„Życie po życiu”
Naukowe dowody i świadectwa osób,
które wróciły z zaświatów
Raymond A. Moody
„nasz świat – ten, w którym żyjemy teraz – ma charakter trójwymiarowy, lecz ten drugi świat zdecydowanie taki nie jest.”
Kiedy Raymond Moody opublikował „Życie po życiu” w 1975 roku, nikt nie przypuszczał, że ta niewielka książka reprezentująca pogranicze medycyny i filozofii duchowej, wywoła aż tak monumentalne poruszenie. Była ona sensacją zarówno w środowiskach naukowych, jak i wśród milionów czytelników na całym świecie. Dziś, pięćdziesiąt lat później, z nowym wydaniem wzbogaconym o przedmowę doktora Ebena Alexandra, autora „Dowodu”, książka powraca, by na nowo zaintrygować, poruszyć i skłonić do refleksji.
W wersji angielskiej została wznowiona w 2015 roku z okazji 40-lecia publikacji, natomiast w Polsce dopiero teraz, w 2025 roku ukazała się nakładem wydawnictwa Illuminatio w eleganckiej, twardej oprawie. Mimo tak długiego upływu czasu o pierwszej premiery książki, jej tematyka wciąż wzbudza zainteresowanie i wywołuje liczne dyskusje.
Na polskim rynku ukazało się kilka wydań książki Życie po życiu Raymonda Moody’ego, publikowanych przez różne wydawnictwa na przestrzeni lat. Oto przegląd najważniejszych edycji:
Pierwsze polskie wydanie: Instytut Wydawniczy PAX, ok. 1979–1980, w miękkiej oprawie.
- Wydanie z 1992 roku: Wydawnictwo Limbus, również w miękkiej oprawie.
- Wydanie z 1996 roku: Wydawnictwo Świat Książki, w twardej oprawie.
- Wydanie z 2006 roku: Prawdopodobnie przez wydawnictwo Septem, również w twardej oprawie.
- Wydanie z 2017 roku: Wydawnictwo Zysk i S-ka, twarda oprawa z obwolutą.
- Wydanie jubileuszowe z 2025 roku: Wydawnictwo Illuminatio, twarda oprawa, zaktualizowana edycja z przedmową Ebena Alexandra.
Niektóre z tych wydań różnią się nie tylko oprawą, ale też tłumaczeniem, szatą graficzną i dodatkami redakcyjnymi.
Raymond Moody, uznawany jest za ojca współczesnego ruchu badań nad doświadczeniami bliskimi śmierci (NDE – Near Death Experience). Swoją pionierską książką „Życie po życiu” zrewolucjonizował sposób, w jaki postrzegamy śmierć i to, co może czekać po niej., To przełomowe dzieło dokumentuje relacje stu osób, które doświadczyły śmierci klinicznej, zostały przywrócone do życia i podzieliły się swoimi przeżyciami – często zaskakująco podobnymi i głęboko poruszającymi. Przedstawione przez niego wyniki badań i obserwacji opisane na kartach tej książk na stałe zakorzeniły się w kulturze i wywarły ogromny wpływ na późniejsze bestsellery autorstwa Ebena Alexandra, Todda Burpo, Mary Neal czy Betty Eadie. Praca pana Moody’ego, ukształtowały współczesne wyobrażenia o śmierci i życiu wiecznym.
Zawarte w książce relacje stanowią przejmujące świadectwa istnienia życia po śmierci fizycznej. Moody przedstawia historie osób, które „przekroczyły granicę” i wróciły, by podzielić się przeżyciami nacechowanymi głębokim pokojem, światłem i bezwarunkową miłością. To opowieści, które dają nadzieję i inspirację każdemu z nas.
Autor, pisząc tę książkę, doskonale zdawał sobie sprawę, że przedstawia jedynie świadectwa osób oraz swoje wnioski i spostrzeżenia, które mogą wzbudzać o osób sceptyczne nastawienie. To publikacja, która nie daje prostych odpowiedzi, ale stawia pytania, jakich wcześniej baliśmy się zadać.
Siłą tej książki jest jej wielowymiarowość. To nie tylko zbiór świadectw, lecz też próba stworzenia ram pojęciowych dla zjawiska, które wcześniej było ignorowane. Pan Moody nie zamyka się w jednej interpretacji. Wychodzi poza naukę, ale jej nie porzuca. Dzięki temu jego analiza trafia zarówno do ludzi o duchowym światopoglądzie, jak i do tych, którzy wolą interpretacje racjonalne czy psychologiczne. Ta klasyczna, pionierska analiza życia po śmierci na zawsze odmieniła nasze rozumienie końca życia.
„Życie po życiu” wciąż pozostaje książką wyjątkową, stanowiąc pomost między nauką a duchowością, między racjonalnym poznaniem a nieuchwytnym wymiarem ludzkiej egzystencji. Zanim po raz pierwszy się ukazała - temat doświadczeń bliskich śmierci był traktowany marginalnie, z rezerwą i sceptycyzmem. Pan Moody przeniósł go z obszaru prywatnych anegdot do dyskursu publicznego. Pokazał, że można o tym mówić jasno, swobodnie i pozytywnie. Jego podejście, oparte na analizie ponad stu relacji, jest z jednej strony naukowe, z drugiej pełne szacunku dla duchowego wymiaru tych przeżyć. To, co w jego publikacji istotne: autor nie próbuje udowodnić istnienia życia po śmierci. On po prostu pokazuje historie tych, którzy „tam” byli i wrócili. Pozwala nam samodzielnie wyciągnąć wnioski, wychodzi poza naukę, ale jej nie porzuca.
Bez względu na to, czy wierzysz w życie po śmierci, czy jesteś sceptyczny, warto poznać opowieści tych, którzy byli po Drugiej Stronie Życia i widzieli to, co czeka nas po przekroczeniu jej granicy. Czyta się te relacje bez strachu, a raczej z pozytywnym nastawieniem, optymizmem i spokojnie, gdyż dają one nadzieję na to, że nasze życie nie kończy się wraz z fizyczną śmiercią. Obrazy wytworzone poprzez środowisko, w którym się wychowaliśmy, szczególnie przez religię i kulturę okazują się być jedynie jedną z wersji, jakie zostały nam wpojone. Bazują one z reguły na wzbudzeniu lęku, poczuciu zagrożenia, natomiast książki takie, jak „Życie po życiu” rozwiewają wiele z tych teorii i pokazują świat oparty na miłości, a to rzuca zupełnie inne światło na znane dogmaty.
„w większości przypadków model życia pozagrobowego oparty na nagrodzie i karze zostaje odrzucony.”
„Życie po życiu” jest dowodem też na to, że są książki, które zmieniają czytelnika, ale są też takie, które zmieniają całe społeczeństwa. Publikacja Raymonda Moody’ego to bez wątpienia jedna z nich. Niezależnie od tego, czy podchodzisz do niej jako sceptyk, duchowy poszukiwacz, czy po prostu jako ciekawy człowiek – przygotuj się na lekturę, która poruszy więcej niż tylko wyobraźnię. Uważam, że każdy powinien ją przeczytać, bo śmierć dotyczy każdego z nas. I choć temat ten często wywołuje lęk lub niechęć, Moody pokazuje go z zupełnie innej perspektywy, jako przejście, transformację, powrót do czegoś znajomego. Historie opisane w książce są poruszające, ale nieprzytłaczające. Wręcz przeciwnie emanują spokojem i dziwnym rodzajem otuchy.
„Życie po życiu” to więcej niż książka – to zaproszenie do refleksji nad tym, czym jest życie… i czym może być śmierć.
Książkę przeczytałam w ramach współpracy z wydawnictwem
Data premiery w tej edycji polskiej: 18.06.2025r.
Data premiery wersji angielskiej: 08.09.2015r
Okładka: twarda
Ilość stron:168
Wymiary:150 x 212 mm
Tytuł oryginalny: Life After Life
Tłumaczenie: Dorota Pomadowska
ISBN 978-83-8371-946-7
Wydawnictwo: Illuminatio
Moja ocena: 5/6
Jestem bardzo ciekawa tej publikacji i na pewno będą chciała ją przeczytać.
OdpowiedzUsuńJa mam stare wydanie tej książki ze Świata Książki. Ta pozycja się nie starzeje.
OdpowiedzUsuńNie w moim guście, ale polecę koleżance, ona lubi takie klimaty.
OdpowiedzUsuń