niedziela, 2 maja 2021

767. - "Słowiańska Wiedźma"


Słowiańska wiedźma.
Rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków
Dobromiła Agiles

Wydanie: I
Data wydania: 14 kwietnia 2021 r.
Wymiary:145 x 205 mm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 360

„Magia wraca do nas wraz ze starymi wierzeniami – a może nigdy nas nie opuściła…”

Słysząc słowo „wiedźma” czy „czarownica” oczami wyobraźni widzimy starszą, pomarszczoną  kobietę, obok której siedzi czarny kot, żyjącej na gdzieś uboczu, w odosobnieniu, w leśnej chatce. Tymczasem taki obraz utwaliły się w nas poprzez filmy i bajki. Tak naprawdę były to osoby o dużej wiedzy zajmujące się ziołolecznictwem, medycyną naturalną, mającą bliski kontakt z przyrodą i światem pozazmysłowym. I taki wizerunek tych kobiet poznajemy w książce pt.: „Słowiańska wiedźma”.

Dobromiła Agiles jest arcykapłanką polskiego konwentu czarownic, wiedźmą z wieloletnim doświadczeniem, wróżbitką i czcicielką natury. Pragnie pokazać nam drogę związaną z naszymi słowiańskimi tradycjami i świat naszych przodków, byśmy mogli czerpać z ich mądrości. Poza tym jest dziennikarką, nauczycielką i pisarką, miłośniczką hinduizmu oraz Kapłanką Starych Bogów.


Po pierwsze: jestem zachwycona wydaniem tej książki pod każdym względem. Od pierwszego z nią kontaktu urzekła mnie przede wszystkim urocza i magiczna w swoim wyrazie grafika, która nawiązuje do sił przyrody. To samo dotyczy wklejek, na których również zostały umieszczone motywy roślinne. Twarda okładka ze zszywanymi brzegami dopełnia całości swoim kunsztem artystycznym. Wnętrze nie jest już tak barwne i bogate w ozdoby, ale mimo to sprawia estetyczne wrażenie. Tekst został wydrukowany wyraźną czcionką na szarym, ekologicznym papierze, co ja osobiście lubię w tego typu publikacjach.


Wiedza została podzielona na pięć części, w których poznajemy dawne zwyczaje, ważne święta, rytuały, słowiańską filozofię i tradycję. Rozdziały są krótkie, wypełnione konkretnymi informacjami przekazanymi w przystępny sposób. Zebrane informacje bazują na j osobistych doświadczeniach autorki. Połączyła w niech swoje pomysły z magią, mitologią, rodzimymi wierzeniami i folklorem. W bardzo przejrzystej formie przekazuje mnóstwo ciekawych informacji o obrzędowości naszych przodków, która jest obecna także we współczesnych zwyczajach, świętach i kulturze.

Wraz z licznymi obrzędami i dawnymi tradycjami, zaprasza do świata bogów, bogiń, o których dziś większość ludzi nie pamięta ale dla naszych przodków byli oni bardzo ważnymi elementami życia. Dobromiła Agiles podpowiada początkującymjak zacząć praktykować magię, natomiast zaawansowanym adeptom, pomaga zintegrować neopogańskie elementy z rodzimą wiarą. Omawia zagadnienia związane z historią postrzegania magii na przestrzeni wieków i wyjaśnia czym charakteryzuje się słowiańska wiedźma i co powinna mieć na swoim ołtarzu. Podpowiada w jaki sposób celebrować ważne święta w cyklicznym Kole Roku, jak odnaleźć swoje własne miejsce mocy, w jaki sposób wykonać i uświęcić talizmany i amulety, Przybliża niektóre symbole słowiańskie, które można wykorzystać do rytuałów i zaklęć,rośliny i ich właściwości, nie tylko magiczne i wiele innych. Informacji jest bardzo dużo i nie sposób przekazać ich w jednej recenzji.


Autorka zgromadziła bogaty zestaw różnorodnych zaklęć i rytuałów, które mają bardzo stary rodowód, dlatego niektóre składniki mogą być dziwne a nawet szokujące. Jednak większość z receptur oparte są na naturalnych przedmiotach i elementach, które nie wymagają dużego wysiłku czy skomplikowanych czynności. Znajdziemy wśród nich czary miłosne, zdrowotne, pomagające zadbać o urodę, dostatek czy też odgonić negatywne myśli i energie. Przedstawia też przepisy kulinarne, które zostały dopasowane do sabatowych słowiańskich świąt oraz sposoby kultywowania wiary przodków poprzez słowiańską gimnastykę stroje i ozdoby.

Książka „Słowiańska wiedźma” to nie tylko poradnik z licznymi zaklęciami ale też kompendium wiedzy o dawnym świecie naszych słowiańskich przodków. Wśród nich wiedźmy miały znaczącą rolę i poważanie. Dziś także możemy kultywować zwyczaje zaczerpnięte z naszej pierwotnej kultury. Autorka ukazuje w niej obraz wiedźmy zarówno dawniej jak i dziś. Wyłania się z nich wizerunek kobiety, która często nazywana byłą zieloną czarownicą ze względu na ścieżkę przyrodniczki, zielarki i uzdrowicielki, którą podążała przez życie. Zarówno dawne jak i współczesne wiedźmy nie są związane z żadną religią a jedynie z wierzeniami naszych przodków.


Przekonuje, że nie musimy sięgać do tradycji innych narodów chcąc kroczyć magiczną ścieżką, gdyż nasze rodzime legendy, mity, rytuały i obrzędy są równie piękne i inspirujące. Uważa też, że nadszedł czas, byśmy zaczęli na nowo odkrywać nasze własne korzenie, które powinniśmy pielęgnować i wprowadzać w obecne życie. Bycie Wiedźmą w dzisiejszych czasach to styl życia oparty na szacunku do Matki Natury ale przede wszystkim Wiedźma to kobieta o ogromnej wiedzy, wewnętrznej mądrości i inteligencji. Autorka udowadnia, że były i są to osoby kochające przyrodę, żyjące zgodnie z jej rytmem, nie krzywdzące innych i dbające o dobro ogółu. Jej głównym motorem działania jest miłość i czystość duszy.


Za tę przecudną książkę dziękuję wydwanictwu:4 komentarze:

  1. Warto poznać stare obrzędy i tradycje. I piękne wydanie mnie zachęca i to mocno.

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę, że to książka dla mnie. Lubię takie klimaty!

    OdpowiedzUsuń
  3. Recenzja skłoniła mnie do zamówienia tej książki.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.