Wiadomo, że korzenie dzisiejszej Wielkanocy tkwią w słowiańskich tradycjach, ale znacząco się różnią. Jare Gody to pradawne święto Słowian, które celebrowało nadejście wiosny, budzenie się przyrody i triumf życia nad zimowym zastojem i przypadało 21 marca. Było to czasem przejścia, odrodzenia i oczyszczenia, a jego znaczenie wykraczało daleko poza zwykłe obserwowanie zmieniających się pór roku. Ogień, woda, słońce i ziemia były kluczowymi elementami tych obchodów, a ich znaczenie odnosiło się do cyklu życia, płodności i harmonii ze światem natury.
Kościół, chcąc wyplenić dawne obyczaje, przejął wiele zwyczajów i obrzędów, nadał im nowe znaczenie i włączył do chrześcijańskich obrzędów. I dziś znamy je jako Wielkanoc - obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Łatwiej było dostosować istniejące rytuały do nowych reguł, niż odzwyczaić ludzi od głęboko zakorzenionych przekonań.
Wielkanoc niesie za sobą chrześcijańskie przesłanie o zmartwychwstaniu, podczas gdy Jare Gody koncentrowały się na cykliczności przyrody, jej odrodzeniu i wzroście.
Dla Słowian okres budzenia się przyrody do życia po długiej zimie był zawsze czasem magicznym, przypisywanym siłom nadprzyrodzonym, które według dawnych wierzeń panowały nad światem. Ważnym momentem była równonoc wiosenna, do której przygotowywano się z pietyzmem, wierząc, że to, co złe, odeszło wraz z zimowymi miesiącami. Teraz, gdy dni stają się coraz dłuższe, może być już tylko lepiej.
Był to szczególny i magiczny okres, który w dawnych wierzeniach stanowił jedno z najważniejszych świąt. U Słowian obchodzono Jare Gody, u Celtów – Ostarę, nazwaną tak od imienia Bogini Wiosny, u Wikingów Eostre lub Ostarę, a także Alban Eiler, co oznaczało „Światło Ziemi”.
Aby wspomóc Matkę Naturę w tym procesie, wykonywano szereg rytuałów, które miały odpędzić zimę i obudzić siły natury do odrodzenia. Okres między kwietniem a czerwcem obfitował w wiele magicznych obrzędów. Sprzątano domy, wymiatano kąty brzozową miotełką, usuwając wraz z kurzem stare energie na zewnątrz. Wejścia do domów przystrajano młodymi gałązkami drzew, takich jak lipa, brzoza, buk czy grab. Popularnym elementem dekoracyjnym wnętrz był tatarak.
Wiele tradycji związanych z Jarymi Godami odnajdujemy w dzisiejszych zwyczajach wielkanocnych, a jednym z nich jest malowanie jaj.
Słowianie malowali jaja już w IX wieku, a najstarsze znalezione pisanki pochodzą z X wieku i zostały odkryte na miejscu dawnego słowiańskiego grodu na wyspie Ostrówek (Opolszczyzna).
Jajko dla naszych przodków było symbolem życia i narodzin. Zwyczaj malowania jajek znany był już w III wieku p.n.e., a jego korzenie sięgają Persji (dzisiejszego Iranu). Był to powszechny rytuał wszystkich wierzeń pierwotnych, nawiązujący do symboliki odradzającego się życia i sił witalnych. Malowanie jaj miało wymowę magiczną i było domeną kobiet. Dbano, aby do izby w tym czasie nie wszedł mężczyzna, ponieważ wróżyło to nieszczęście.
Rodzaj malowanych jaj zależał od metody ich wykonania:
Kraszanki – jajka gotowane w naturalnych barwnikach, uzyskiwanych z roślin i minerałów.
Pisanki – jajka, na których najpierw rysowano wzory roztopionym woskiem, a następnie zanurzano je w barwniku.
Do zdobienia skorupek używano naturalnych materiałów, takich jak igły drzew, słomki, drewniane patyczki, koziki czy szydła.
Kolory pisanek miały swoje symboliczne znaczenie:
Czerwień i biel – duchy domowe, opiekuńcze.
Czerń i biel – duchy ziemi.
Zieleń – odrodzenie przyrody i miłość.
Brąz – rodzinne szczęście
Życzę Wam zatem wspaniałego czasu z energią Matki Ziemi!
Niech ten piękny czas przyniesie Wam siłę i radość.
Niech budząca się przyroda obdarzy Was zdrowiem i witalnością,
A stare troski odejdą wraz z zimowymi wichrami.
Niech wiosenne słońce rozświetli Wasze dni,
Miłość i harmonia niech wypełnią Wasze serca,
I niech duchy przodków czuwają nad Waszym szczęściem.
Wszystkiego dobrego!
OdpowiedzUsuńŚwięta te są dla mnie cały czas symbolem nowego życia, przyroda się budzi i łatwiej jest zacząć wszystko od nowa, zmienić siebie, dostrzec więcej radości w życiu. Tego Ci życzę na te święta. Wszystkiego dobrego :*
OdpowiedzUsuńŻyczę Wam, abyście w tym świątecznym czasie znaleźli chwilę wytchnienia od codziennego zgiełku i mogli w pełni cieszyć się obecnością najbliższych. Niech wspólne chwile spędzone przy świątecznym stole, pełnym tradycyjnych potraw, umocnią więzi rodzinne i napełnią Wasze serca ciepłem i miłością.
OdpowiedzUsuńAgnieszka - Kocie czytanie
Mirko, życzę Ci radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie najbliższych.
OdpowiedzUsuńWszystkiego dobrego Mirko nie tylko od święta.
OdpowiedzUsuńZdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych!
OdpowiedzUsuńWszystkiego naj! naj! W Święta i między Świętami! Zawsze!
OdpowiedzUsuńZawarłaś garsć ciekawych informacji :)
OdpowiedzUsuńWesołych Świąt!