26 marca 2021

738. - "Na odległość"


Na odległość
seria: The Kissing Booth. Tom II
Beth Reekles


Numer wydania: I
Data wydania polskiego: 17 czerwca 2020
Data wydania amerykańskiego: 1 stycznia 2020
Liczba stron: 336
Wymiary: 125x195 mm
Oprawa: miękka
Tytuł oryginału: The Kissing Booth 2 Going the Distance
Wydawnictwo: Insignis
Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Miłość wymaga pielęgnacji, niczym kwiat, który nie podlewany więdnie. Nie jest to trudne, o ile zakochani mogą się często widywać, spędzać ze sobą czas i okazywać sobie uczucia. Gorzej, gdy są od siebie daleko i dopiero wówczas okazuje się na ile silne łączy ich uczucie. Tego rodzaju próbę przechodzi związek bohaterów w książce pt.: „Na odległość”

źr. zdjęcia:amazon.com 
Beth Reekles urodziła się 7 czerwca 1995 roku. „The Kissing Booth” jest jej najgłośniejszą powieścią, którą napisała mając 15 lat. Początkowo zamieszczała ją na platformie Wattpad, czym wywołała istną burzę w sieci wśród czytelników. Pierwszą częścią zyskała milion czytelników, a w kulminacyjnym momencie ich liczba wzrosła do 19 milionów! Jej skrzynkę e-mailową wypełniały prośby o szybszą publikację kolejnych rozdziałów, by jak najszybciej poznać dalsze losy bohaterów. W papierowej wersji ukazała się 14 maja 2013 roku a jej kontynuacja nastąpiła dopiero 1 stycznia 2020 r. W 2013 roku magazyn „Time” uznał ją za jedną z szesnastu najbardziej wpływowych nastolatek.

Nie miałam okazji przeczytać pierwszego tomu „The Kissing Booth” i dopiero, gdy dotarła do mnie książka „Na odległość”, dowiedziałam się, że jest ona kontynuacją opowieści o Elle i jej perypetiach sercowych. Na szczęście powieść została sfilmowana i można obejrzeć ją na znanym kanale filmowym, co niezwłocznie uczyniłam, by być na bieżąco z fabułą. Jest także dostępna jej druga część w wersji filmowej, ale ona dosyć mocno została zmieniona i nie oddaje tego, o czym można przeczytać w książce.

Po wspólnie spędzonych wakacjach z Noahem Flynnem, które zostało opisane w dodatkowej uzupełniającej książce „Domek na plaży”, przyszedł czas na rozstanie. Tom II zatytułowany „Na odległość” zaczyna się dwa tygodnie po pożegnaniu na lotnisku. Przed Elle ważny rok, gdyż rozpoczyna się ostatnia klasa liceum i nadchodzi czas na podjęcie decyzji o wyborze studiów. 

Ci, którzy czytali część I lub oglądali film, wiedzą, że Elle Evans to osóbka z niespożytą energią, nieco roztrzepana i z niebanalnym podejściem do życia. Jej ukochany Noah studiuje na Harvardzie i ich związek przechodzi próbę ze wzgędu na tysiące kilometrów, które ich dzielą. Komunikują się jedynie poprzez smsy, maile, komunikatory i telefony, ale brakuje im bezpośredniej bliskości. Są na początkowym etapie budowania związku i okazuje się, że jeszcze wiele muszą się o sobie dowiedzieć i nauczyć.

Fabuła toczy się w środowisku młodych ludzi, spośród których na plan pierwszy wysuwają się, poza Elle i Noahem, Lee i Levi oraz ich otoczenie. Śledzimy ich rozterki, wzajemne relacje, chwile wypełnione radością, szczęściem, tęsknotą ale bywają też bardziej dramatyczne zdarzenia, które wprowadzają emocjonalne przeżycia. Poznajemy ich historię, dylematy, rodzinne relacje, ich sympatie, antypatie  związane zarówno ze szkołą, dalszą edukacją ale przede wszystkim z przyjaźnią i sprawami sercowymi. Przy okazji mamy możliwość poznania realiów amerykańskiej szkoły i edukacji, które znacząco różnią się od tych, jakie mamy w Polsce. Na przykład, nie wyobrażam sobie, by któraś kadra nauczycielska pozwoliła  na box z pocałunkami, jaki był zorganizowany w szkole Elle, a który odegrał znacząc rolę w tej historii.


„Na odległość” to typowa literatura młodzieżowa należąca do gatunku young adult opowiadająca o   rozterkach uczuciowych głównych bohaterów, które są tematem wiodącym powieści. Wokół nich pojawiają się postacie  znane  z poprzedniej części ale też zupełnie nowe, np. Levi, który ma swój urok i powodzenie wśród płci pięknej. Przeprowadził się wraz z rodzicami i młodszą siostrą z Detroit i dosyć szybko zyskuje sympatię rówieśników swoim poczuciem humoru. Powieść została napisana lekkim językiem w narracji pierwszoosobowej z punktu widzenia Elle, która zbyt często nadinterpretuje informacje, wyolbrzymia sytuacje, nie słucha argumentów czym przysparza sobie niepotrzebnych frustracji i tworzy problemy tam, gdzie ich właściwie nie ma.

Niezrozumiałe było dla mnie podejście Elle do jej przyjaciela Lee. Traktują oni  swoją relację na zasadzie takich więzów jakie łączą brata i siostrę, wspierając się od najmłodszych lat i nie mając przed sobą tajemnic. Gdy Lee zakochuje się w Rachel, nagle pojawia się problem pogodzenia czasu między tym spędzanym z ukochaną a tym spędzanym z przyjaciółką. Robi wszystko, by utrzymać dobre relacje ze swoją bratnią duszą ale jednocześnie pragnie spędzać więcej czasu ze swoją dziewczyną. Nie jest to proste, gdyż Elle traktuje przyjaźń z Lee bardzo egoistycznie i ma wciąż żal że on nie poświęca jej już tak dużo uwagi jak kiedyś.

„Na odległość” to przyjemna lektura nie tylko dla młodzieży ale też dla każdego, kto chciałby miło spędzić czas bez nadmiernych emocji, gdyż fabuła nie jest zbyt skomplikowana. Autorka posługuje się gwarą młodzieżową, czym nadaje całości autentyczności. Dla bardziej dorosłych czytelników z pewnością będzie to nostalgiczny powrót do lat szkolnych, gdy przeżywali pierwsze zauroczenia, drżenia serca i czuli tzw. „motylki w brzuchu”. To przede wszystkim opowieść o zaufaniu, szczerości i umiejętności rozmawiania ze sobą, bez których trudno zbudować trwały, szczęśliwy związek.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu

1 komentarz:

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty