego, jak miłość”

Pozycja kobiety w ciągu ostatnich lat zmieniła się bardzo mocno i aż trudno uwierzyć, że jeszcze na początku XX wieku nie miały one zbyt wiele do powiedzenia w wielu sprawach. Problemy, które przydarzyły się bohaterce książki „Kłamstwa i sekrety”, dziś prawdopodobnie nie miałby takiego rozmiaru i być może jej życie potoczyłoby się zupełnie inaczej.

Tomasz Wanzel pochodzi z Głuchołaz, gdzie urodził się w 1975 roku. Jest pisarzem, który w wieku 23 lat stracił wzrok, ale mimo to realizuje swoje pasje, w tym pisanie książek. Dzięki fundacji Integralia znalazł swoją pierwszą pracę. Przez sześć lat świadczył usługi konsultanta infolinii na rzecz Grupy Ergo Hestia. Obecnie mieszka w Prabutach i pracuje jako copywriter. Nie boi się różnorodności w sferze gatunków literackich. W jego dorobku znajdują się powieści sensacyjne, kryminalne, obyczajowe i historyczne. Pasjonuje się turystyką, kulinariami, filmem, muzyką, książkami. Zadebiutował w 2009 roku powieścią „Dom w chmurach”, która w 2010 roku otrzymał nagrodę w ogólnopolskim konkursie na powieść współczesną.

Jest rok 1900, gdy na świat w Dębowcu położonym niedaleko Poznania, przychodzi Róża Wittelsbach, córka Niemca Gustawa i Polki Barbary, których połączyła gorąca, ale zakazana miłość. Zdarzyła się, bowiem w okresie zaborów, a społeczeństwo polskie nieprzychylnie patrzyło na jakiekolwiek związki z zaborcą. Niestety, Barbara umiera, gdy Róża ma 17 lat. Dziewczyna musi zaopiekować się ojcem, który po śmierci żony całkowicie się zmienił i zaczął nienawidzić Polaków. Pod wpływem jego decyzji wyprowadzają się do stolicy Niemiec a w rodzinnym Dębowcu Róża zostawia swoje wspomnienia i miłość do Waldemara Komorowskiego syna hrabiego Tomasza Komorowskiego. W majątku ukrywa też swój pamiętnik, w któremu powierza a swoje myśli i troski. On stanowi kluczowy elementem powieści wiążący przeszłość z teraźniejszością.

Po poznaniu pierwszych epizodów z życia Róży, przenosimy się do 2018 roku, w którym żyje Filip Witkowski ze swoją żoną Agatą. Pewnego dnia Filip otrzymuje pismo, z którego dowiaduje się, że odziedziczył spadek po Róży Wittelsbach. Agata, jako nauczycielka historii, jest zaintrygowana tym faktem i razem z mężem postanawia dowiedzieć się, kim jest właścicielka testamentu.



Okładka książki intrygowała mnie od jakiegoś czasu, gdy widziałam kobiecą postać, której twarz zasłania biała róża. Często, bowiem jest u mnie tak, że to właśnie strona wizualna danej powieści kieruje moją uwagę na ten a nie inny tytuł. Drugą decydująca kwestią jest opis redakcyjny i w przypadku książki „Kłamstwa i sekrety” obydwa elementy wydały mi się ciekawe. Dodatkowo tytuł sugeruje, że będzie to historia pełna tajemnic i zagadek. I tak faktycznie jest, gdyż w życiu Róży Wittelsbach ich nie brakuje.

Fabuła poprowadzona została w narracji trzecioosobowej w dwóch płaszczyznach czasowych, które obserwujemy naprzemiennie. Wydarzenia z przeszłości zabierają nas do 1919 roku, natomiast wątki współczesne mają miejsce w 2018 roku. Podtytuł książki wyraźnie wskazuje, że będzie to opowieść dotycząca Róży Wittelsbach, co wskazywałoby na autentyczną postać. Jednak autor, w jednym z wywiadów, powiedział, że przedstawiona historia jest całkowicie fikcyjna, chociaż nazwisko figuruje, jako nazwa jednej z najstarszych dynastii niemieckich.


To opowieść o kobiecie, która ma problem z określeniem siebie. Z jednej strony czuje się Niemką ale też mocna jest związana z Polską i rodzinnym Dębowcu. Jej historia ukazuje też pozycję kobiet na początku XX wieku, gdy nie wszystko było akceptowane społecznie a rola kobiety często sprowadzała się do dbania o dom, męża i dzieci. Nie do pomyślenia była ciąża pozamałżeńska a w takiej sytuacji znalazła się Róża. Ten fakt mocno zaważył na jej wyborach i dalszych losach po przeprowadzce do Niemiec.

Walorem książki „Kłamstwa i sekrety” jest sposób prowadzenia poszczególnych wątków oraz nakreślenie realiów minionych dni przedwojennych, nastrojów po odzyskaniu niepodległości i wygląd Poznania oraz Berlina po pierwszej wojnie światowej. Życie głównej bohaterki śledzimy w na dwa różne sposoby. Okres młodości, przypadający na lata 20. XX wieku, poznajemy w epizodach przedstawionych po przeniesieniu nas o sto lat wstecz, natomiast to, co działo się z Różą w wieku dojrzałym, ujawniane są w trakcie śledztwa prowadzonego przez Filipa i Agatę. Zabrakło mi w tej powieści losów Róży już, jako dorosłej kobiety, które przypadły na lata po II wojnie światowej. Z tego względu nie do końca jestem usatysfakcjonowana, gdyż odniosłam wrażenie, że nie wszystko zostało wyjaśnione do końca i chętnie jeszcze poczytałabym o jej dalszych latach życia.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu:




Komentarze

  1. Bardzo ciekawa tematyka szukania swojej tożsamości :)

    Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka już u mnie na półce. Na pewno w przyszłości do niej zajrzę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, a teraz zapisuję tytuł :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Szczególnie linia fabularna z przeszłości mnie intryguje

    OdpowiedzUsuń
  5. Fabuła rzeczywiście mocno zachęca mnie do sięgnięcia po tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawa fabuła, lubię literaturę obyczajową.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.