25 sierpnia 2022

"Nauczycielka z getta. Wciąż pod wiatr." - zapowiedź

Już 7 września 2022
ciąg dalszy historii
Laury i Dawida poznanych w pierwszym tomie 
w drugim tomie pt.: "Wciąż pod wiatr"


Nauczycielka z getta. 
Wciąż pod wiatr.
Aneta Krasińska

W październiku 1942 r. nikt z mieszkańców łódzkiego getta nie przypuszczał, że miasto za drutami będzie istniało jeszcze blisko dwa lata.

W rodzinie Lewiatanów kolejne dni przynoszą więcej trudnych chwil niż dobrych. Laura zajmuje się nastoletnimi braćmi męża, którzy z dnia na dzień muszą dorosnąć. Pomagają jejw codziennych obowiązkach - przede wszystkim w zdobywaniu pożywienia. Gdy trafiają do pracy na pewnej budowie, nie wiedzą, że przyczyniają się do powstania obozu prewencyjnego dla polskich dzieci. Rodzice tych dzieci zostali uznani przez nazistów za szpiegów lub kolaborantów, a one same za degeneratów zagrażających społeczeństwu. Choć Lewiatanowie ledwie wiążą koniec z końcem, pomagają polskim sierotom, a jedną z nich otaczają szczególną troską.

W sierpniu 1944 r. następuje likwidacja getta i wywózka Żydów do Auschwitz. Czy Laurze uda się wydostać z piekła i uniknąć kolejnego?


TOM 1 otrzymał nagrodę NAJLEPSZA KSIĄŻKA NA LATO w kategorii „z historią w tle” w plebiscycie organizowanym przez serwis GRANICE.PL



W mojej recenzji pierwszego tomu "Nauczycielki z getta" napisałam:

To jedna z tych historii, które na długo pozostają w pamięci, gdyż mamy świadomość, że takie miejsca jak te opisane w powieści, istniały naprawdę. Autorka dogłębnie zgłębiła temat łódzkiego getta i starała się dosyć wiernie i autentycznie pokazać dramat żyjący tam ludzi w znoju, dręczeni chorobami, biedą, głodem i okrucieństwem. Na bazie autentycznych wydarzeń powstała niesamowicie wzruszająca i przejmująca opowieść o miłości naznaczonej męką, bólem, wyrzeczeniami, ale też nadzieją, że wszystko dobrze się skończy.

Cała recenzja tomu pierwszego



Getto łódzkie nie jest często ukazywane w literaturze pięknej. Książka Anety Krasińskiej jest jedną z niewielu opowieści osadzonych w wojennej rzeczywistości „łódzkiej dzielnicy zamkniętej”. Autentyczne wydarzenia i postaci historyczne stały się tłem do opowiedzenia uniwersalnej opowieści o człowieku postawionym w skrajnej sytuacji, który rozpaczliwie walczy o zachowanie człowieczeństwa
dr Adam Sitarek, centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego

Rozpoczynając lekturę tej powieści, upewnijcie się, że macie wystarczająco dużo czasu, ponieważ nie sposób się od niej oderwać. Autorka funduje nam niesamowitą podróż pomiędzy najciemniejsze karty historii. Polecam serdecznie!
Edyta Świętek, pisarka „Spacer aleją Róż”, „Niepołomice”


6 komentarzy:

  1. Gorąco polecam lekturę tej książki. Udanej lektury!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam już w planach sięgnąć po tę serię! Jesteś dodatkowym impulsem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dawno już nie miałam w rękach książki autorki, może się na nie skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na pewno przeczytam tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  5. Też mam w planach tę serię Mirko. U siebie w swoim czasie recenzowałem wiele podobnych i muszę przyznać, że takiej literatury nigdy dość :-) Pozdrawiam, Jarek :-) .

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja ostatnio rezygnuję z powieści wojennych. Może w przyszłości do nich wrócę

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty