wtorek, 26 października 2021

929. - "Hashimoto"


Hashimoto
Poradnik pacjenta
Katarzyna Ślubowska

Wydanie: II
Data premiery I wydania 2 października 2019 roku
Data premiery I wydania 8 września 2021 roku
Liczba stron 160
Wymiary: 190 x 234 mm
Oprawa: miękka

„Warto zrozumie chorobę, aby świadomie i skutecznie się leczyć”

Tarczyca jest jednym z tych organów, które często ignorujemy, zwłaszcza gdy nie mamy większych problemów ze zdrowiem. Tymczasem ten niepozorny, przypominający kształt motyla, gruczoł odpowiada za wiele ważnych naszych funkcji życiowych, dzięki którym możemy cieszyć się dobrym samopoczuciem. Wspomaga ona takie działania, jak produkowanie hormonów, regulowanie metabolizmu, dostarczanie nam energii, rozwój układu nerwowego, wzrost kości i wiele innych. Coraz częściej jednak wiele osób uskarża się na dolegliwości, których przyczyny trudno jest im określić. Bywa, że szukają pomocy w różnych terapiach, ale mimo to nie widzą poprawy. Nie raz złe samopoczucie czy spadek energii są bagatelizowane i niekojarzone z tarczycą. Tymczasem to może być początek choroby, która jest jedną z częstszych chorób autoimmunologicznych, które sprawiają trudności zdrowotne. Mowa tu o chorobie, którą przybliża nam autorka w swojej książce „Hashimoto. Poradnik pacjenta”.

źr. zdjęcia:
książka

Katarzyna Ślubowska jest lekarzem z wieloletnim stażem. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. Posiada dwie specjalizacje z interny i nefrologii oraz tytuł doktora nauk medycznych. Od 2004 roku pracowała w Klinice Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie. Od 2017 roku jej głównym miejscem pracy jest poradnia rodzinna.


Autorka, z racji swego zawodu doskonale wie, o czym pisze, gdyż w swojej praktyce opiekowała się osobami z bardzo ciężkimi schorzeniami. Wśród nich było bardzo dużo kobiet zmagających się z chorobą Hashimoto, o której wciąż się za mało mówi. Widać to po wydawanych publikacjach, których jest niewiele, a te, co są, nie zawsze podchodzą rzetelnie do tematu lub też przedstawiają problem zbyt skomplikowanie. Na jej temat krąży zbyt dużo nieprawdziwych informacji, często opierających się na mitach i niesprawdzonej wiedzy. To wszystko skłoniło panią Katarzynę Ślubowską do napisania poradnika, który byłby zrozumiały i przejrzysty dla każdego. Po zapoznaniu się z treścią jej książki, stwierdzam, że doskonale jej się to udało.


Opisuje poszczególne zagadnienia bardzo jasno, rzetelnie, przystępnie i przejrzyście. Wiedzę przekazuje konkretnie, bez zbyt obszernych opisów i trudnych, medycznych sformułowań.  Odpowiada na wiele, najczęściej zadawane pytania, wyjaśnia czym jest tarczyca, jakie spełnia zadania, dlaczego ma tak ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i skąd Birze się choroba Hashimoto. Niezwykle pomocne są liczne, kolorowe rysunki, zdjęcia, tabele i schematy obrazujące omawiane zagadnienie.

Dowiadujemy się jakie są objawy Hashimoto, co ją wywołuje, jak ją diagnozować, jakie niesie ze sobą powikłania i jaki ma wpływ na choroby współistniejące, jakie badania należy wykonać, na co zwrócić uwagę i jak można zmniejszyć jej negatywne oddziaływanie na nasz organizm. Omawia skutki uboczne przyjmowania leków, skupiając się na L-tyroksynie, która jest najczęściej stosowanym preparatem w terapii Hashimoto, a także w jaki sposób współistnieje ona  z chorobami towarzyszącymi, takimi jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AIH).

Poradnik „Hashimoto”, zgodnie z tytułem, autorka kieruje do pacjentów, ale nie tylko, gdyż przyda się ona każdej zainteresowanej osobie. Przekazuje w nim, w skondensowanej formie, mnóstwo przydatnych informacji na bazie własnej wiedzy i najnowszych badań, by pomóc osobom chorym zrozumieć Hashimoto, ale też podpowiedzieć, w jaki sposób powinni postępować, by odczuwać jak najmniej przykre jej skutki.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu:

4 komentarze:

 1. Widziałem tę książką. Będzie idealna dla osób, zmagających się z tą chorobą. W sumie jest bardzo ciekawa - miałem okazję ją przeglądać. Ostatnie badanie tarczycy miałem w 2008 roku bodajże, wyszło pomyślnie. Pozdrawiam serdecznie - Jarek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że ta publikacja jest tak pełna wiedzy na temat tej choroby. To bowiem bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat bardzo mnie interesuje, więc chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że taki poradnik zawsze warto przeczytać, nawet jak się nie ma problemów z tarczycą.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.