poniedziałek, 29 listopada 2021

961. - "Kawa"


Kawa
Sekrety Baristy
Mitch Faulkner, Samantha Carroll i inni

Wydanie: IV
Premiera IV wydania: 13 października 2021r.
Pierwsze wydanie zagraniczne: luty 2011 r.
Wydanie I 2012
Wydanie II 2017
Wydanie: III 2019
Liczba stron: 208
Format: 165x235 mm
Oprawa: twarda
Tłumaczenie: Agnieszka Chodkowska-Gyurics
Wydawnictwo: RM

„Kawa zawiera ponad 800 różnych aromatów – od zapachu czekolady po nutę dymu z cygara”

Uwielbiam smak kawy, zarówno zaklętej w aromatycznym napoju, ale też wypiekach i deserach. Trudno mi wyobrazić sobie dnia bez jej zapachu i smaku, czy jakiegokolwiek spotkania bez towarzystwa filiżanki kawy. Z reguły robiąc sobie ten boski napój, naciskamy odpowiedni przycisk w ekspresie, by za chwilę delektować się niesamowitym smakiem. Tymczasem autor książki „Kawa. Sekrety baristy” podpowiada, jak z takiej podstawowej bazy zrobić jeszcze bardziej wyjątkową ambrozję smaków.

Książka ma kilku autorów, którzy przybliżają nam tajemnice dobrej kawy. Samantha Carroll opracowała wstęp, natomiast przepisy są autorstwa Michelle Keogh i Tamary Milstein, zdjęcia wykonał Paul Nelson natomiast tytułowym baristą jest Mitch Faulkner, który przez cztery lata prowadził własną kawiarnię. Mitch pracuje, jako szkoleniowiec dla RTG Australia nadzorujący ponad 350 punktów sprzedaży. Spędził na zawodach i trenował baristów zarówno w Australii, jak i w Nowej Zelandii. W styczniu 2010 roku odniósł zwycięstwo w australijskich mistrzostwach basistów.


To, co zwraca uwagę od samego początku, to przepiękne wydanie poradnika. Okładka, jak i wnętrze wypełnione są kolorystyką w tonacji brązu z elementami nawiązującymi do tematyki książki. Oprawa jest miła w dotyku, wykonana z twardego materiału, a do tego wzmocniona zszywanymi brzegami. Widać, że wydawnictwo zdaje sobie sprawę, że tego rodzaju publikacje są często używane, co naraża je na uszkodzenia. To ogromny plus tego wydania, które jest czwartym z kolei. Pierwsza wydanie tego poradnika ukazało się 12 lipca 2012 roku i od tamtej pory pojawiły się kolejne trzy, co świadczy o popularności i zainteresowaniu tym tematem.


Dwa pierwsze rozdziały to wiedza teoretyczna, ale nie jest ona zbyt obszerna. Zawiera tylko to, co najważniejsze, poszerzając nasza wiedzę o kawie, przede wszystkim jej historii, pochodzeniu, rodzajach, tajnikach palenia kawy oraz porady na temat przechowywania kawy, dobierania odpowiednich młynków i ekspresów. Przedstawiona wiedza obejmuje informacje pozwalające na zrobienie profesjonalnie kawy, ale zostały opracowane one dla ekspresów ciśnieniowych z pompą wytwarzającą ciśnienie, które pozwala przepchnąć wodę przez drobno zmieloną kawę.

Większą część publikacji stanowią praktyczne porady, wskazówki i ponad 60 kawowych przepisów. Została podzielona na sześć rozdziałów, z których każdy zaczyna się krótkim wstępem, a na następnej stronie została zamieszczona lista omawianych wzorów i receptur, wraz z podaniem strony, na której znajdziemy informacje na wybrany temat.


Mitch Faulkner uczy ozdabiania kawy wzorkami metodą nalewania i rysowania. Każda z prezentowanych dekoracji została opisana krok po kroku oraz opatrzona instruktażowymi obrazkami. Spośród 25 wzorów z mleka i 16 wzorów z czekolady na pewno każdy znajdzie coś dla siebie na tyle łatwego, by opanować tę sztukę. Mistrz podkreśla, że rysowanie może zająć trochę czasu, dlatego warto zaczynać od czegoś łatwiejszego, gdyż ważne, by kawę podać gorącą.

„Ćwicz, a nagrodą stanie się latte z własnoręcznie wykonanym wzorem”

Poza nauką tworzenia różnych ornamentów, doskonałym uzupełnieniem poradnika są przepisy ujęte w pięciu rozdziałach, w których znajdziemy propozycje 18 rodzajów kaw, czekoladowych napojów, kawowych drinków wraz z ciekawostkami na ich temat, oraz kilkadziesiąt receptur na kawowe ciasteczka, ciasta i desery. Wszystkie zostały zaprezentowane na dużych, wyraźnych i kolorowych zdjęciach, dzięki czemu wyglądają bardzo apetycznie i zachęcająco. Jedynym minusem w całej publikacji są strony, które pełnią rolę wprowadzającą do każdego z rozdziałów, gdyż na nich tekst został wydrukowany czerwoną, cienką czcionką na brązowym tle, co sprawia, że tekst czyta się dosyć trudno. Pozostała partia materiału ma już tło białe, więc nie ma problemów z poznawaniem treści.

„Kawa. Sekrety baristy” to niezwykła gratka dla miłośników kawy, którzy lubią poeksperymentować w kuchni i przełamać monotonię w serwowaniu klasycznych kawowych napojów. 

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu:


7 komentarzy:

 1. Uwielbiam kawę, więc chciałabym mieć tę książkę u siebie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż, Ja jestem kawosz, rano kilka małych słabych : mało wrzątku, mało rozpuszczalnej i dużo mleka. Ekspresu się jeszcze nie dorobiłem. Ale z przyjemnością bym sięgnął po tę publikację, mimo, że kawę raczej ograniczam w ostatnim czasie do minimum. Mam jeszcze Cappuccino z magnezem. Pozdrawia serdecznie Jarek z wietrznego Południa ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaka świetna publikacja. I od razu zachciało mi się kawy!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię kawę czarną, może po przeczytaniu tej książki skuszę się na coś bardziej wykwintnego. Super recenzja❤

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie publikacje, muszę poszukać :) Mam nadzieję, że książka z konkursu dotarła? :**

  OdpowiedzUsuń
 6. Ach, szkoda, że nie mogę pić kawy :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka do mnie przemawia :-) Uwielbiam kawę

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.