niedziela, 15 maja 2022

1089. - "Detoks stawów"


Detoks stawów
Najskuteczniejsze techniki uzdrowienia stawów - ćwiczenia, masaż, dieta
dr Ludmiła Rudnitskaya

Numer wydania: I
Tytuł oryginału: Очищение суставов
Data wydania polskiego: 04.02.2022 r.
Rok wydania rosyjskiego:   2016
Liczba stron: 184
Wymiary: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Katarzyna Masłowska
Wydawnictwo: Vital
Ocena: 4/6

„Według statystyk, jedna na sto osób ma zapalenie stawów.”

Stawy pełnią ważną funkcję, którą doceniamy dopiero, gdy zaczynają nam dokuczać bóle przy poruszaniu się. Przy wykonywaniu różnych, codziennych czynności, wykonujemy ogrome ilości ruchów, gestów, a to wszystko, dzięki prawie dwustu stawom, które nam to umożliwiają. Gdy stawy zaczynają nam dokuczać, wówczas uświadamiamy sobie ich istotną rolę. By jak najdłużej nam służyły, bez problemów, musimy o nie odpowiednio zadbać, ale dobrze też wiedzieć, co zrobić, gdy sprawiają nam ból i pojawiają się choroby. Podstawą leczenia chorób stawów jest ich oczyszczenie, które proponuje nam autorka w swojej książce „Detoks stawów”. Prezentuje w niej różne metody pomagające uzdrowić stawy, ale przede wszystkim wzmocnić ich konstrukcję i przywrócić im pełną sprawność.


Materiał został podzielony na dwie części, z których pierwsza zawiera wiedzę typowo teoretyczną, natomiast część druga ma charakter praktyczny. W pierwszej z nich Rudnitskaya opisuje budowę stawów, ich funkcje, sposób działania i co wpływa na ich prawidłowe działanie. Nieco więcej uwagi poświęca chrząstce stawowej, gdyż to ona stanowi główny punkt ciężkości naszych stawów, a tym samym jest najczęściej narażona na rozwój w niej choroby zwyrodnieniowej. Dowiadujemy się, w jaki sposób rozwija się choroba w naszych wewnętrznych „zawiasach” oraz poznajemy objawy występujących schorzeń i ich rodzaje. Przedstawia w krótkich opisach, niektóre choroby stawów, więc możemy dowiedzieć się, na czym one polegają, kogo najczęściej dotykają, jaka jest ich przyczyna i jak rozwija się w organizmie oraz na czym polega leczenie. Opisy są dokładne, szczegółowe, ale przekazane zrozumiale i prosto.


Część druga prezentuje wiele różnorodnych metod detoksu stawów, zarówno tych nowoczesnych, jaki i tradycyjnych. Poznajemy ogólne zasady oczyszczania stawów, kolejne etapy tego procesu, pięć najważniejszych zasad ich wykonywania. Autorka prezentuje metody nowoczesne, takie jak metoda uderzeniowa, ale także sposoby z użyciem naparów i herbat ziołowych. Podkreśla, że dużą rolę odgrywają jelita, wątroba, krew, więc musimy zadbać także o te narządy, zatem przedstawia programy pomagające je oczyścić opracowane przez Walkera i Małachowa oraz Pogozeva i A. , B. Bołotowa oraz E. Schadilowa. Na koniec proponuje ćwiczenia fizyczne oraz odpowiednie odżywianie, by stawy były sprawne i zdrowe. Opisuje, jaki sposób żywienia jest korzystny dla naszych stawów oraz na końcu książki zamieszcza przykładowy dzienny jadłospis, który ma na celu przygotować organizm do zmiany diety. Zabrakło mi w tym momencie propozycji konkretnych przepisów, które byłyby doskonałym uzupełnieniem materiału. Autorka wspomina wprawdzie, że takie propozycje przedstawi, ale w efekcie nie zostały one zamieszczone. Wymienia jedynie produkty, które powinniśmy wprowadzić do swego codziennego menu, oraz te, których lepiej nie spożywać, jeżeli chcemy mieć zdrowe kości i stawy.

W swojej książce zamieściła dużą ilość różnych technik, czerpiąc ze swojej wiedzy, ale też dokonań znanych terapeutów. Są wśród nich metody nowoczesne, ale też autorskie, ludowe i alternatywne. Niektóre z nich wymagają więcej czasu i przygotowania na ich przeprowadzenie, a są też takie, które możemy wykonać niemal od razu. Jednocześnie autorka podkreśla, że do detoksu należy podchodzić ostrożnie, gdyż nie wszyscy mogą go zastosować. Zanim jednak dowiemy się, w jaki sposób możemy wspomóc nasze stawy, najpierw autorka proponuje przeprowadzenie testu, który określi, czy potrzebujemy tego rodzaju zabiegu. Omawia też przeciwskazania do stosowania detoksu i tutaj także mamy test, czy możemy przeprowadzić metodę uderzeniową.


Dr Ludmiła Rudnitskaya podkreśla, że detoks stawów jest ważnym zabiegiem, który nie jest zalecany jedynie profilaktycznie, ale też pomaga zapobiegać chorobom stawów i poprawić ich funkcjonowanie. Z reguły lekarze zapisują farmaceutyczne specyfiki, które pomagają w niewielkim stopniu, a przy tym często mają skutki uboczne. Natomiast nie biorą pod uwagę, że stawy wymagają oczyszczania z toksycznych substancji, powodujących w efekcie ból i utratę sprawności. Zdaniem autorki, detoks stawów stanowi podstawę leczenia chorób stawów. Proponuje wiele metod, z których z pewnością każdy wybierze coś dla siebie.

Coraz więcej jest osób, które cierpią z powodu zużycia stawów, ich stanów zapalnych i różnych rodzajów związanych z tym chorób. Do najczęstszych zwyrodnień stawów dochodzi w obrębie stawów rąk, kręgosłupa, bioder, kolan i kostek, a więc w obszarach, które odgrywają ważną rolę w poruszaniu się. Warto, zatem wiedzieć, jak o nie zadbać, by przez długie lata cieszyć się dobrą sprawnością i zdrowiem.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu 

7 komentarzy:

 1. Tytuł sobie zapisuję Mirko. Jak wiesz - jeszcze nie tak dosyć dawno czytywałem mnóstwo podobnych książek na IL2. A to m.in. "Trening autogenny", "Kurs Silvy". Poza tym lubię bardzo poradniki. Pozdrawiam serdecznie, Jarek :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Poradniki jakoś zazwyczaj nie przypadają mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo kompleksowa wydaje się ta publikacja, więc warto do niej zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wartościowa książka. Myślę, że warto do niej zajrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka porusza bardzo ważny temat. Warto ją mieć w swojej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja babcia ma bardzo duże problemy ze stawami, więc kupię książkę. Mam nadzieję, że znajdzie w niej coś dla siebie, co jej pomoże.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.