06 maja 2022

1079. - "Zapomniany" Tom II


Zapomniany 
 W matni strachu
Adrian Bednarek

Wydanie: pierwsze
Data premiery: 23 marca 2022r.
Format: 130x210 mm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 384
ISBN: 978-83-8219-746-4
Wydawca: Zaczytani
Moja ocena: 5/6

„Żeby przetrwać, musisz pokonać wszystkie słabości swojego organizmu.”

Jedną z bardziej gwałtownych, stresujących i przygnębiających emocji jest strach, który potrafi sparaliżować nasze działania, albo pchnąć do czynów niezgodnych z naszym postrzeganiem etycznym i moralnym. Stawia nas pod przysłowiową ścianą, nie dając zbyt dużego wyboru, ale też motywując do radzenia sobie w tego typu sytuacjach. Bywa też, że obnaża naszą prawdziwą naturę, pokazując, jak daleko może posunąć się człowiek, gdy działa pod wpływem strachu. Tego rodzaju prawdę ujrzeli bohaterowie książki „Zapomniany. W matni strachu.”


Patryk Kamiński po przeżyciach z pierwszej części „Zapomnianego”, nie jest już anonimowym ocalałym z koszmaru. Mija ponad rok, odkąd trzyma w odosobnieniu swego dawnego kamrata, Jędrka Sokołowskiego, który jest uważany za seryjnego mordercę ze skłonnościami pedofilskimi. Teraz, pod nowym nazwiskiem, jako Paweł Radzikowski wiedzie życie celebryty u boku youtuberki Diany Mazur, nie spodziewając się, że ich spokój już wkrótce zamieni się w totalny chaos. Pewnego dnia, bowiem Jędrkowi udaje się uciec z miejsca uwięzienia i od tego momentu role się odwracają, gdyż uciekinier jest napędzany żądzą zemsty…

Kontynuacja „Zapomnianego” otrzymała podtytuł „W matni strachu” i jest to jak najbardziej trafny zabieg, gdyż strach jest emocją, która towarzyszy bohaterowi, ale też nam, przez niemal całą fabułę. To, co pan Bednarek przeniósł ze swojego umysłu na karty swej powieści, jest jeszcze bardziej pokręcone i przerażające niż w części pierwszej. Świat wykreowany w obu tomach ociera się o absurd, gdyż trudno uwierzyć, by opisane sytuacje mogły wydarzyć się w rzeczywistości. Widać, że w swoich fantazjach twórczych autor poszedł na całość, tworząc sceny i postacie przyprawiające o dreszcz, i to dosyć spory, emocjonalny. Zarówno to, co dzieje się w tej historii, jak i postacie biorące udział są nakreślone bardzo wyraźnie, mocno i bez pruderii.


Pan Adrian Bednarek po raz kolejny udowodnił, że zasługuje na mistrza tworzenia postaci z pokręconymi, chorymi umysłami, totalnie popapranych i bezwzględnych. Doskonale potrafi nakreślić atmosferę strachu, utrzymując czytelników w niepewności, co się za chwilę wydarzy i w jakim kierunku pomknie fabuła. Słowo „pomknie” jest tutaj jak najbardziej na miejscu, gdyż takie tempo ma to, co dzieje się w tej powieści. Opisy są szokujące, wstrząsające, przerażające, niedające odetchnąć od nadmiaru zdarzeń.

Perfekcyjnie dobranymi określeniami został nakreślony makabryczny obraz ludzkiego, umysłu funkcjonującego pod wpływem skrajnych emocji, ale też człowieka mającego psychopatyczną osobowość. Nie ma tutaj osób idealnych. Każda z nich niesie ze sobą własny bagaż przeszłości, skrywa tajemnice i ma coś na sumieniu. Tak naprawdę, żadnej z nich nie da się polubić i usprawiedliwić ich działania. Nawet Patryk Kamiński, który wycierpiał ogromnie i niewyobrażalnie, wzbudza konsternację. 


Do poznania serii o Zapomnianym trzeba nastawić swój umysł na wysokie tory wytrzymałości, by móc przebrnąć przez kolejne epizody. Nawet, jeżeli na chwilę mamy możliwość złapać oddech, to wyczuwa się, że wkrótce wydarzy się coś, co może nam się nie spodobać. Warto znać pierwszą część, gdyż wątki mają tu swój dalszy bieg i tworzą skomplikowaną, wielowątkową siatkę zdarzeń, w której niczego nie możemy być pewni. Niezupełnie przekonało mnie zakończenie, tak samo zakręcone, jak cała fabuła zarówno pierwszej, jak i drugiej części. Spodziewałam się bardziej klarownego finału, spokojnego, który wyłagodzi emocje i ukaże bohaterów w innym świetle. Jednak nie byłoby to z pewnością „bednarkowe” zakończenie, które raczej wskazuje, że autor pozostawił sobie furtkę do kontynuacji.

Autor swoimi opisami wkrada się w umysły swoich bohaterów, odziera ich z ludzkich odruchów, pokazując, że w każdym człowieku istnieje jakaś cząstka zła. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteśmy gotowi oprzeć się jego wpływowi. Jedno zło pociąga za sobą kolejne i nigdy nie przynosi niczego dobrego. Pokazuje, że w obliczu ekstremalnych okoliczności, gdy trzeba walczyć o życie, znika człowieczeństwo.



Adrian Bednarek to urodzony w 1984 roku w Częstochowie autor docenionych przez czytelników serii thrillerów o Kubie Sobańskim ("Pamiętnik Diabła", "Proces Diabła", "Spowiedź Diabła", "Wyrok Diabła"), a także o Oskarze Blajerze ("Inspiracja", "Obsesja", "Fascynacja"). Opublikował również powieści "Skazany na zło", "Pasażer na gapę", "Córeczki" i "Dziedzictwo zbrodni". Uwielbia pisać historie, w których głównymi bohaterami są skomplikowane czarne charaktery. Czytelnicy określają go mianem mistrza thrillerów psychologicznych i jedynym w swoim rodzaju kreatorem psychopatycznych postaci. Pisanie uważa za swój największy nałóg.
źr.  zdjęcia: okładka książki


Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu:




5 komentarzy:

  1. Niezapomniane wrażenia! A teraz musisz koniecznie przeczytać kolejny thriller Adriana pt. Ona.

    OdpowiedzUsuń
  2. Twórczość Autora wciąż przede mną Mirko, jakoś nie mogę się jeszcze przełamać. Pozdrawiam po zalatanym poranku , lekkie przeziębienie, Jarek :-) .

    OdpowiedzUsuń
  3. Tym razem nie dla mnie, ale z tego jak o niej piszesz książka znajdzie wielu swoich fanów. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam jeszcze do nadrobienia pierwszą część.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty