Praga to miasto, w którym bardzo łatwo się zakochać, gdy wędrujemy po jej urokliwych zakątkach, spacerujemy po Moście Karola, zwiedzamy Zamek Praski, podziwiamy Złotą Uliczkę czy zachwycamy się wspaniałym spektaklem muzycznym Krizikovej Fontanny i wieloma innymi atrakcjami, jakie oferuje nam czeska stolica. Są to miejsca obowiązkowe, które trzeba zobaczyć, ale nie każdy zna wszystkie tajemnice, jakie skrywa to piękne miasto. Ich odkrywanie umożliwia książka „Sekrety Pragi” napisana przez pasjonata, przewodnika Wojciecha Kantora, który o Pradze wie niemal wszystko.
Książka należy do bestsellerowej serii Księżego Młyna - "Sekrety" w której ukazało się już kilkadziesiąt publikacji odkrywających sekrety różnych miejsc na świecie. Nie jest to przewodnik po Pradze, według którego możemy się poruszać po niej, ale zbiór wielu ciekawostek związanych z obiektami, zabytkami, znanymi postaciami, wydarzeniami historycznymi i detalami, na które zwykły turysta nie zwraca uwagi.
Wnętrze publikacji „Sekrety Pragi” jest niestety, tylko czarno-białe, ale oprawione w twardą, kolorową okładkę ze zszywanymi brzegami, a to gwarantuje trwałość w użytkowaniu. Książka została wydana w dużym formacie i nie jest gruba, bo liczy sobie zaledwie 150 stron samego tekstu o Pradze. Jedyną trudność może stanowić czytanie osobom o słabszym wzroku, bo została wydrukowana małą czcionką.
Pan Wojciech Kantor przybliża sylwetki znanych postaci, takich jak Franz Kafka czy książę Karel Schwarzenberg, Josip Plečnik, Bohumil Hrabal, Jan Laichter i Jan Kotěra, którzy mieli ogromny wpływ na historię tego miasta. Nie mogło też zabraknąć opowieści o słynnym wojaku Szwejku, który od zawsze kojarzony jest z czeską stolicą, Karela Gotta, gwiazdy o „złotym głosie, ale też opowieści o czeskich kulinarnych smakach. Poznajemy też ciekawostki wielu zakątków i charakterystycznych miejsc, takich jak chociażby Wieża Petřín, często nazywana „młodszą siostrą” paryskiej Wieży Eiffla, „Praski Hollywood”, jak mówi się o Tarasach Barrandova, malownicza wyspa Kampa z magicznym klimatem zwana Małą Straną czy ulubione miejsce Vaclava Havla i wiele innych, co tylko potwierdza, że Praga kryje w sobie nieskończoną ilość niespodzianek.
Doceniam ogromną pracę, jaką wykonał pan Kantor w swoją publikację, którą opracował na podstawie bogatej bibliografii złożonej z prac różnych autorów, w tym czeskich i własnych. Czuć w każdym tekście pasję, z jaką autor przekazuje nam swoją wiedzę. Pokazuje różne oblicza miasta, zarówno obecne, jak i sprzed wielu lat. Po jego opowieściach moje spojrzenie na Pragę jest zupełnie inne i mam nadzieję, że z takim wizerunkiem i tyloma historiami moja wizyta w Pradze będzie pełniejsza i bardziej świadoma tego, co oglądam.
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu
Wydanie: I
Ilość stron: 158
Wymiary: 165 x 235 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7729-768-1
Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy
Ta publikacja jawi się jako bardzo ciekawa i wartościowa. Chętnie bym do niej zajrzała.
OdpowiedzUsuńKiedyś byłam w Pradze i bardzo mi się podobało. Chętnie bym taką książkę przeczytała
OdpowiedzUsuńByłam w Pradze :) Chętnie sięgnę po tą książkę ;)
OdpowiedzUsuńChętnie wróciłabym do Pragi, choćby podczas lektury tej książki :)
OdpowiedzUsuńWiem komu mogę polecić tę publikację. Piękne wydanie.
OdpowiedzUsuńKsiążka przyciąga wzrok. Praga jest na prawdę piękna.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawa propozycja, dzięki niej można inaczej spojrzeć na Pragę.
OdpowiedzUsuńNie byłam nigdy w Pradze i nie będę. Dziękuję, że w swoich recenzjach zwracasz uwagę na wielkość czcionki, to jest ważne dla osób słabowidzących. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń