18 maja 2021

780. - "Głos wnętrza"


Głos wnętrza
Jak ciało uwalnia się od traumy i odzyskuje zdrowie
seria: Terapia traumy
Peter A. Levine

Numer wydania: II
Data wydania I polskiego: 24 maja 2017 r.
Data wydania II polskiego: 10 lutego 2021 r.
Data wydania amerykańskiego: 28 września 2010 r.
Liczba stron: 384
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wymiary: 150 x 225 mm
Tytuł oryginału: In an unspoken voice: how the body releases trauma and restores goodness
Wydawnictwo: Czarna Owca

„Niezależnie od tego, jak pewni siebie jesteśmy, w ciągu kilku sekund możemy stracić życie

Trauma może dopaść każdego z nas w zupełnie nieoczekiwanej chwili. Jest z reguły następstwem wstrząsających wydarzeń, o których trudno zapomnieć. Jeszcze trudniej jest wyswobodzić się z kleszczy wspomnień, paraliżującego strachu, który nie pozwala normalnie funkcjonować w codziennym życiu. Autor książki pt.: „Głos wnętrza“ zwraca uwagę na aspekt wychodzenia z traumy, którego z reguły lekarze nie biorą pod uwagę. Uważa on, że terapię traumy powinno się zacząć od ciała a nie od umysłu. Przedstawia własną metodę nazwaną Somatycznym Doświadczaniem opierającej się sygnałach płynących z naszego ciała.

źr. zdjęcia:
lubimyczytac.pl
Peter A. Levine to wybitny amerykański psycholog, który od 50 lat zajmuje się stresem i traumą. Jest doktorem w dziedzinie biofizyki i psychologii, twórcą Somatycznego Doświadczania, metody leczenia traumy, która odwołuje się do mądrości ciałą. Opunlikował wiele książek, w tym dwie na temat zapobiegania i leczenia traumy u dzieci.

„Głos wnętrza“ stanowi trzecią część serii pt.: „Terapia traumy“, w której prezentowane są publikacje wybitnych specjalistów światowych poruszających zagadnienie traumy i pokazujących sposoby radzenia sobie z takimi doświadczeniami.

Serię zapoczątkował Peter Levine książką „Obudźcie tygrysa“, którą napisał we współpracy z Ann Fredrick. W Polsce ta publikacja ukazała się w 2012 roku. Następnie tegoż autora powstały także : „Uleczyć traumę“ (2015), a po niej omawiany w tej recenzji "Głos wnętrza“ (2017). Kolejny tom został napisany przez Bessel van der Kolk i nosił tytuł „Strach ucieleśniony“ (2018) a po nim pojawiła się książka „Oblicze lęku“ (2020) Fritza Riemanna i „Trauma i pamięć“ (2021) Petera Levine’a.

Omawiana  publikacja została wznowiona w tym roku, gdyż spotkała się z dużym zainteresowaniem czytelników ze względu na tematykę, jaką porusza w niej pan Levine.  Wykazuje w niej, że z powodu trudnych, traumatycznych doświadczeń, jakie spotykają nas w życiu, cierpi nasze ciało. Wszelkie bowiem bolesne przeżycia odciskają w nas swoje piętno w postaci różnych schorzeń i dolegliwości.


Swoją wiedzę ułożył w czterech częściach, które stanowią obszerny materiał wymagający uważnego czytania. Mimo trudnego tematu autor przedstawia poszczególne informacje w przystępny sposób i nie miałam problemów ze zrozumieniem prezentowanych treści. Zamieszczony materiał opiera się na najnowszych badaniach w dziedzinie biologii, neurobiologii i psychoterapii mający na uwadze reakcje ludzkiego ciała. Trudność mogą stanowić poruszane zagadnienia, gdyż są one opisane dosyć szczegółowo i wymagają skupienia, by zrozumieć prezentowany temat. Autor wykazuje, że trauma nie jest chorobą lecz stanem wywołanym czynnikami wewnętrznymi związanymi z emocjami i przekonuje, że można uzdrowić siebie poprzez wrodzoną samoregulację wysokich stanów pobudzenia i intensywnych emocji. Dokładnie omawia proces powstawania traumy, jej oddziaływanie na naszą psychikę, układ nerwowy i ciało. Omawia różne  reakcje i emocje, które są wywoływane przez gwałtowne, często przerażające wydarzenia. Zamieszcza tez liczne wskazówki, oparte na jego programie pod nazwą Somatyczne Doświadczenie, który został dokładnie omówiony krok po kroku. 

Niezwykle interesujące były uzupełniające treść, obrazowo przedstawione przykłady wzięte z życia zarówno własnego jak i innych. Opisy reakcji ciała na jakieś szokujące zdarzenie wywarły na mnie ogromną burzę emocji i pozwoliły zrozumieć omawianą kwestię. Historie te przypominają czasami mini opowiadania i są niczym wątek dobrej powieści z dreszczykiem. Ciekawym zagadnieniem było porównywanie ludzkich reakcji ciała z reakcjami wziętymi ze świata zwierząt, wykazując, że mamy z nimi wiele wspólnego. Zwierzęta tak samo jak ludzie paraliżowane są przez strach, przeżywają stres, wykazują stany lękowe i odczuwają ból.
„Terapeuci muszą się najpierw nauczyć jak skutecznie radzić sobie z własnymi traumatycznymi doświadczeniami. Wtedy mogą być śiadomie obecni, pomagając pacjentom“.
Peter A. Levine ma nadzieję, że jego praca pomoże wielu ludziom, którzy borykają się z dolegliwościami wywołanymi traumatycznymi przeżyciami. Kieruje swoje słowa do terapeutów psychiatrów i psychologów ale też do szerokiego grona medycznego, osób będących w pierwszym kontakcie z pacjentem a także do lekarzy i pielęgniarek mających do czynienia z przerażonym i zestresowanym pacjentem.


Uświadamia, że wszelkie rany psychiczne i mentalne wywołane czynnikami towarzyszącymi dramatycznym wydarzeniom, można przetrasformować i skutecznie uleczyć. Pokazuje to m.in, na swoim przykładzie, gdy pewnego dnia uległ wypadkowi samochodowemu, który analizuje stopniowo, opisując co spowodowało u niego uzdrowienie, jak ten proces przebiegał i co mu pomogło. Podobne analizy stosuje w wielu innych przykładach, dzięki czemu omawiane zagadnienie jest przejrzyste, zrozumiałe i intrygujące.
„Im bardziej walczymy z traumą, tym mocniej jej żelazne palce zaciskają się na naszym gardle“
Książkę „Głos wnętrza“ poleciłabym każdemu, kto zmaga się z lękiem, stresem, wszelkimi pourazowymi problemami. To świetna publikacja obalająca funkcjonujące mity, pokazujące właściwe podejście do pacjenta i pomagająca zrozumieć przyczyny traumy a przede wszystkim podpowiada jak powrócić do pełnego zdrowia.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu











3 komentarze:

  1. Ta publikacja porusza bardzo interesujący temat. Czołowa hipoteza jest niezwykle intrygująca.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie jestem zainteresowana lekturą tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  3. To coś dla mnie, wciąż walczę z traumą po ostatnim poronieniu...

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty