Dieta w chorobie Hashimoto
cykl: Dietetyk radzi
Agata Lewandowska
Data premiery: 15 września 2021r.
Liczba stron: 184
Wymiary: 160 x 230 mm
Okładka: miękka
Wydawca: Wydawnictwo RM
„Hashimoto jest schorzeniem, którego terapię trzeba traktować bardzo indywidualnie.”
Hashimoto to jedno ze schorzeń zaliczanych do chorób autoimmunologicznych, które trudno rozpoznać i właściwie zdiagnozować. Dotyka ono najczęściej kobiet objawiając się ogólnym zmęczeniem, trudnością z odchudzaniem, spadkiem energii i obniżonym nastrojem. Do jej leczenia konieczna jest terapia dobrana indywidualnie. Jednak do osiągnięcia jak najlepszych efektów, potrzebny jest odpowiedni tryb życia, którym ogromną rolę odgrywa odżywianie. W tej kwestii bardzo pomocna będzie książka "Dieta w chorobie Hashimoto", dzięki której złagodzimy objawy tej dolegliwości.
![]() |
źr. zdjęcia: www.lewandowskaagata.pl |
Niniejsza książka doczekała się już trzeciego wydania ze względna duże zainteresowanie przedstawioną tematyką. Powstała z myślą przybliżenia tematyki odżywiania w chorobie Hashimoto i chorobach współistniejących z nią. Omawia między innymi charakterystykę tej choroby, jej objawy, konieczne badania i terapie stosowane w medycynie konwencjonalnej.
„Nie udowodniono jeszcze, że rutynowe stosowanie diety beznabiałowej, poprawia stan chorych na Hashimoto”
Materiał został podzielony na dwie części. W pierwszej autorka zebrała informacje dotyczące diagnostyki i leczenia Hashimoto oraz zaleceń żywieniowych, dzięki którym osoby dotknięte tym schorzeniem, mogą poczuć się lepiej. Odnosi się do konkretnych dietetycznych trendów i mitów, o których dużo ostatnio się mówi, takich jak spożywanie produktów zawierających gluten, laktozę czy diety wegetariańskiej. Zamieszcza też liczne wskazówki i porady dotyczące postępowania w chorobie, przyjmowania leków, prowadzenia odpowiedniego stylu życia i właściwego odżywiania się. Omawia składniki pokarmowe, witaminy, minerały i ich wpływ na pracę tarczycy oraz choroby, które często towarzyszą Hashimoto, takie jak cukrzyca, łuszczyca, zespół policystycznych jajników, zaburzenia lipidowe, choroby sercowo-naczyniowe i insulinoodporność. Dowiadujemy się też jakie są ich objawy, co jest ich przyczyną i jak zapobiegać powikłaniom.
Część druga zajmuje większą część publikacji, gdyż zawiera 115 przepisów, które zostały podzielone na tematyczne grupy żywieniowe. Wszystkie znajdziemy w spisie treści, więc nie ma problemu z odnalezieniem tego, który nas interesuje i chcielibyśmy wypróbować. Wśród nich znajdziemy ciekawe i smaczne propozycje na pieczywa, placki i naleśniki, zupy, dania główne, przekąski, sałatki, surówki, warzywne dodatki i desery. Każdy przepis zawiera informacje na temat zawartości pszenicy, glutenu, mleka, laktozy i goitrogenów. Autorka zaznacza, że zawarte w nich proporcje przypraw są orientacyjne i można je zmodyfikować według własnego uznania.
Niestety, nie wszystkie potrawy zostały pokazane za zdjęciach, tylko niektóre z nich. Całość została wydrukowana na gładkim, białym papierze brązową czcionką, natomiast tytuły poszczególnych rozdziałów i nazw potraw zostały zaznaczone zielonymi literami.
Pani Agata Lewandowska napisała bardzo praktyczny poradnik, który z pewnością ułatwi życie z Hashinoto ludziom, którzy na nią cierpią. Odżywianie jest z jedną z podstawowych form łagodzenia skutków choroby, więc na pewno warto mieć książkę „Dieta w chorobie Hashimoto” na swojej półce, także wówczas, gdy nie dolegają nam opisane schorzenia. Potrawy zaprezentowane przez autorkę mogą być zachetą do własnych poszukiwań zdrowej alternatywy żywieniowej i stanowić działanie profilaktyczne zapobiegające pojawieniu się problemów ze zdrowiem.
Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu:
Spotkałem się z tą książką i z tą chorobą. Miałem raz badania tarczycy - ale wyszły w normie. Niemniej, Mirosławo wiem, komu mogę polecić. Pozdrawiam serdecznie, Jarek :)
OdpowiedzUsuńDobrze, że takie praktyczne poradniki są publikowane. Dla zainteresowanych tematem to na pewno ważna lektura.
OdpowiedzUsuńMoja mama ma Hashimoto, więc chętnie kupię tę książkę.
OdpowiedzUsuńNie znam nikogo chorującego na Hashimoto, więc tym razem spasuję.
OdpowiedzUsuń