Przewlekłe stany zapalne
Jak je rozpoznać i wyeliminować?
Poznaj ukrytą przyczynę wielu chorób, w tym autoimmunologicznych, i odzyskaj zdrowie
dr Jyothi Rao dr Monica Aggarwal
Numer wydania: I
Data wydania polskiego: 28.01.2022 r.
Data wydania amerykańskiego: 10 sierpnia 2020 r.
Wymiary: 145 x 205 mm
Liczba stron: 288
Oprawa: miękka
Tytuł oryginału: Body on Fire: How Inflammation
Triggers Chronic Illness and the Tools We Have to Fight It
Tłumaczenie: Ziemska Beata
Wydawnictwo: Vital
Ocena: 5/6
Zachowanie dobrego zdrowia zależy od wielu czynników, ale najważniejsze jest, by zadbać o naszą wewnętrzną równowagę względem warunków zewnętrznych, w których żyjemy. Taka zależność określana jest, jako homeostaza, która zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie, dlatego ważne jest byśmy wiedzieli na ten temat jak najwięcej i potrafili odpowiednio zadbać o ten aspekt naszego zdrowia. Jest to możliwe, dzięki poradnikowi pt.: „Przewlekłe stany zapalne”.
Najpierw pojawia się niewielki ból, drobna dolegliwość, którą najczęściej ignorujemy, ale wkrótce nasila się on coraz bardziej i gdy nie zareagujemy w odpowiednim momencie, wówczas pojawia się poważny problem w postaci chronicznego schorzenia. Ogniska zapalne atakują nagle, utrudniając wykonywanie codziennych czynności. Mogą pojawiać się w różnych częściach naszego organizmu pod postacią takich chorób jak cukrzyca, problemy z sercem, nowotwory, choroby nerek, płuc czy wszelkie dolegliwości ze stawami.
Zdrowy organizm jest w stanie utrzymać właściwy stan homeostazy i doskonale radzi sobie z negatywnymi czynnikami nie dopuszczając do rozwoju choroby. Jednak osłabiony, na przykład stresem, przemęczeniem, bezsennością, paleniem papierosów, szkodliwym promieniowaniem, brakiem ruchu, czy złą dietą nie ma siły na zwalczenie pojawiających się dolegliwości. Autorki nie mają wątpliwości, że stany zapalne można wyleczyć w sposób naturalny, jednak do tego potrzebna jest wiedza o tym, co nam szkodzi, byśmy potrafili podejmować właściwe, mądre decyzje. Często oznacza to zmianę w dotychczasowym stylu życia i eliminację tego, co wywołuje w naszym organizmie nierównowagę.
Panie Aggarwal i Rao dokładnie wyjaśniają ten proces posługując się przykładami ze swojego życia oraz z praktyki lekarskiej. Są przekonane, że jeżeli chcemy wyzdrowieć, musimy o siebie zadbać, a pomoże nam w tym dieta oparta na pełnowartościowych produktach roślinnych, co oznacza wyeliminowanie z menu mięsa i nabiału oraz niezdrowych tłuszczów i rafinowanych węglowodanów.
Tak naprawdę nie dowiedziałam się niczego nowego z ich publikacji, gdyż w większości poradników o zdrowiu są tego rodzaju wskazówki. Jednak mimo to uważam, że to doskonała publikacja, gdyż została napisana bardzo przystępnie i przekazuje istotne, praktyczne i proste porady oraz informacje na temat przewlekłych stanów zapalnych w naszym organizmie. To z pewnością pozwoli na zrozumienie skąd się one biorą, jak powstają i jak uniknąć negatywnych wpływów.
Autorki ujęły swoją wiedzę w siedemnastu rozdziałach, w których przybliżają problem chronicznych chorób zaczynając od opowiedzenia własnych historii, a następnie omawiają czynniki wywołujące zaburzenie równowagi i podpowiadają, na co powinno nas zaniepokoić. Dużą uwagę poświęcają zdrowiu naszych jelit, gdyż odgrywają one ważną rolę dla naszego zdrowia. W osobnych rozdziałach opisują te elementy naszej diety, które powinniśmy wziąć pod uwagę i wprowadzić do naszego jadłospisu. Podkreślają, że zdrowa dieta, to tylko jeden z elementów, gdyż poza fizycznym aspektem należy też zadbać o sferę duchową, mentalną i emocjonalną, dlatego poświęcają też uwagę prawidłowemu snu, medytacjom, relaksowi, aktywności fizycznej i zachowaniu pozytywnego nastawienia do życia. Na końcu poszczególnych rozdziałów, zamieszczają w osobnych, szarych ramkach recepty na zdrowie, czyli szereg wskazówek, które warto zastosować każdego dnia, by mieć dobre samopoczucie i zachować homeostazę.
Książka została napisana przez dwie panie doktor, które doskonale znają opisywany w publikacji problem, zwłaszcza pani Monica Aggarwal, u której w pewnym momencie zdiagnozowano zaawansowane stadium reumatoidalnego zapalenia stawów. To oznaczało dla niej perspektywę długotrwałego cierpienia i niemożliwość wykonywania pracy kardiologa. Początkowo poddała się tradycyjnemu leczeniu polegającemu na przyjmowaniu zapisanych leków, jednak one przyniosły niewielkie korzyści, natomiast spowodowały różne skutki uboczne. Spotkanie, w pewnym momencie, panią doktor Jyothi Rao było przełomowym wydarzeniem, gdyż dzięki opracowanemu przez nią planowi odżywiania dziś stan zdrowia pani Aggarwal jest znacznie lepszy, a ona jest w stanie bardziej efektywnie pomagać ludziom. To, co przeżyła, uświadomiło jej, że to nie choroba określa, kim jesteśmy, lecz to w jaki sposób na nią reagujemy.
Egzemplarz książki otrzymałam od portalu
Na pewno warto jest przyswoić sobie tę wiedzę.
OdpowiedzUsuńWiele osób zmaga się z tym problemem, więc dobrze, że takie książki są dostępne.
OdpowiedzUsuńJeśli ktoś ma takie problemy, powinien sięgnąć po książkę. :)
OdpowiedzUsuńCzasami sięgam po takie publikacje
OdpowiedzUsuńBardzo przydatna książka.
OdpowiedzUsuń