02 marca 2021

721. - "Wszystko, czego o sobie nie wiemy"


Wszystko, czego o sobie nie wiemy
Judith Lennox

Data wydania polskiego: 28 stycznia 2021
Data wydania zagranicznego: 17 września 2020 r.
Format: 125  x 195 mm
Liczba stron: 512
Oprawa miękka
Tytuł oryginału: The Secrets Between Us
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumaczenie: Magdalena Rychlik

„Ludzie często są zupełnie inni, niż się z pozoru wydają.”

Życie plecie ze sobą różne losy tworząc w ten sposób sieć wielobarwnych historii, które wzajemnie się przenikają i dostarczają wiedzy o nas samych. Najlepiej poznajemy siebie w obliczu trudnych sytuacji i wydarzeń, które nami wstrząsają. Wówczas możemy dowiedzieć się jacy naprawdę jesteśmy, co potrafimy, na co nas stać i ile możemy wytrzymać. Taką możliwość miały bohaterki książki pt.: „Wszystko, czego o sobie nie wiemy”

źr. zdjęcia:
amazon.com
Judith Lennox to urodzona w Salisbury autorka wielu bestsellerowych romansów historycznych, które zawsze cieszyły się uznaniem krytyków i czytelników na całym świecie. Debiutowała w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a jej powieści zyskały wierne grono czytelniczek na całym świecie.

Historia jej najnowszej powieści zaczyna się w 1937 roku w okresie Bożego Narodzenia. W Londynie  czeka na swojego męża, Hugha Craxtona, Sophie z dwoma synami, osiemnastoletnim Duncanem i piętnastoletnim Stewardem. Tydzień wcześniej musiał pojechać do swojej fabryki w Glasgow ale obiecał, że wróci na czas.

Natomiast w Glasgow mieszkają dwie siostry, Theo i Rowan Craxton, które w dzieciństwie straciły matkę w tragicznych okolicznościach. Ich ojcem jest Hugh Craxton, ten sam, na którego czeka Sophie w Londynie.

Obie rodziny nie wiedzą o swoim istnieniu ale ich ścieżki są ze sobą powiązane. Wszystko wychodzi na jaw, gdy nagle Hugh umiera. To jedno wydarzenie wywołuje lawinę zdarzeń ukazując bohaterom iluzję, w jakiej do tej pory żyli. Tymczasem coraz częściej ludzie mówią o wojnie...

Fabuła została rozłożona na trzy części, z których każda ma inną dynamikę i tempo akcji. Akcja powieści toczy się na przestrzeni 9 lat, co wydaje się krótkim okresem czasu ale dla bohaterów była to prawdziwa szkoła życia, sprawdzian ich wytrzymałości, siły przetrwania i odwagi.

Część pierwsza zaczyna się w grudniu 1937 roku i kończy w 1939 roku. Toczy się niespiesznie dając okazję do poznania poszczególnych postaci, ich życia, charakterów i problemów. To czas, gdy czuć oddech zbliżającej się wojny ale wiele osób wciąż żywi nadzieję, że jednak uda się jej uniknąć.

Bardziej ekspresyjna i dramatyczna jest część druga ze względu na wojenną zawieruchę. W obliczu wojennego koszmaru nikną sprawy, które jeszcze niedawno wydawały się najważniejsze, wszelkie plany musiały ulec zmianie a marzenia uleciały wraz z codziennymi troskami i wolą przeżycia. Sytuacja uspokaja się w części trzeciej, której wydarzenia mają miejsce już po 1945 roku ale dla bohaterów oznacza to zupełnie innego rodzaju zmagania.

„Wszystko, czego o sobie nie wiemy” to burzliwa historia losów trzech kobiet i ich rodzin, ukazująca skrywane sekrety, z których śmierć Hugha jest jedynie początkiem tego, co skrywał przez całe swoje życie. Ten motyw stanowi jeden z wielu wątków, składających się na ciąg zdarzeń ukazujących też prawdę o tym, czego możemy dowiedzieć się o sobie w obliczu tragedii, dramatycznych doświadczeń i nieszczęść.


To wielowątkowa, niezwykle barwna, wzruszająca i przejmująca opowieść nie tylko o skrywanych sekretach ale też o tym, ile możemy znieść w obliczu tragicznych zdarzeń. Jednak motyw wojenny nie przesłania całości powieści, jest jedynie tłem dla ukazania losów głównych bohaterek. Czasami niektóre wątki są zbyt szczegółowe, zwłaszcza w początkowej części powieści, gdzie w dużej mierze uwaga czytelnika jest skierowana na miłosne perypetie Rowan, niezbyt łatwą sytuację Sophie po śmierci Hugha i realizowanie przez Theo swoich pasji. Niewiele miejsca autorka poświęca rozwikłaniu tajemnic skrywanych przez zmarłego Craxtona. Ten wątek pojawia się w znacznie mniejszym stopniu, niż można by się tego spodziewać czytając opis z tyłu książki.

Autorka potrafi bardzo sugestywnie i obrazowo snuć swoją opowieść, sprawiając, że doskonale wnikamy w psychikę wykreowanych postaci i razem z nimi przeżywamy ich dramaty, chwile radości ale też możemy poczuć targające nimi emocje. Ukazuje panujące poglądy, sytuację społeczną i polityczną ale przede wszystkim podkreśla, wartość przyjaźni, rodzinnych więzi, solidarności, wzajemnej pomocy i siłę miłości, która jest w stanie przetrwać najgorszą burzę.

Rysuje koleje ludzkich losów naznaczonych przeznaczeniem, emocjami i łapaniem chwil szczęścia wśród szaleństwa wojny. Stworzyła wiele interesujących postaci, których los ukazany został w narracji trzecioosobowej i w kilku wątkach. Każda z tych osób nie jest wyidealizowana, co czyni ich naturę bardziej autentyczną i realną. 

Judith Lennox pokazuje przede wszystkim dzieje trzech wspaniałych kobiet, które muszą zmagać się z bólem, cierpieniem, lękiem o najbliższych i próbujących realizować swoje pasje w trudnych wojennych i powojennych warunkach. Zestawiając ze sobą trzy różne okresy czasowe pokazuje zmiany w postrzeganiu rzeczywistości w zależności od tego, co się wokół nas dzieje, skutki jakie wojna wywołuje w ludzkiej psychice i wydobywa z nas to, czego o sobie nie wiemy.

Książkę przeczytałam dzięki wydawnictwu:

Do nabycia na stronie wydawnictwa oraz księgarni 


3 komentarze:

  1. Takie burzliwe historie zawsze dość mocno mnie wciągają.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie sięgnę, bo książka wydaje się wciągającą lekturą. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czuję, że lektura tej książki mogłaby mnie pochłonąć.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty