03 listopada 2021

938. - „Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć”.


Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć?
dr Pippa Grange

Wydanie: I
Premiera w Polsce: 3 listopada 2021 r.
Premiera angielska: 23 lipca 2020r.
Format: 130 x 203 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 352
Tytuł oryginału: Fear Less: How to Win Your Way in Work and Life
Wydawnictwo: Muza

„Lęk przybywa z Twojego wnętrza, tego, w co wierzysz, co myślisz”.

Strach potrafi sparaliżować nasze działania i skutecznie zniechęcić do zrobienia czegokolwiek, by nasze życie wyglądało lepiej. Dla naszych przodków był często szansą na przetrwanie, więc jest też czynnikiem motywującym do działania. Jednak często przybiera formę destrukcyjną i wynika z naszych przekonań. O tym  i o innych związanych z tym zagadnieniach opowiada autorka książki pt.: „Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć”, w której doradza, jak zapanować nad strachem, zanim on przejmie kontrolę nad naszym życiem

źr. zdjęcia:
amazon.com
Dr Pippa Grange jest doktorem psychologii sportu, z ponad dwudziestoletnim stażem. Pracowała też, jako coach z międzynarodową elitą sportu i biznesu. Jako Dyrektorka od Rozwoju Zasobów Ludzkich i Zespołów w Football Association ściśle współpracowała z drużyną angielskiej reprezentacji piłki nożnej. „Daily Mail” okrzyknęło ją kobietą, która stoi za cudem rzutów karnych podczas Pucharu Świata, a William, Książę Cambridge przyznał, że to dzięki programowi dr Grange w tej drużynie zaszła tak kluczowa zmiana.

Książka „Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć” jest efektem pracy autorki, jako coacha grupowego i motywacyjnego. Zebrała w niej swoją wiedzę oraz historie, które skłaniają do zastanowienia się nad własnym życiem. Wykazuje w niej, że strach czy lęk lub inne tego rodzaje odczucia, są naturalne dla ludzi i wynikają z naszych przekonań. Ma na nas wpływ w pracy, w życiu prywatnym, towarzyskim i wielu innych aspektach naszego życia. Opisuje, w jaki sposób oddziałuje na nas kultura strachu, która jest obecna na każdym kroku. 

Czytając można poczuć przygnębiające wrażenie, ale autorka nie ma na celu nas przytłaczać, lecz wręcz przeciwnie, pragnie otworzyć nam oczy na wiele spraw, których nie dostrzegamy. 

Przyglądamy się temu, co wywołuje w nas strach, jakie lęki ograniczają nasze działania, co dzieje się wówczas w naszych obszarach psychicznych, fizycznych i emocjonalnych. Omawia różne przejawy strachu, uwarunkowania, które sprzyjają jego przejawom, odnosi się do wielu mitów i błędnych przekonań. Przedstawia techniki pomagające zarządzać lękami, plan działania, gdy jesteśmy pod presją, udziela wiele rad. Podpowiada, jak rozpoznać toksyczne środowisko i w jaki sposób radzić sobie z nimi w codziennych sytuacjach.

Nie jest to typowy poradnik motywacyjny, gdyż nie zawiera zestawu receptur czy konkretnego programu, który by pomógł nam w eliminacji strachu. Pani Pippa Grange przekazuje w nim mnóstwo informacji bazując na własnych doświadczeniach i pomysłach, ale też pomaga zrozumieć rolę lęku w naszym życiu. Książka została napisana bardzo przystępnym i łatwym w odbiorze stylem, bez stosowania specjalistycznych sformułowań, dzięki czemu czyta się ją z dużym zainteresowaniem. Autentyczności dodają jej osobiste historie i liczne przykłady wzięte z życia, pokazujące, w jaki sposób różne osoby pokonały swoje lęki i nauczyły się z nimi żyć. Dodatkowo autorka każdą z nich wyjaśnia i analizuje, układając hipotetyczną rozmowę z daną osobą, tak jakby ona ją chciała przeprowadzić na swoich sesjach.


Strach jest nieodłącznym elementem naszego życia i towarzyszy nam przy różnych okazjach. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to on stoi za naszymi decyzjami, a tym samym za tym, w jakich okolicznościach funkcjonujemy. Na ogół nie postrzegamy go, jako problemu, ale gdy przyjrzymy się sytuacjom, których doświadczamy, okaże się, że jest on odpowiedzialny za wiele naszych niepowodzeń, niepokojów, zmartwień czy podejmowanych decyzji. Boimy się porażek, zmian, robimy wszystko, by nie być gorszymi od innych czy wyrażać swoje zdanie. Tej emocji nie da się pozbyć, ale autorka podpowiada jak można go ujarzmić. Z pewnością warto sięgnąć po tę publikację, gdyż wszelkie rodzaje lęków odbierają nam radość życia, możliwości rozwoju, osiągnięcia sukcesu, podjęcia kroków ku nowym doświadczeniom i w efekcie osiągnięciu szczęścia.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu:





3 komentarze:

  1. Z przyjemnością Mirosławo sięgnę. Do poradników raczej podchodzę ostrożnie, ale ta pozycja wydaje się być ciekawa. Ze swojej strony polecam Katarzynę Miller - np. "Nie bój się życia" :) . Pozdrawiam , Jarosław :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ta książka już do mnie dotarła. I przyznam, że porusza bardzo ciekawy temat.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jako psycholog i czytelnik, jestem bardzo ciekawa tej książki.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty