17 sierpnia 2021

866. - "Dama z blizną"


Dama z blizną
Nie ma zbrodni doskonałej.
Jest tylko doskonała zemsta.
Izabela Szylko

Numer wydania: I
Data wydania polskiego: 10 czerwca 2021 r.
Liczba stron: 314
Wymiary: 140x205 mm
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Studio O'Rety

„Bagno można omijać,
ale można też niechcący w nie wpaść.
I wtedy trzeba walczyć o życie,
żeby się w nim nie utopić”

To, w jaki sposób toczy się nasze życie zależy od wielu czynników. Niektóre są uzależnione od nas samych, ale istnieją też takie obszary, na które nie mamy szczególnego wpływu, mimo że takie odnosimy wrażenie. Mam tutaj na myśli politykę, która znacząco wpływa na to, w jakich warunkach funkcjonujemy i jaka jest, jakość naszego życia. Widać to szczególnie, gdy nadchodzi czas wyborów, podczas których politycy robią wszystko, by nas do siebie przekonać. Wówczas można odnieść wrażenie, że nasza rzeczywistość niewiele ma wspólnego z prawdą. To zagadnienie jest jednym z wątków książki „Dama z blizną”, w której możemy bliżej przyjrzeć się zakulisowym rozgrywkom politycznym, ale też pewnej kryminalnej historii.

ź. lubimyczytac.pl

Izabela Szylko to pisarka, reżyserka, scenarzystka i dziennikarka. Pracowała m.in. w miesięczniku „Kino” i telewizyjnym „Ekspresie Reporterów”. Uczestniczka prestiżowych międzynarodowych warsztatów scenariuszowych „ScriptEast” i „Sources 2”. Reżyserka i scenarzystka filmu „Niezawodny system” – nagradzanego za scenariusz na międzynarodowych festiwalach. Zadebiutowała w 2007 roku powieścią „Madonna z hiacyntem”, która została wyróżniona w konkursie na powieść kryminalną miesięcznika „Detektyw”. Jej kolejna książka pt. „Łyżeczka” zaadoptowana została na scenariusz, który znalazł się w finale „Script Pro” – najważniejszego w Polsce konkursu dla scenarzystów. W roku 2018 ukazała się jej kolejna książka “Szpilki za milion”. Prowadzi Podstawy pisania oraz indywidualne konsultacje z autorami, w czasie ich pracy nad książką.

„poglądy poglądami a życie życiem”

Adela Dobosz, nieświadoma niczego, robi jak zawsze cotygodniowe zakupy w markecie na Okęciu. Nie wie, że jest obserwowana przez mordercę, któremu nadano pseudonim „Ogrodnik”, gdyż jego ofiary znajdowano w otoczeniu białych i czerwonych róż. On ma ją na oku już od trzech tygodni i tylko czeka na odpowiedni moment, by zaatakować i zrealizować swój plan.

Wkraczamy w akcję, gdy Ogrodnik prowadzi obserwację Adeli a w tym czasie w lesie zostaje znalezione ciało młodej kobiety obsypanej kwiatami. Widać, że przed śmiercią była torturowana i zgwałcona. To już trzecia ofiara znaleziona z takimi samymi obrażeniami, więc wszystko wskazuje na seryjnego mordercę.

Sprawa zostaje przekazana pod nadzór komisarza Lesława Hardego, któremu towarzyszy młody aspirant Roman Konecki i profilerka Marta Bortnicka. Jednak zagadka seryjnego mordercy nie jest głównym motywem tego kryminału, gdyż dosyć szybko zostaje ona rozwiązana a fabuła kieruje naszą uwagę na zupełnie inne tory. Trochę zabrakło mi w tym przypadku dokładnego śledztwa, które zostało okrojone do minimum, a szkoda, bo ten motyw doskonale nadawałby się na osobną powieść lub dłuższy wątek. Motyw seryjnego mordercy to okazja do pokazania meandrów ludzkiego umysłu i stworzenia psychologicznego portretu. Tymczasem nie został on dostatecznie rozwinięty. Po rozwiązaniu sprawy Ogrodnika i odnalezieniu Adeli, ten motyw zostaje odsunięty na dalszy plan i nie pojawia się przez większą część fabuły.

„Ludzie nie głosują na konkretnych polityków,
bo przecież ich nie znają.
Głosują na swoje wyobrażenia o nich”.

Po wykryciu sprawcy, wkraczamy w sam środek kampanii prezydenckiej, w której jednym z kandydatów jest mąż Adeli, Michał Dobosz. Wraz z tym wątkiem autorka obnaża działania polityków, podejście do wyborów, elektoratu i promowania tych, których dana partia wystawia w wyścigu do najwyższego stanowiska w Polsce. Nie pada w powieści żadna nazwa partii, a jedynie poznajemy ich linię polityczną i można z łatwością domyślić się, o kim jest mowa. Poruszany jest m.in. temat kary śmierci i aborcji, który ma znaczenie, gdyż Michał jest za zaostrzeniem przepisów w tych obszarach, zwłaszcza aborcji, której jest zdecydowanym przeciwnikiem. Życie weryfikuje jego pogląd w momencie, gdy zostaje porwana Adela, a gdy zostaje uwolniona ona oświadcza mu, że jest w ciąży. Wszystko wskazuje na to, że ojcem dziecka jest Ogrodnik.

Autorka ukazała nam brud naszej dzisiejszej rzeczywistości, chcąc nam uświadomić, że nasze życie to często iluzja, oparte na kłamstwie i manipulacji, stworzona na potrzeby tłumów, by ugrać na tym własną sprawę. Odniosłam wrażenie, że nie chodziło jedynie o stworzenie rasowego kryminału, lecz także o to, by miał on głębszy kontekst, zwracający uwagę na niektóre obszary naszego współczesnego życia, wokół których istnieją w społeczeństwie dyskusje, podziały i problemy. W ten sposób pod przykrywką sensacyjnych wydarzeń, rysuje przed naszymi oczami obraz polskiego piekiełka, brutalny świat polityki, medialnych manipulacji, partyjnych rozgrywek, intryg i zakłamania. Przez dłuższy czas tematyka powieści skupia się właśnie na tego typu wątkach, co powoduje, że zapominamy, że mamy przed sobą kryminał. Ten charakter wraca wraz z komisarzem Hardym, gdy zostaje zamordowany Michał Dobosz.

„Żeby naprawdę przestać nienawidzić, trzeba znaleźć ujście dla nienawiści, a stanie się to dopiero, kiedy sprawca zostanie ukarany”

„Dama z blizną” to powieść z oryginalnym pomysłem, którą czyta się bardzo szybko, gdyż została napisana niezwykle lekko, ale z wieloma niedopowiedzeniami. Fabuła prowadzona jest w relacji trzecioosobowej, z wyjątkiem ostatniej, trzeciej części, w której narratorem jest sprawca morderstwa.

Pani Izabela Szylko umiejętnie połączyła kryminał z wątkiem obyczajowym, tworząc od początku aurę tajemnicy, ujawniając tylko niektóre wątki, które dają wrażenie, że wiemy wszystko. Dopiero, gdy docieramy do końca, dostrzegamy jak poszczególne elementy misternie zaplanowanej układanki tworzą całość obrazu tej historii. Nie było trudno domyślić się, kim jest morderca Michała Dobosza i nie było to dla mnie zaskoczeniem. Bardziej intrygował mnie motyw, który nie przekonał mnie do końca, gdyż spodziewałam się bardziej finezyjnego. Natomiast sam pomysł na fabułę jest nietypowy i intrygujący, co zdecydowanie jest ogromnym plusem tej powieści.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu:



4 komentarze:

  1. Świetna książka z zaskakującym zakończeniem. Polecam gorąco jej lekturę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam wielką ochotę sięgnąć po tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem jej ciekawa, ale wstrzymuje mnie wątek polityczny.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zapisuje i przy najbliższej okazji kupię na prezent dla cioci :-)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Jeżeli jakiś komentarz jest niewidoczny, to proszę o chwilę cierpliwości. System bloggera wrzuca niektóre z nich do akceptacji, chociaż tego nie wymagam.

Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty