piątek, 30 kwietnia 2021

765. - "Diabelski układ"


Diabelski układ. Tom I
Zaprzedasz duszę i ciało.
P.K. Farion 

Wydanie: I
Premiera: 21 kwietnia 2021 r.
Wymiary: 134 x 204mm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 350
Wydawnictwo Akurat (Muza)

„Przyjaciół trzymaj blisko, 
wrogów jeszcze bliżej”.

Historie miłosne z mafią w tle rozbudzają wyobraźnię wielu autorów, którzy muszą starać się o to, by nie powielać znanych schematów. Gdy otrzymałam książkę pt.: "Diabelski układ" obawiałam się, że otrzymam historię jakich wiele. Na szczęście, okazało się, że moje obawy były niepotrzebne. 

źr. zdjęcia: Facebook
profil autorki

P.K. Farion to pseudonim trzydziestotrzyletniej wrocławianki, która swój czas dzieli między pracą, rodziną i pasją pisania. Miłośniczka thrillerów, komedii francuskich, literatury obyczajowej i kryminalnej. Od wielu lat pragnęła stworzyć swoją powieść ale dopiero teraz odważyła się przelać na papier drzemiące w jej umyśle historie u pokazać je światu. Ciekawostką jest to, że nie lubi kotów i zielonego koloru, tak jak bohaterka jej debiutanckiej książki pt.: „Diabelski układ”.

Gdy Sara Nowakowska poznała Błażeja Pasurę, myślała, że spotkała idealnego faceta pod każdym względem. Jest spokojny, uczynny, troskliwy i z dystansem do siebie. Poznają się w banku, w którym ona jest asystentką dyrektora a on - świeżo przyjętym ochroniarzem. Nawiązuje się między nimi przyjaźń, która wkrótce przemienia się w fascynację ale on nie wykazuje chęci, by ich znajomość przerodziła się w coś więcej. Dwa lata później wciąga ją w swoje rozgrywki i znika na kolejne 4 lata. Teraz ponownie Błażej pojawia się w jej życiu, by totalnie w nim namieszać i wprowadzić swój diabelski plan. Dobrze rozwijająca się kariera dyrektorska Sary nagle ulega zniszczeniu, gdyż on stawia ją w sytuacji, z której nie ma wyjścia. Gra idzie o wysoką stawkę, w której życie postawione jest na szali wraz z miłością.


„Diabelski układ" to piekielnie wciągająca historia, w której autorka zaserwowała nam mnogość różnorodnych emocji, intryg, tajemnic i zaskakującej, szybkiej akcji. Mafijne układy splecione z miłosnymi dylematami głównej bohaterki dodają całości ekscytujących wrażeń i dynamicznego przebiegu zdarzeń. W tej powieści nie ma czasu na nudę, gdyż wciąż pędzimy przez kolejne epizody w zawrotnym tempie.  Autorka doskonale potrafi burzyć spokój czytelnika budując napięcie, które wciąż podsycane jest kolejnymi, niespodziewanymi sytuacjami. Połączyła w swojej powieści elementy romansu z sensacją i erotyką, które razem tworzą niezwykle gwałtowną i emocjonalną mieszankę.

Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni kilku miesięcy w Polsce i Hiszpanii. Wraz z bohaterką wkraczamy w niebezpieczny świat mafii, brudnych interesów, brutalnych i bezwzględnych gangsterów i niebezpiecznych relacji. To wszystko jest wzmacniane narracją pierwszoosobową, co powoduje, że odczuwamy emocje równie silnie jak bohaterka, gdyż śledzimy wszystko z jej punktu widzenia. To sprawia, że wiemy tylko tyle, co ona nam opowiada a w związku z tym realnie odczuwamy niepokój, niepewność kolejnych dni ale też wnikamy w jej umysł nie wiedząc co wydarzy się dalej i co robią inni uczestnicy tej historii.Nie brakuje oczywiście ekspresyjnych, namiętnych i pełnych pożądania scen erotycznych, jednak nie są one przesadzone czy wulgarne lecz podane w subtelnym choć sugestywnym i barwnym stylu, działającym na wyobraźnię. Autorka bardziej skupia się na doznaniach fizycznych, odczuciach niż anatomicznych szczegółach. Pokazuje raczej układ między dwojgiem ludzi, w którym dozwolone jest tylko to, na co oboje się godzą. Czuć między nimi chemię, wzajemną fascynację, burzliwe uczucia i zmysłowość.


Książka „Diabelski układ” jest dobrze napisaną opowieścią o budowaniu miłości w trudnych, niesprzyjających warunkach, gdzie pozornie nie ma miejsca na tego rodzaju uczucia. Jedyna rzecz, która mnie irytowała to ciągłe zwracanie się do Sary „piękna”. To słowo często występuje w tego typu historiach i zaczyna być infantylne.

Na plus zasługuje tempo akcji i niestandardowe podejście do tematu. To, co na początku zaczynało się jak zwykły, kolejny romans przerodziło się we wciągającą fabułę wyłamującą się poza znane schematy wydarzeń. Podążając w zawrotnym tempie przez kolejne rozdziały trudno było mi uwierzyć, że jej twórczyni jest debiutantką na wydawniczym rynku. P.K. Farion rozpoczyna swoją pisarską karierę od przyzwoitego poziomu. To kolejna dobrze zapowiadająca się autorka, która potrafi grać na czytelniczych emocjach. Zakończenie nie było dla mnie satysfakcjonujące, ale wiem, że pani Farion nie postawiła jeszcze ostatniego słowa w tej historii i wkrótce znowu będziemy mogli spotkać się z niezwykle charakterystycznymi i charyzmatycznymi bohaterami, gdyż zakończenie tej powieści aż prosi się o kontynuację.

Książkę przeczytałam dzięki wydawnictwu:
3 komentarze:

  1. Mam tę książkę, ale jeszcze do niej nie zajrzałam. Czeka na swoją kolej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję bardzo ������
    P.K. Farion

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.