28 marca 2021

740.- "Zacznij myśleć jak mnich"


Zacznij myśleć jak mnich
Odszukaj w sobie spokój, siłę i poczucie spełnienia
Jay Shetty

Numer wydania: I
Data wydania polskiego: 28 października 2020 r.
Data wydania amerykańskiego: 08 września 2020 r
Tytuł oryginału: Think Like a Monk: Train Your Mind for Peace and Purpose Every Day
Liczba stron: 448
Wymiary: 140x209 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Insignis
Tłumaczenie: Dominika Braithwaite

„Każda osoba świecka, która świadomie dąży do pełni życia w Teraźniejszości, jest mnichem”

Życie czasami potrafi przytłoczyć tak wielu doświadczeniami, zdominowanymi codziennym  kieratem złożonym z licznych obowiązków, spełnianiu oczekiwań innych, nadmiarem stresu, co powoduje, że tracimy radość życia. Otoczeni określonymi normami społecznymi zakładamy rodziny, bo „tak wypada”, chodzimy do pracy, która często nie daje nam satysfakcji ale jest dla nas bezpieczeństwem finansowym i naszego „być albo nie być”. Ważny jest status społeczny, kariera, zdobywanie majątku. Postrzegani jesteśmy poprzez to, co robimy, na jakim stanowisku jesteśmy, ile mamy w portfelu a nie to jakim jesteśmy człowiekiem, co sobą reprezentujemy. W tym wszystkim nie czujemy się szczęśliwi, gdyż wciąż żyjemy w stresie, lęku o przyszłość nie panując nad swoim życiem. Czasami rodzi się chęć, by uciec od tego chaosu i poczuć spokój ale nie każdy ma taką możliwość. 

Czy we współczesnym świecie można prowadzić zrównoważone życie bez strachu, negatywnych emocji i niezadowolenia? Autor książki „Zacznij myśleć jak mnich” jest przykładem, że można.  Musimy jedynie zmienić sposób myślenia. Nie oznacza to, że powinniśmy zamknąć się w odosobnieniu, by osiągnąć spokój. Jay Shetty pokazuje jak można tego dokonać żyjąc wśród współczesnego społeczeństwa.

Jay Shetty to vlogger, mówca motywacyjny,  bijący rekordy popularności On Purpose. Jest autorem bestsellerów, podcastów, trenerem celu i byłym mnichem. 

Dorastał w rodzinie, w której panował pogląd, że w życiu można być lekarzem, prawnikiem lub nieudacznikiem. Jego życie z pewnością podążyłoby drogą wyznaczoną przez oczekiwania rodziny, gdyby za namową kolegi ze studiów, nie poszedł na spotkanie z mnichem Gaurangą Das. Jego inspirujące wykłady, sposób bycia i naturalna radość wywarły na nim ogromne wrażenie. Pod tym wpływem zapragnął przebywać wśród ludzi, którzy wyznają wartości, które są mu bliskie. Zrezygnował więc ze swojego dotychczasowego życia i wyjechał do Indii. Tam przebywał w klasztorze przez trzy lata aby medytować codziennie przez cztery do ośmiu godzin i poświęcić swoje życie pomaganiu innym. 

Zrozumiał, że szczęście nie zależy od stanu konta bankowego, tego co posiadamy ale od tego, jak sami ze sobą się czujemy, co wyrażamy poprzez własne myśli i postępowanie. Za namową swojego mistrza Gauranga Das postanowił opuścić klasztor, by przekazać zdobytą wiedzę ludziom na całym świecie. Dziś Jay Shetty mieszka w Los Angeles z żoną i nie jest już mnichem ale nadal podąża ścieżką duchową,  którą praktykuje w zwyczajnym życiu.


„Decyzja o wstąpieniu do aśramu nie była łatwa, opuszczenie tego miejsca było jeszcze trudniejsze, lecz najbardziej wymagające okazało się życie według klasztornych zasad we współczesnym świecie.”

Autor jest przykładem, że nie trzeba zamykać się w klasztornych murach, żyć w odosobnieniu, by wzrastać duchowo. Nie ma potrzeby wszystkiego porzucać, rezygnować z życia. Trzeba odnaleźć drogę do swojego wnętrza żyjąc wśród ludzi. Jest to nawet wskazane gdyż nie jest zbyt wielkim wyzwaniem przestrzegać określonych reguł z daleka od świata zewnętrznego i bez jego pokus. Trudniej jest podążać ścieżką rozwoju żyjąc codziennymi troskami, sprawami, mając dom, rodzinę itd. Jay przekazuje swoje doświadczenia zdobyte za klasztornymi murami i sposoby na zmianę myślenia na temat różnych kwestii naszej osobowości, przyzwyczajeń i podejmowanych zadań. W tym celu zawarł w swej książce  wiele metod, porad i wskazówek pomagających wdrożyć przedstawione teorie w życie.


Przez wszystkie części przewijają się inspirujące ćwiczenia medytacyjne, które pomagają osiągnąć spokój, radość i poczucie szczęścia. Umieszczone zostały w szarych ramkach i opatrzone wspólnym tytułem „Spróbuj”, dzięki którym na bieżąco możemy wypróbować to, o czym pisze autor w danym rozdziale. W większości są to techniki mentalne, skłaniające do refleksji ale też zadania do wypełnienia, zachęcające do przyjrzenia się jakiejś dziedzinie naszego życia, elementowi naszego charakteru czy otoczenia. Materiał uzupełniony jest przykładami z życia autora, przypowieściami i fragmentami „Pieśni Pana” czyli „Bhagawadgity” wzorowanej na „Upaniszadach”powstałych 800 do 400 lat p.n.e. Mimo upływu tylu wieków, jej przesłanie jest nadal aktualne, gdyż zmieniają się okoliczności ale natura ludzka wciąż jest taka sama jak dawniej.

„Zacznij myśleć jak mnich” NIE JEST KSIĄŻKĄ RELIGIJNĄ lecz mądrą, inspirującą publikacją duchową, pokazującą drogę rozwoju niosącą wewnętrzną harmonię. Tryska z niej optymizm, radość i pozytywna energia dająca nadzieję, ucząca doceniania każdej chwili, budowania dobrych relacji z otoczeniem i z samym sobą. Uświadamia, że bez wewnętrznej równowagi, poczucia szczęścia, akceptacji siebie, pogody ducha nie jest możliwe zbudowanie spokojnego, satysfakcjonującego życia i spełnianie swoich marzeń. Z tego względu  jest to też odpowiednia lektura na dzisiejsze czasy, gdyż dużo osób jest zniechęconych panującą sytuacją, mają ponure myśli, negatywne nastawienie i nie potrafią cieszyć się życiem.  Jest to bardzo motywujący poradnik pokazujący, że możemy osiągnąć to, czego pragniemy, odkryć pasję, spojrzeć w świeży sposób na znane kwestie i nadać sens temu, co robimy. 

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu:


3 komentarze:

  1. To niekoniecznie moje klimaty, ale polecę siostrze. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tę książkę już posiadam w swojej biblioteczce, ale jeszcze nie miałam okazji do niej zajrzeć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że tego rodzaju książka teraz bardzo by mi pomogła.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty