"Śnieżna dziewczyna"
Tom drugi
"Gra o duszę"
Javier Castillo
„Wszystkie błędy mają jakiś początek,
ale nie mają końca.”
„Śnieżna dziewczyna. Gra o duszę” to drugi tom opowieści z Miren Triggs w roli głównej. Pierwsza część tej serii zakończyła się w sposób zaskakujący, bo choć sprawa została rozwiązana, szybko okazuje się, że to jeszcze nie koniec historii. Miren wciąż nie może zaznać spokoju, a mroczna gra właśnie się rozpoczyna. Dodatkowo dręczą ją koszmary z przeszłości, które przynoszą ból i cierpienie duszy.
Rozstaliśmy się z bohaterką w chwili, gdy miała swoje spotkanie autorskie, podczas którego otrzymała dziwną kopertę z napisem „WCHODZISZ DO GRY?”. W środku znajdowało się zdjęcie, na którym widać zakneblowaną, jasnowłosą dziewczynę, a pod nim widniały dwa słowa oraz data: „GINA PEBBLES, 2002”.
Teraz, w 2011 roku, brutalnie zostaje zamordowana piętnastoletnia Allison Hernández, a wokół Miren zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Ktoś wyraźnie próbuje wciągnąć ją w niebezpieczną grę. Jej konsekwencje poznajemy już w pierwszym rozdziale, który mógłby pełnić rolę prologu. Widzimy dziennikarkę w niebezpiecznej sytuacji, w dniu 26 kwietnia 2011 roku. Co się stało i jakie decyzje doprowadziły ją do tego momentu, dowiadujemy się w kolejnych rozdziałach, cofając się w czasie o trzy dni, czyli do chwili, gdy zakończyło się jej spotkanie autorskie.
Fabuła ma zatem konstrukcję klamrową, w której początkowy epizod znajduje swoje rozwinięcie w finałowych stronach powieści. Autor doskonale wszystko zaplanował, tak aby czytelnik nie miał problemów z odnalezieniem się w sytuacji. Poszczególne wątki, które pojawiają się naprzemiennie, oznaczone zostały datą oraz imieniem i nazwiskiem osoby, której dany epizod dotyczy.
Pan Javier Castillo kontynuuje historię o Miren, wciągając nas w jeszcze bardziej mroczną i intrygującą grę, podczas której granica między prawdą a manipulacją staje się coraz bardziej rozmyta. Jest to lektura, która moim zdaniem przewyższa pierwszą część pod względem intensywności i narracyjnej precyzji. Autor ma niezwykły dar stopniowego wznoszenia napięcia i z każdą kolejną stroną potęguje atmosferę zagrożenia i niepewności. Jego styl jest dynamiczny, pełen suspense’u, niespodziewanych sytuacji i zwrotów akcji, które prowadzą do emocjonującego finału, który był trudny do przewidzenia.
W tej części wyraźnie zaznaczają się trzy kluczowe postacie, które odgrywają wiodącą rolę w fabule. Śledztwo prowadzi Miren, ale istotny udział ma także jej dawny wykładowca Jim Schmoer oraz Ben Miller, agent FBI. Ich wątki stopniowo się splatają i prowadzą w coraz mroczniejsze rejony, zarówno dosłownie, jak i emocjonalnie.
Każdy trop, który odkrywają, prowadzi do kolejnych zagadek, a rzeczywistość okazuje się pełna niepokojących zwrotów akcji. Autor doskonale operuje narracją splatając wątki kryminalne z psychologicznymi, wzmacniając atmosferę tajemnicy i niepewności. Mamy wrażenie, że coś tu nie gra i podobnie jak bohaterowie, nie wiemy, co się za chwilę wydarzy.
„Gra o duszę” to świetnie, z dobrym tempem napisany thriller psychologiczny, który oprócz kryminalnych sekretów oferuje również osobiste wątki z życia bohaterów. Nie ma czasu na nudę, gdyż pan Javier Castillo po mistrzowsku wciąga nas w historię budują atmosferę zagrożenia, nie szczędząc sugestywnych, wyrazistych opisów zarówno emocji, jak i wydarzeń. Akcja jest coraz bardziej intensywna, napięcie nieustannie rośnie, a krótkie rozdziały sprawiają, że książkę pochłania się błyskawicznie, nie mając chwili na wytchnienie. Niemal każdy z nich kończy się elementem zaskoczenia, niepokojącym tonem, niejasnym stwierdzeniem lub refleksją sugerującą, że za chwilę wydarzy się coś złego. To literacka gra, w której my, podobnie jak bohaterowie, czujemy podskórne napięcie i niepewność, nie wiedząc, co czeka nas na kolejnej stronie.
Fabuła wciąga od pierwszej do ostatniej strony i wnika w nasz umysł intensywnie, tworząc w nim wyraziste obrazy poprzez dosyć szczegółowe opisy sytuacji. Doskonale skonstruowana fabuła, niepokojący klimat jest w wyczuwalny na każdym kroku. Atutem są też bohaterowie uwikłani w grę, której stawką może być życie, a towarzyszący im strach oraz skomplikowane śledztwo prowadzące w niebezpieczne rejony. To zdecydowanie mocna strona tej serii, który nie pozwala na chwilę wytchnienia i sprawiają, że jest to historia, obok której trudno przejść obojętnie.
Recenzja tomu I: "Śnieżna dziewczyna"
Egzemplarz książki otrzymałam w ramach współpracy z portalem
Data premiery polskiej: 05.02.2025r.
Data premiery hiszpańskiej: 25.03.2021r.
Liczba stron: 440
Wymiary: 143x205 mm
Okładka: miękka ze skrzydłami
ISBN: 978-83-08-08564-6
Ebook
Formaty: epub, mobi
Data premiery: 05.02.2025 r.
ISBN: 978-83-08-08718-3
Tytuł oryginalny: El juego del alma
Tłumaczenie: Grzegorz Ostrowski
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Moja ocena: 6/6
Uwielbiam takie klimatyczne thrillery psychologiczne.
OdpowiedzUsuńTa seria reprezentuje jeden z ulubionych przeze mnie gatunków literackich, więc koniecznie muszę ją poznać.
OdpowiedzUsuńOj, zachęciłaś mnie tym postem bardzo!
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam, że jest druga część.
OdpowiedzUsuńBrzmi niezwykle intrygująco :) Super, że tak Ci się spodobała! Ja także jestem fanką thrillerów psychologicznych, więc możliwe, że się na nią pokuszę :)
OdpowiedzUsuń