04 lutego 2022

998. - "Przynależność"


Przynależność
Jak przypomnieć sobie drogę do domu
TOKO-PA TURNER


Wydanie: I
Premiera 26 stycznia 2022 r
Premiera angielska: 20 grudnia 2017 r.
Liczba stron: 360
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: twarda
Tytuł oryginału: Belonging: Remembering Ourselves Home
Ean 9788367069472

„śnienie to natura, która przez nas przepływa”

Od momentu narodzin zaczynamy być obecni w określonym środowisku, kulturze, okolicznościach, rodzinie, a wraz z tym zostają nam narzucone określone normy zachowania, sposób patrzenia na rzeczywistość i zaczyna się proces dostosowania do społeczności, w której przyszło nam żyć i nie jest to przypadkowe. Jednak z czasem, gdy dorastamy, czujemy, że nie do końca dobrze czujemy się tu, gdzie jesteśmy i wówczas zaczyna się proces szukania swego miejsca na ziemi, gdzie będziemy mogli poczuć się dobrze sami ze sobą. Wiele osób tkwi wciąż w tych samych warunkach, ulegając wpływom otoczenia, a tym samym oddalając się od swej prawdziwej natury i prawdziwego Ja. Jak nie zatracić siebie w dzisiejszym świecie i mieć poczucie połączenia z danym środowiskiem, podpowiada książka pt.: „Przynależność.”

źr. zdjęcia:
toko-pa.com
TOKO-PA TURNER urodziła się na farmie w hrabstwie Devon w Anglii. Jej imię zostało wybrane z tomiku wierszy „Technicians of the Sacred” Jerome’a Rothenberga. Gdy miała 4 lata, wraz z rodziną musiała przeprowadzić się do Kanady i wychowywała się we wspólnocie sufickiej w Montrealu. Jednak nie czuła się doceniana, akceptowana i związana z rodziną, gdyż wciąż narzucano jej pewne normy zachowania. To spowodowało, że doświadczyła trudnych sytuacji związanych z poczuciem odrzucenia, z których powoli zaczęła wychodzić, gdy odkryła pracę ze snami oraz powróciła do studiowania nauk sufizmu. Zgłębiając duchową wiedzę, między innymi u boku wielkich nauczycieli takich, jak Marlon Woodman czy James Hollis. W 2001 roku założyła  Szkołę Śnienia. Obecnie mieszka na małej wyspie na Morzu Salish w Kolumbii Brytyjskiej.

"Przynależność" to jej pierwsza w karierze książka. Została napisana z myślą o wszystkich tych czują się tzw. czarnymi owcami, buntownikami, odmieńcami, oderwanymi od swoich korzeni i odrzuceni, by poczuli jedność ze wszystkim, co ich otacza.

"Obyście dostrzegali z coraz większą jasnością natury, która przez was przepływa, że wasz głos jest nie tylko niezbędny, ale rozpaczliwie potrzebny, żebyśmy wyszli cało  z tego zamętu."

Kieruje  swój poradnik także do wszystkich poszukujących odpowiedzi na pytanie o siebie, otaczającą nas rzeczywistość i sens życia. Jej wspomnienia z różnych okresów czasu, nadają tej publikacji dodatkowego waloru, urozmaicając prezentowany materiał o scenki, na podstawie których poznajemy dane zagadnienie. Łatwiej jest zrozumieć sens przekazywanej wiedzy, tym bardziej, że porusza ona tematy wzięte z życia, które nie zawsze dostrzegamy i na pewno nie w takim ujęciu, jaki prezentuje autorka. Na wiele znanych aspektów naszego życia rzuca nowe światło i pokazuje zupełnie świeże spojrzenie na problemy, które wiążą się z brakiem poczucia przynależności. Epizody związane z życiem autorki często są wzruszające, przejmujące, czasami napawają smutkiem, zwłaszcza te z czasów dzieciństwa. Jej historia pokazuje, jak ważne są pierwsze lata naszego życia, gdy dopiero kształtuje się nasza osobowość i światopogląd.


Wiedza została ujęta aż w 19 rozdziałach, w których dosyć obszernie autorka omawia różnego rodzaju aspekty naszego życia w odniesieniu do poczucia przynależności, a najczęściej jego braku. Wyprowadza nas często z błędnego postrzegania rzeczywistości, ukazując źródło problemów, z jakimi stykamy się na co dzień. Tematyka jest bardzo szeroka, więc na pewno każdy znajdzie takie zagadnienia, które nakreślają jego sytuację, z którą sobie nie radzi.

Na uwagę zasługuje także wydanie książki, która została oprawiona w twardą okładkę ze zszywanymi brzegami i kolorowymi wklejkami. Wnętrze prezentuje się skromnie, gdyż materiał został wydrukowany na ekologicznym szarym papierze, ale dzięki temu nie ma problemów z jej używaniem, gdyż publikacja nie jest sztywna i z łatwością daje się szeroko otwierać. Poza tym na takim nośniku, czcionka jest wyraźna, więc nie sprawia trudności przy czytaniu. Ogromnym plusem jest dołączony kalendarz biurowy, w którym na każdy miesiąc przewidziana jest sentencja napisana przez panią Turner.


Toko-pa Turner zaprasza do nietuzinkowej, zadziwiającej i jedynej w swoim rodzaju podróży w głąb siebie, ukazując naszą wyjątkowość, którą każdy z nas posiada. Na swoim przykładzie ukazuje omawiane zagadnienia, pokazując, w jaki sposób wpłynęło to na jej decyzje i życie. Przytacza wiele epizodów ze swojej przeszłości, oraz swoich znajomych i klientów, ukazując zmiany, jakie zaistniały po przeanalizowaniu kwestii przynależności w danej dziedzinie czy środowisku. Niezwykle cennym elementem jej rozważań są przykłady snów, oraz ich interpretacje. To pozwala zagłębić się w ich symbolikę i zrozumieć, co nasza podświadomość chce nam przekazać. Uczy rozpoznawania pod postacią sennych obrazów dostrzegania rozwiązania naszych problemów i poznawania swoich słabości oraz tego, co nas blokuje.

Podkreśla też kwestię samotności, którą odczuwa coraz więcej osób, mimo że są otoczeni przez wielu znajomych, mają ułatwiony kontakt poprzez media społecznościowe i technologie, a mimo to brakuje im bliskości drugiego człowieka i prawdziwej integracji z miejscem, w którym aktualnie przebywają. 


Pragnienie przynależności drzemie w każdym z nas, gdyż każdy chce być akceptowany, kochany i potrzebny. Jesteśmy gotowi do wielu poświeceń, by należeć do jakiejś grupy, mieć poczucie współistnienia z danym miejscem czy społeczeństwem. Zapominamy jednak, że najważniejsze jest czuć się dobrze z samym sobą, a to osiągniemy tylko wtedy, gdy zrozumiemy na czym polega przynależność.

Zjawisko przynależności jest najczęściej określane, jako potrzeba obecności w jakiejś konkretnej społeczności, grupy czy miejscu, z którymi łączą nas silne więzi emocjonalne, a przy tym czujemy się bardziej wartościowi i potrzebni. Często jest ono mylone z dopasowaniem do danych nam warunków, a wpajane nam od najmłodszych lat doktryny, zasady zachowania i określony światopogląd może jedynie dawać nam fałszywe poczucie przynależności.

Autorka poprzez swoją książkę, pokazuje, jak nie popaść w pułapkę własnych pragnień i namawia do poszukiwania odpowiedzi kryjących się w nas i wyrażających się poprzez sny. Przekonuje, że praca ze snami jest potężnym narzędziem do wniknięcia w głąb siebie, odnalezienie więzi z Boskością, naszą intuicją, kreatywnością i tym, czego pragniemy. Uświadamia, że jesteśmy trybikiem w mechanizmie wszechświata, a przez to mamy prawo do wyrażania siebie i pielęgnowania naszych najwspanialszych talentów, zalet a przede wszystkim mamy prawo do bycia sobą.

To lektura, która skłania do przemyśleń, dlatego nie jest to materiał, który czyta się szybko. Każdy rozdział, zagadnienie, element jest dokładnie omówiony, rozłożony na czynniki pierwsze, uświadamia nam mechanizmy funkcjonujące w naszej rzeczywistości, które odciągają nas od naszej prawdziwej natury, sprawiając, że czujemy się niepotrzebni, wyobcowani i w efekcie samotni. Zbyt mało przywiązuje się w wychowaniu do wyeksponowania naturalnych, a więc prawdziwych predyspozycji, nakładając na niego zwyczaje, normy zachowania i widzenia rzeczywistości, tak, jak jest to akceptowane w danym środowisku. Podporządkowywanie nas do ogółu sprawia, że zatracamy prawdziwego siebie, tracimy więź z matką Naturą i w końcu nie wiemy, kim jesteśmy. Książka "przynależność" jest drogowskazem na drodze do naszego wewnętrznego domu. 

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu:



6 komentarzy:

  1. Ta książka Mirosławo jest też - tak myślę - skierowana do szerszego grona Czytelników. Wprawdzie Wydawnictwo Kobiece - kojarzę go bardzo dobrze - wydaje świetne książki. Serdecznie pozdrawiam, Jarek :-) .

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto sięgać po takie skłaniające do przemyśleń książki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Chyba każdy z nas zadaje sobie takie pytania. Bardzo ciekawa książka.

    OdpowiedzUsuń
  4. Super recenzja. Myślę, że książka bedzie również bardzo ciekawa i skłoni czytelnika do przemyśleń nad swoją przynależnością.

    OdpowiedzUsuń
  5. Książki skłaniające do refleksji są u mnie zawsze mile widziane.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty