15 grudnia 2020

686. - "Słowiańskie korzenie"


Słowiańskie korzenie
Leszek Matela

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2020
Liczba stron: 192
Wymiary: 165 x 235 mm
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Kos

„nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo słowiańskość tkwi w naszych duszach”

Każdy naród ma swoją kulturę, która sięga swoimi korzeniami w daleką przeszłość. Na lekcjach historii poznajemy niektóre wydarzenia ale wciąż bardzo mało uczymy się o naszych słowiańskich przodkach. Tymczasem Słowianie byli najbardziej liczebną grupą ludności w tamtym czasie. Kupiec i podróżnik Ibrahim Ibn Jakub w X w., tak pisał o nich: "Słowianie są to ludzie odważni i zaczepni. Gdyby nie było wśród nich rozdwojenia wskutek wielu rozgałęzień ich pokoleń i rozdrobnienia ich plemion, żaden lud na ziemi nie mógłby się potęgą z nimi mierzyć…" Ich zwyczaje, codzienne życie i wierzenia możemy poznać w książce pt.: „Słowiańskie korzenie”

źr. zdjęcia:
salchetron.com
Leszek Matela z zawodu jest germanistą oraz wykładowcą w szkołach psychotronicznych z dziedziny: radiestezji i geomancji. Należy do Polskiego Towarzystwa Psychotronicznego. Jest autorem ponad 50 książek o miejscach mocy, naturoterapii, radiestezji i zjawiskach nieznanych, w tym wielu wznawianych wielokrotnie bestsellerów oraz kilkuset artykułów.

Książka „Słowiańskie korzenie” została wydana w nieco większym od standardowego formatu w miękkiej oprawie bez skrzydełek. Szczerze mówiąc, nie jest ono zachwycające i nie przykuwa uwagi swoją kolorystyką. Na szarym tle umieszczone zostało zdjęcie posągu Światowida, a zanim widać symbol tzw. „Ręce Boga”, który pochodzi z prasłowiańskiej popielnicy datowanej na III‒IV wiek n.e. i znalezionej w 1936 roku w Białej koło Zgierza. 

Wnętrze wydrukowane zostało na szarym, tzw. ekologicznym papierze dużą, wyraźną czcionką. Materiał uzupełniają liczne czarno-białe rysunki i zdjęcia pochodzące ze zbioru autora oraz kolorowa, 8-stronicowa wkładka zamieszczona na końcu publikacji. Fotografie prezentują kilka ciekawych miejsc związanych z kulturą naszych przodków, będących świadectwem ich obecności.

Publikacja stanowi kompendium wiedzy o naszym słowiańskim rodowodzie dając ogólny zarys życia naszych przodków. W założeniu miała być przystępną formą omawiającą ich świat i faktycznie tak jest, gdyż autor przekazuje swoją wiedzę w bardzo przejrzysty i zrozumiały sposób. 

Treść nie posiada wydzielonych części lecz jedynie krótkie rozdziały tematyczne, ale można je posegregować na grupy pod kątem omawianych zagadnień. Po krótkim wstępie przybliża słowiańskie zasady społeczne, organizacje sąsiedzkie, normy i struktury władzy oraz stosowane pismo, język i instrumenty muzyczne. Poznajemy najważniejsze słowiańskie bóstwa, boginie, dobre i złe duszki, znaczenie niektórych drzew, metody odpędzania złych mocy, rytuały zapewniające zdrowie, ochronę, szczęście i pomyślność a także słowiańskie „feng shui’. 

Niezwykle ciekawym zagadnieniem był dla mnie temat związany z kamiennym posągiem Światowida, który znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Autor dokładnie opisuje historię jego odkrycia i znaczenie symboli, które ozdabiają to znalezisko. 

Inną interesującą tematyką było poznawanie świata wierzeń, dawnych zwyczajów i obrzędów stosowanych w codziennych zajęciach oraz podczas szczególnych dni w roku obrzędowym. Pan Leszek Matela przybliża nam kalendarz słowiański, rolę przyrody i księżyca w życiu naszych przodków, sposoby wybierania miejsca pod budowę domostw, stroje i ozdoby. Doradza też jak samemu badać zagadki historyczne i archeologiczne oraz poszukiwać miejsc mocy. 

Zaznacza, że książka nie jest studium naukowym ani historycznym. Pisząc ją miał na celu przybliżenie słowiańskiego świata takim jakim on go postrzega. Materiał został zgromadzony na podstawie jego własnych dociekań, pracy z narzędziami radiestezyjnymi i poszukiwaniami ale też wiedzy dostępnej w różnych źródłach i publikacjach uznanych badaczy oraz ekspertów zajmujących się naszym słowiańskim pochodzeniem. Skupił się na najciekawszych tematach, które pozwolą dzisiejszym ludziom lepiej poznać fascynującą kulturę naszych przodków. 



Tematyka jest bardzo szeroka i trudno ją w całości przybliżyć. Pozwala ona, w podstawowym stopniu, dotknąć naszego dziedzictwa, które obecne jest w naszym życiu do dziś. Wiele bowiem dzisiejszych zachowań, obrzędów i zwyczajów jest echem naszych słowiańskich tradycji. Chociażby odpukiwanie w niemalowane drzewo, niewitanie się przez próg czy przygotowywanie pisanek. 

Mówimy: „słowiańska dusza”, „słowiańska fantazja” ale są to zwroty, nad którymi się nie zastanawiamy. Zachwycamy się mitologią i dziejami greckimi, rzymskimi czy skandynawskimi a nie znamy własnej, słowiańskiej tradycji. Wiedza na temat Słowian jest niewielka w porównaniu do innych ludów Europy. Jest to jedna z najsłabiej zachowanych i udokumentowanych społeczności. Przede wszystkim przyczyniło się do tego wprowadzanie chrześcijaństwa od VI wieku, co w efekcie zderzenia tych dwóch kultur spowodowało stopniowy proces wypierania pierwotnych wierzeń przez chrystianizm. 

Książki takie jak „Słowiańskie korzenie” przypominają nam o naszych przodkach i pozwalają poznać ich świat, byśmy mogli o nich pamiętać. 

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu Sztukater.



2 komentarze:

  1. Często zapominamy o naszych korzeniach i dziedzictwie. Dobrze, że takie książki są wydawane.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka na pewno warta uwagi, więc będę ją czytała.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty