03 kwietnia 2021

743. - "Błękit"


Błękit
Miłość, pasja i ambicje w czasach porcelanowej gorączki
Nancy Bilyeau

Wydanie: I
Data wydania polskiego: 04.02.2021
Data wydania angielskiego: 3 grudnia 2018 r
Tytuł oryginału: The Blue
Format: 135 x 210mm
Liczba stron: 472
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumaczenie: Magdalena Moltzan-Małkowska

„Poznanie prawdy o sobie to rzecz jedyna w swoim rodzaju”

Dziś porcelana gości w wielu domach i nie budzi już większych emocji poza podziwianiem jej piękna. Był jednak taki czas, gdy wzbudzała ona najgorętsze pragnienia, budziła najgorsze instynkty i była źródłem ogromnych fortun oraz ozdobą królewskich stołów. W takim właśnie okresie, zwanym „porcelanową gorączką” osadzona została historia w  książce pt.: „Błękit”.

źródło zdjęcia:
goodreads.com
Nancy Bilyeau to amerykańska pisarka i dziennikarka, autorka powieści historycznych, w tym popularnej serii "The Crown", która była jej debiutem na rynku wydawniczym w 2010 roku. Urodziła się w Chicago w stanie Illinois i dorastała w Michigan. Studiowała literaturę angielską i historię Ameryki na Uniwersytecie Michigan, uzyskując tytuł licencjata, po czym przeniosła się do Nowego Jorku, aby pracować w branży czasopism. Była redaktorką pracowniczą w „Rolling Stone”, „Entertainment Weekly”, „Good Housekeeping” i „InStyle” 
 
„Błękit” to czwarta powieść w  dorobku pisarskim Nancy Bilyeau, która czerpała inspirację do niej z własnych hugenockich korzeni, gdyż pisarka należy bezpośrednio do pokolenia Pierre'a Billiou, który był francuskim hugenotem. W 1661 roku musiał wyemigrować do ówczesnego Nowego Amsterdamu (dziś Nowy Jork).

Po książkę „Błękit” sięgnęłam ze względu na cudną w swej skromności okładkę oraz opis, który zapowiadał interesującą fabułę z typową romantyczną historią miłosną.  Nie jest to zwyczajna, prosta i ckliwa opowieść o losach zakochanych. Głównym wątkiem są intrygi, pasja i uwielbienie dla niezwykłych, delikatnych dzieł o fascynującej kolorystyce. Miłość jest w tej powieści tylko jednym z kilku motywów, które składają się na tę urzekającą i trzymającą w napięciu opowieść.


Jest 1758 rok. Panuje gorączka tzw. „białego złota”, jak nazywana jest porcelana, za którą ludzie są gotowi zapłacić duże sumy pieniędzy. Manufaktury produkujące porcelanowe cudeńka prześcigają się w tworzeniu nowych wzorów i kolorów szpiegując się nawzajem, próbując wykraść powstające projekty. Głównymi rywalami są Anglia i Francja, które są właśnie w trakcie wojny, nazwanej  siedmioletnią, trwającej  od 1756 do 1763 roku.

W Anglii mieszka,wraz ze swym dziadkiem, Genevieve Planché, której marzeniem jest zostać artystką malarką, by móc pędzlem utrwalać rzeczywistość na płótnach. Niestety żyje w czasach, w których kobieta nie ma szans na zrealizowanie swoich pasji. Rodzina ma  wobec niej inne plany. Dziewczynie wyznaczono rolę dekoratorki porcelany w jednej z najbardziej znanych manufaktur mieszczącej się w Derby. Genevieve nie jest tym zachwycona ale nie ma wyjścia, tym bardziej że na jej drodze pojawia się tajemniczy, czarujący i przystojny sir Gabriel Courtenay, który ma dla niej pewną propozycję. W efekcie będzie mogła w niedalekiej przyszłości spełnić swoje marzenie o malarstwie. Po takim wstępie można by się spodziewać jakiegoś typowego rozwoju sytuacji, w której oboje poczują wobec siebie pożądanie prowadzące do szczęśliwego finału. Nic bardziej mylnego! Autorka postanowiła poprowadzić swoją opowieść w zupełnie niespodziewanym kierunku, zaskakując, intrygując i wzmagając ciekawość.


Powieść urzekła mnie swoją dynamiką i różnorodnością, gdyż łączy się w niej kilka gatunków literackich. Z tego względu trudno ją zaszufladkować pod jeden konkretny rodzaj pisarski. Z początkowego, obyczajowego charakteru niepostrzeżenie wkraczamy w pełną napięcia i zwrotów akcji fabułę. Można w niej odnaleźć wątki historyczne, szpiegowskie, sensacyjne ale też przygodowe, miłosne a nawet kryminalne. Dzięki takiej wielowymiarowości jesteśmy zaskakiwani rozwojem poszczególnych wątków, dramaturgią, nagłymi zwrotami akcji i tempem pojawiających się sytuacji. Obserwujemy wszystko z punktu widzenia głównej bohaterki, która opowiada o sobie, swoich przeżyciach i kolejach losu. Narracja prowadzona jest w czasie teraźniejszym, a więc sprawia wrażenie naszego bezpośredniego udziału w wydarzeniach.

Genevieve Planché nie jest pokorną kobietą, która chciałaby realizować się tylko jako wzorowa pani domu, matka i żona. Przeciwnie. Ma naturę buntowniczą, niegodzącą się z narzuconymi ograniczeniami. Już od początku jesteśmy wciągnięci w jej świat, gdyż towarzyszymy jej od momentu, gdy chce znaleźć się pod opieką znanego mistrza malarstwa, by uczyć się od niego kunsztu artystycznego. Szybko przekonuje się, że nie jest łatwo przebić się przez sztywne obyczaje, narażając się na niesławę, śmieszność i pogardę.


Książka „Błękit” zabrała mnie w realia XVIII wieku, na ulice Londynu, Derby i Francji, dzięki czemu mogłam spotkać autentyczne postacie znane z historii wplecione w fikcyjną fabułę ze świetnie wykreowanymi bohaterami. Autorka umiejętnie potrafi wciągać w swój świat wyobraźni poprzez obrazowe opisy miejsc, ludzi, strojów, zwyczajów. Dałam się porwać w wir wydarzeń, które biegną niczym huragan przez większą część powieści. Lekki styl i ciekawie poprowadzone poszczególne wątki pozwalają poczuć klimat porcelanowej gorączki, poznać ciekawostki historyczne i napawać się świetną fabułą oplecionej wokół barw, sztuki i piękna.

Nancy Bilyeau stworzyła fascynującą i niebanalną historię o pasji, marzeniach ale też o przyjaźni i miłości umieszczając ją w otoczce politycznych rozgrywek między Francją i Anglią, z wplecionymi w nich informacjami o manufakturze porcelany, narzędziach używanych do jej produkcji, ludziach, którzy odkryli porcelanę, pigmentach stosowanych do jej dekoracji. Kolor odgrywa tu ważną rolę, gdyż wokół niego osnute są losy głównej bohaterki, która działa wbrew obowiązującym zasadom. Poznawanie tej historii było dla mnie niewątpliwą przyjemnością i z pewnością to satysfakcjonująca lektura dla wszystkich  pasjonatów powieści osadzonych w realiach świata, którego dziś już nie ma.

Książkę przezytałam dzięki wydawnictwu:

Do nabycia na stronie wydawnictwa oraz księgarni

4 komentarze:

  1. Lubię takie połączenie kilku gatunków literackich. Będę miała tę książkę na uwadze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam w planach przeczytać tę książkę. 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. To połączenie gatunków brzmi naprawdę ciekawie, a jaka piękna okładka!

    OdpowiedzUsuń
  4. Zgodzę się z Głodną Wyobraźnią. Okładka przepiękna! A co do książki, chętnie zajrzę do środka. :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty