14 października 2022

1206. - "Jedna prosta rzecz"


"Jedna prosta rzecz"
Nowe spojrzenie na nauki jogi 
i ich wpływ na twoje życie
Eddie Stern

Numer wydania: I
Data wydania polskiego: 27.07.2022r.
Data wydania amerykańskiego: 12.03.2019r.
Liczba stron: 272
Wymiary: 220 x 150 mm
Oprawa: twarda
ISBN 978-83-8252-068-2
Tytuł oryginału: "One Simple Thing"
Tłumaczenie: Barbara Szelewa
Wydawnictwo: Czarna Owca
Ocena: 5/6

„Tak wiele spraw na świecie nas dzieli – polityka, religia, drużyny sportowe, wszystkie nasze osobiste opinie, idee i przekonania. Rzadko znajdujemy coś, co nas łączy. Jedną z tych rzeczy jest joga.”

Joga towarzyszy ludzkości od wielu pokoleń, ale jej główna idea i podstawowy cel pozostają niezmienne. Chodzi przede wszystkim o poszukiwanie odpowiedzi na pytania, dotyczące nas samych, zwłaszcza tego, kim naprawdę jesteśmy. Poprzez wyciszenie umysłu łatwiej jest, bowiem wniknąć w głąb siebie. Dawniej wiedza o niej była przekazywana uczniom przez guru. Dziś jogę może uprawiać każdy, kto ma na to ochotę. Eddie Stern w swojej książce „Jedna prosta rzecz” utwierdza w przekonaniu, że czasami nie trzeba robić zbyt wiele, by osiągnąć cel.


wydanie oryginalne
zdj. amazon.com
Słowo „joga” tłumaczy się, jako „połączenie”, „skupienie”, „droga” i „relacja”, co jest zależne od kontekstu jego użycia. W sensie duchowym, jako jej praktykowanie, oznacza naturalną tendencję umysłu do skupienia się na konkretnym celu, by wniknąć w niego całkowicie, stać się tym, o czym myślimy. Mistrz jogi Sri K. Pattadhi Jois, którego autor cytuje w swojej książce, zdefiniował pojęcie jogi, jako drogę do uspokojenia umysłu poprzez „ograniczenia mentalne prowadzące do samowiedzy.” Z kolei pan Stern dodaje, że joga powinna znaleźć się w naszym życiu, jako jeden z ważniejszych elementów naszej codzienności i higieny naszego ducha.

Warto zaznaczyć, że książka została wydana w twardej oprawie i ze zszywanymi brzegami, więc można, bez obawy przed zniszczeniem, często do niej zaglądać. Treść wydrukowano na białym, ekologicznym papierze wyraźną czcionką, więc nie ma problemu z czytaniem. Jedynie okładka nie jest zbyt urokliwa, nie przyciąga wzroku i nie zachwyca. Chociaż i tak jest ładniejsza, niż ta w wydaniu oryginalnym, w którym w ogóle nie ma żadnych ilustracji, a jedynie na całej okładce widnieje tytuł książki.


Przedmowę napisał znany amerykański lekarz, pisarz i filozof pochodzenia indyjskiego, znany propagator alternatywnej medycyny. Zawarł w niej to, co najistotniejsze w ujarzmieniu myśli i idei jogi omówionej w książce Eddiego Sterna. Napisał m.in., że jednym z głównych założeń jogi jest dostrzeżenie, że problem, nad którym pracujemy nie jest na tym samym poziomie, co rozwiązanie, co oznacza, że „Dopóki pozostajemy w stanie oddzielenia od samych siebie, przytłacza nas to”. Zwraca też uwagę, że wokół jogi narosło wiele kontrowersji, filozoficznych teorii, mitów, skomplikowanych teorii i systemów, że trudno czasami odnaleźć właściwą drogę. Dlatego książka „Jednak prosta rzecz” prostuje niektóre zagadnienia i pokazuje, że praktyka jogi nie jest trudna, jeżeli odpowiednio się do niej podejdzie.

Autor przedstawia w niej swoje dokonania i zebrane doświadczenia podstawie własnej praktyki, ale też przeprowadzonych badań. Ujął swoją wiedzę w 11 rozdziałach, niezbyt długich, za to napisanych konkretnie, w sposób zrozumiały i klarowny. Przeprowadza nas przez poszczególne tematy po kolei, stopniowo dokładając kolejne elementy duchowej układanki, dzięki czemu nasz zasób informacji na ten temat poszerza się, bez powodowania chaosu mentalnego.


Materiał przedstawiony w książce jest warty uwagi, chociażby z tego względu, że Eddie Stern uczy i praktykuje jogę od ponad 30 lat oraz od wielu lat bierze udział w badaniach naukowych nad jogą. To, o czym pisze w swojej publikacji jest wynikiem tych badań, ale też opiera się na współczesnej neuronauce, starożytnej mądrości oraz dziesięcioleciach praktyki i nauczania.

Ludzie poszukują od zawsze sposobów na długowieczność, dobre zdrowie i kondycję. Joga jest jednym z takich elementów, która przynosi nam korzyści na wielu poziomach naszego istnienia. Ma pozytywny wpływ zarówno na sferę fizyczną, jak i mentalna oraz duchową. Dbamy, bowiem, na co dzień o zewnętrzne atuty naszego jestestwa, zapominając o naszym wnętrzu. Przekonuje, że do dobrego samopoczucia i zdrowia nie potrzeba zbyt wiele. Wystarczy jedna dobra rzecz, by wszystkie elementy wskoczyły na swoje miejsce.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu





5 komentarzy:

  1. Warto wiedzieć jak najwięcej na temat jogi. Ciekawa publikacja.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ćwiczę jogę od bardzo dawna i nie zamieniłabym jej na nic innego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fakt - ciekawa publikacja, jogę niegdyś ćwiczyłem, ale zaprzestałem ;-) . Pozdrawiam Mirko, Jarek :-) .

    OdpowiedzUsuń
  4. Chciałabym spróbować ćwiczyć jogę, nigdy tego nie robiłam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Kiedy zobaczyłam pierwsze zdjęcie od razu się zachwyciłam wydaniem tej książki <3 A jak zaczęłam czytać Twoją recenzję to tym bardziej przekonałam się, że chciałabym ją mieć i przeczytać. Miałam kilka podejść do Jogi, ale zawsze rezygnowałam. Chyba za dużo chaosu jest w moim życiu... Myślę, że taka publikacja mogłaby pomóc w znalezieniu odpowiedniej drogi do Jogi :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty