czwartek, 7 października 2021

909. - "Dziewczyna z wiatrem we włosach"


Dziewczyna z wiatrem we włosach
seria: Między stronami życia 
Tom 2
Anna Szczęsna

Wydanie: I
Data premiery: 25 sierpnia 2021 r.
Liczba stron: 350
Wymiary: 130 x 198 mm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Wydawca: Wydawnictwo Kobiece

„Ludzie potrafią się zmienić. Czasami w zaskakujący sposób”

Anna Szczęsna już jakiś czas temu urzekła mnie swoimi opowieściami, więc zawsze z miłą chęcią sięgam po jej książki. Miałam okazję przeczytać do tej pory jej trzy powieści: „Testerka szczęścia“, „Sztuka dawania prezentów“ i „Dziewczyna, która patrzyła w słońce”. Ten ostatni tytuł stanowił pierwszą część historii z serii „Między stronami życia” i opowiada o ludziach z kręgu twórców literatury.

Gdy przeczytałam książkę pt.: „Dziewczyna, która patrzyła w słońce”, wiedziałam, że nie może ona tak się skończyć i byłam ciekawa dalszych losów bohaterów, dlatego z niecierpliwością oczekiwałam drugiej części, która ukazała się kilka tygodni temu pt.: „Dziewczyna z wiatrem włosach."

Anna Szczęsna pochodzi z mojego rodzinnego miasta, z Włocławka. Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu a obecnie mieszka na Pomorzu. Jej życie jest związane z książkami, gdyż pracuje jako bibliotekarka. Wegetarianka, miłośniczka dobrego filmu i literatury. W wolnych chwilach pisze opowiadania grozy ale jest znana przede wszystkim z pełnych ciepła powieści obyczajowych, w których porusza sprawy związane z relacjami międzyludzkimi. Wycisza się w lesie i relaksuje, spędzając czas z najbliższymi. Na swoim koncie ma kilkanaście tytułów, którymi zyskała sobie uznanie wśród czytelniczek i tytuł Literackiej Królowej Serc.

„Czasami jedyne, czego trzeba, to odrobina cierpliwości”


W pierwszym tomie  serii "Między stronami życia" poznaliśmy Justynę Różycką, pisarkę romansów, która ma liczne grono czytelniczek, oraz Michała, zamkniętego, mrukliwego w sobie autora horrorów, którego powieści są także bestsellerami, ale nie w takim rozmiarze jak Justyny. Osobą scalającą obie postacie i jednocześnie będącą siłą napędową ich działań była Marlena, energiczna agentka, która zaciekawiła mnie swoją osobowością. Niezmiernie ucieszyłam się, że mogę ją poznać lepiej, dzięki książce „Dziewczyna z wiatrem we włosach”.

Justyna Różycka mieszka w Toruniu, tak jak Michał i Marlena. Jej postać tym razem schodzi na plan drugi i przede wszystkim śledzimy wydarzenia z punktu widzenia pisarza horrorów i jego agentki naprzemiennie, ale w narracji trzecioosobowej. Mistrzyni romansów zaszywa się na wsi w rodzinnym domu, by opiekować się chorym ojcem, mimo że nic dobrego ją od niego nie spotkało. Jednak ona czuje się w obowiązku poświęcić mu swój czas kosztem braku nowych powieści.

Z kolei Michał Tarkowski popada w depresje, gdy jego plany wobec ukochanej nie doszły do skutku. Czuje się nieszczęśliwy, samotny i rozgoryczony, co skutkuje  brakiem chęci do pracy i zaniedbaniem swego wyglądu zewnętrznego,

Marlena zdaje sobie sprawę, że ta sytuacja nie może trwać zbyt długo, gdyż jej dostatnie życie zależy w dużej mierze od tej dwójki pisarzy. Poza tym między nimi wywiązała się nić sympatii i przyjaźni, więc postanawia wyciągnąć ich z marazmu i beznadziejnej sytuacji wciągających ich na samo dno. Jakby było mało tych problemów, pojawia się brat Marleny, Krzysiek, który nie jest zapowiedzią miłych wydarzeń a raczej nadchodzących kłopotów. Wybawieniem wydaje się nietypowa i dziwna propozycja pewnego bogatego biznesmena, kłócąca się z zasadami postępowania agentki. Jednak na razie nie widać na horyzoncie innego ratunku…

Nie sposób zapomnieć jeszcze o jednej osobie, która ujęła mnie swoją osobowością. To mama Michała - Helena Tarkowska, która jest doskonałym przykładem kobiety pełnej energii, która nie patrzy na wiek, lecz realizuje swoje pasje, zgodnie z twierdzeniem, że "wiek to stan umysłu". Pokazuje, że ludzie w tzw. dojrzałym wieku, nie muszą tkwić w czterech ścianach lecz powinny czerpać z życia wszystko, co najlepsze. 


Kontynuacja historii o perypetiach bohaterów „Między stronami życia” dorównuje swoim stylem i historią części pierwszej, a nawet odrobinę ją przewyższa. Wprawdzie irytowała mnie postawa Justyny i całkowicie zgadzałam się z podejściem Marleny w tej kwestii, ale przebieg kolejnych wydarzeń, przyjemny styl pisania i poruszane zagadnienia dostarczyły mi kilkunastogodzinną ucztę czytelniczą.
„Lektura to niezwykle intymna forma kontaktu między czytelnikiem a autorem. Cenna i unikatowa”

„Dziewczyna z wiatrem we włosach” jest jak powiew świeżego powietrza, orzeźwiająca swoją fabułą, która odbiega od standardowych wzorców. To pełna ciepła, lekkości z odrobiną humoru opowieść o prawdziwej przyjaźni, której nie jest obojętny los bliskich osób, która zawsze znajdzie rozwiązanie problemów i nie poddaje się przeciwnościom. To także książka, w której siłą przewodnią jest miłość walcząca o zaistnienie i miejsce w życiu zakochanych. Przy okazji poznajemy też świat wydawniczy i machinę, która nim rządzi. Napisanie książki to zaledwie początek kariery pisarskiej, o którą trzeba cały czas dbać. Ci autorzy, którzy nie chcą być zapomniani, muszą wciąż tworzyć, udzielać się publicznie, dbać o jakość tego, co piszą, by utrzymać się na rynku wydawniczym.

Bardzo urzekła mnie historia stworzona przez panią Annę Szczęsną, mimo że nie ma w niej szalonych zwrotów akcji. Obie części mają swój delikatny, ujmujący klimat, dzięki czemu lektura tej serii pozostawia po sobie przyjemne wrażenia. Co ciekawe, można je czytać niezależnie, chociaż kolejność poznawania losów bohaterów daje pełniejszy obraz wydarzeń. Jestem niezmiernie ciekawa, czym zaskoczy mnie autorka w trzecim tomie, na który będę czekała z utęsknieniem.


Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu:

8 komentarzy:

 1. żałuję, że nie zdecydowałam się na przeczytanie tej książki, kiedy miałam okazję:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię tego typu klimaty, więc nie mówię nie tym powieściom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Często trafiam na tę książkę, więc może to jakiś znak, żeby ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem, Mirosławo - czy to mój jak to się nazywa "target" - ale będę wiedział po Twej recenzji, komu tę książkę polecić :) Pozdrawiam serdecznie :) Jarek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak akcja się dzieje w Toruniu, to książka już uwięziła mnie w swoich sidłach. Najpierw jednak przeczytam część I.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kojarzę tę serię, ale nie miałam jeszcze okazji jej czytać.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.