Słowiańska wiedźma.
Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków
Dobromiła Agiles
Data wydania: 14 kwietnia 2021 r.
Wymiary:145 x 205 mm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 360
Wydawca: Wydawnictwo Kobiece
„Magia wraca do nas wraz ze starymi wierzeniami – a może nigdy nas nie opuściła…”
Słysząc słowo „wiedźma” czy „czarownica” oczami wyobraźni widzimy starszą, pomarszczoną kobietę, obok której siedzi czarny kot, żyjącej na gdzieś uboczu, w odosobnieniu, w leśnej chatce. Tymczasem taki obraz utwaliły się w nas poprzez filmy i bajki. Tak naprawdę były to osoby o dużej wiedzy zajmujące się ziołolecznictwem, medycyną naturalną, mającą bliski kontakt z przyrodą i światem pozazmysłowym. I taki wizerunek tych kobiet poznajemy w książce pt.: „Słowiańska wiedźma”.
Dobromiła Agiles jest arcykapłanką polskiego konwentu czarownic, wiedźmą z wieloletnim doświadczeniem, wróżbitką i czcicielką natury. Pragnie pokazać nam drogę związaną z naszymi słowiańskimi tradycjami i świat naszych przodków, byśmy mogli czerpać z ich mądrości. Poza tym jest dziennikarką, nauczycielką i pisarką, miłośniczką hinduizmu oraz Kapłanką Starych Bogów.
Wiedza została podzielona na pięć części, w których poznajemy dawne zwyczaje, ważne święta, rytuały, słowiańską filozofię i tradycję. Rozdziały są krótkie, wypełnione konkretnymi informacjami przekazanymi w przystępny sposób. Zebrane informacje bazują na j osobistych doświadczeniach autorki. Połączyła w niech swoje pomysły z magią, mitologią, rodzimymi wierzeniami i folklorem. W bardzo przejrzystej formie przekazuje mnóstwo ciekawych informacji o obrzędowości naszych przodków, która jest obecna także we współczesnych zwyczajach, świętach i kulturze.
Wraz z licznymi obrzędami i dawnymi tradycjami, zaprasza do świata bogów, bogiń, o których dziś większość ludzi nie pamięta ale dla naszych przodków byli oni bardzo ważnymi elementami życia. Dobromiła Agiles podpowiada początkującymjak zacząć praktykować magię, natomiast zaawansowanym adeptom, pomaga zintegrować neopogańskie elementy z rodzimą wiarą. Omawia zagadnienia związane z historią postrzegania magii na przestrzeni wieków i wyjaśnia czym charakteryzuje się słowiańska wiedźma i co powinna mieć na swoim ołtarzu. Podpowiada w jaki sposób celebrować ważne święta w cyklicznym Kole Roku, jak odnaleźć swoje własne miejsce mocy, w jaki sposób wykonać i uświęcić talizmany i amulety, Przybliża niektóre symbole słowiańskie, które można wykorzystać do rytuałów i zaklęć,rośliny i ich właściwości, nie tylko magiczne i wiele innych. Informacji jest bardzo dużo i nie sposób przekazać ich w jednej recenzji.
Autorka zgromadziła bogaty zestaw różnorodnych zaklęć i rytuałów, które mają bardzo stary rodowód, dlatego niektóre składniki mogą być dziwne a nawet szokujące. Jednak większość z receptur oparte są na naturalnych przedmiotach i elementach, które nie wymagają dużego wysiłku czy skomplikowanych czynności. Znajdziemy wśród nich czary miłosne, zdrowotne, pomagające zadbać o urodę, dostatek czy też odgonić negatywne myśli i energie. Przedstawia też przepisy kulinarne, które zostały dopasowane do sabatowych słowiańskich świąt oraz sposoby kultywowania wiary przodków poprzez słowiańską gimnastykę stroje i ozdoby.
Książka „Słowiańska wiedźma” to nie tylko poradnik z licznymi zaklęciami ale też kompendium wiedzy o dawnym świecie naszych słowiańskich przodków. Wśród nich wiedźmy miały znaczącą rolę i poważanie. Dziś także możemy kultywować zwyczaje zaczerpnięte z naszej pierwotnej kultury. Autorka ukazuje w niej obraz wiedźmy zarówno dawniej jak i dziś. Wyłania się z nich wizerunek kobiety, która często nazywana byłą zieloną czarownicą ze względu na ścieżkę przyrodniczki, zielarki i uzdrowicielki, którą podążała przez życie. Zarówno dawne jak i współczesne wiedźmy nie są związane z żadną religią a jedynie z wierzeniami naszych przodków.
Przekonuje, że nie musimy sięgać do tradycji innych narodów chcąc kroczyć magiczną ścieżką, gdyż nasze rodzime legendy, mity, rytuały i obrzędy są równie piękne i inspirujące. Uważa też, że nadszedł czas, byśmy zaczęli na nowo odkrywać nasze własne korzenie, które powinniśmy pielęgnować i wprowadzać w obecne życie. Bycie Wiedźmą w dzisiejszych czasach to styl życia oparty na szacunku do Matki Natury ale przede wszystkim Wiedźma to kobieta o ogromnej wiedzy, wewnętrznej mądrości i inteligencji. Autorka udowadnia, że były i są to osoby kochające przyrodę, żyjące zgodnie z jej rytmem, nie krzywdzące innych i dbające o dobro ogółu. Jej głównym motorem działania jest miłość i czystość duszy.
Za tę przecudną książkę dziękuję wydwanictwu:
Warto poznać stare obrzędy i tradycje. I piękne wydanie mnie zachęca i to mocno.
OdpowiedzUsuńTym razem odpuszczam.
OdpowiedzUsuńWidzę, że to książka dla mnie. Lubię takie klimaty!
OdpowiedzUsuńRecenzja skłoniła mnie do zamówienia tej książki.
OdpowiedzUsuń