piątek, 26 listopada 2021

959. - "Velveteen Youth"


Velveteen Youth
Karolina Kasprzak – Dietrich

Wydanie: I
Data premiery: 20 sierpnia 2021 r.
Liczba stron: 290
Format: 121x195 mm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Novae Res

„Jeśli raz pozwoli się na zło, ono wraca, by zebrać kolejne żniwo.”

Sięgnęłam po książkę „Velveteen Youth”, gdyż byłam ciekawa innych powieści napisanej przez panią Karolinę Kasprzak - Dietrich. Z jej twórczością zapoznałam się przy trylogii, w skład której wchodzą „Grabarz”, „Rodzina” i "Ratunku!” Już wówczas zauważyłam, że jej styl odbiega od ogólnie przyjętych, podobnie jak tworzone przez nią historie. Nie inaczej jest w „Velveteen” Youth", która ponownie zabiera nas do Pierwszej Stolicy Polski.

źr. zdjęcia:
lubimyczytac.pl

Karolina Kasprzak - Dietrich urodziła się w rodzinie rzemieślniczej. Razem z mężem prowadzi działalność gospodarczą, a w wolnym czasie, oprócz pisania, zajmuje się pielęgnacją ogrodu, prowadzi salon kosmetyczny i punkt zakładów bukmacherskich w Gnieźnie. Pisanie pasjonowało ją już w dzieciństwie.  W okresie licealnym powstało kilka wierszy i książek, ale tylko do tzw. szuflady. W końcu w dorosłym życiu odważyła się na publikowanie swoich powieści. Jej dumą jest książka, która została wydana w 2020 roku pt.: „Listy, dzienniki i pamiętniki” Ma dwójkę dzieci, męża i piękny dom w Kalinie ze stadniną koni.

Fabuła została złożona z kilku wątków, które początkowo biegną osobno, lecz z czasem łączą się w jedną całość i wszystko staje się bardziej klarowne po wstępnym chaosie, jaki odczuwałam czytając pierwsze rozdziały. 

Najpierw autorka zabiera nas do Berlina 2018 roku, gdzie poznajemy Darię Fiałkowską, która opiekuje się małą Helgą, po czym przenosimy się do roku 2014, by w kolejnym rozdziale znaleźć się w Gnieźnie w 2019 roku, ale to nie wszystkie skoki czasowe, gdyż historia sięga nawet 18 lat wstecz.

Te początkowe rozdziały wprowadziły trochę zamętu, gdyż trudno było zorientować się, o co chodzi i kto jest kim. Najpierw mamy narrację pierwszoosobową ze strony Darii, ale zorientowałam się o tym później, gdyż jej imię nie jest wymienione w pierwszym epizodzie. Następnie poznajemy punkt widzenia i myśli Piotra, a kolejne epizody śledzimy w narracji trzecioosobowej. W wyniku opisywanych w nich wydarzeń, śmierć ponosi Piotr Nowak, znany gnieźnieński biznesmen, który miał dobrą opinię w społeczeństwie, a tak naprawdę był egoistycznym, podłym, bezwzględnym manipulantem, wykorzystującym ludzi do własnych celów. Jego jedyną, wierną i oddaną towarzyszką była jego mamuśka, która do końca nie przyjmowała prawdy o swoim ukochanym synku. W ciągu swej kariery Piotr przysporzył sobie wielu wrogów swoim zachowaniem. Wśród nich jest osoba, która czekała na zemstę wiele lat i właśnie teraz nadszedł na nią czas.

Książkę z początku czytało mi się dosyć wolno, gdyż poznajemy dużo szczegółów z różnych okresów czasowych, które wydają się ze sobą nie mieć nic wspólnego. Dopiero z czasem wszystko przyspiesza, ujawniając wciąż nowe sekrety i kolejne tropy. Fabuła biegnie dosyć szybko, ukazując zagadnienia związane ze środowiskiem homoseksualnym. 


Autorka w swojej powieści intryguje, zwodzi, zaciekawia, wprowadzając napięcie, ale też szokuje, gdyż jej styl jest bardzo odważny i dosadny. Poza warstwą kryminalną, dużo się dzieje wokół tego wątku, od elementów obyczajowych poprzez romans i erotykę. Pod tym względem autorka nie boi się pisać wprost, niemal szorstko i realistycznie, wprowadzając czytelnika nie raz w zaskoczenie, ale też zdumienie i szok. Zanim dochodzi do zapowiadanego w opisie morderstwa, poznajemy tło wcześniejszych wydarzeń, charakter poszczególnych osób, ich powiązania i relacje z innymi osobami. Gdy dochodzi do zabójstwa, mamy poczucie, że ofiara sama sprowokowała swój los, gdyż  zamordowany biznesmen nie był kryształową postacią.

Odrzucając warstwę erotyczną, w której autorka posługuje się dosadnym, nawet często wulgarnym językiem, część typowo kryminalna jest dosyć ciekawie poprowadzona, logicznie uzasadniona, ale przewidywalna, gdyż dosyć szybko odkryłam sprawcę, więc tylko pozostało mi sprawdzić, czy moje podejrzenia są słuszne. Przy okazji autorka porusza kilka zagadnień, z którymi możemy zetknąć się w życiu codziennym, co nadaje tej powieści realności. Pokazuje też, że nic w życiu nie uchodzi bezkarnie i prędzej lub później każdy otrzymuje to, na co zasłużył.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu

5 komentarzy:

 1. Chętnie przeczytałabym część kryminalną, bez tej warstwy erotycznej :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że te różne elementy w końcu zaczynają tworzyć wspólną całość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tym razem raczej nie dla mnie, pozdrawiam, Jarek :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Warstwa erotyczna mnie zniechęca do przeczytania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie też warstwa erotyczna odrzuca więc raczej nie będę dążyła do przeczytania tej książki

  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.