25 lutego 2021

719. - "Córka Diabła"


Córka Diabła
Lisa Kleypas
seria: Ravenels
Tom 5

Data wydania: 26.01.2021
Format: 125 x 195mm
Liczba stron: 352
Okładka: miękka
Tytuł oryginału: Devil's Daughter
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

„znacznie łatwiej nienawidzić osoby znanej jedynie z opisów niż takiej z krwi i kości”

Niedawno miałam okazję zrecenzować książkę pt.: „Witaj nieznajomy”, która była czwartą częścią historii rodziny Ravenels. Zachęciła mnie ona do poznania innych historii z tej serii, dlatego z chęcią sięgnęłam po jej kontynuację pt.: „Córka Diabła”. 

źr. zdjęcia:
wwwlisakleypas.com
Lisa Kleypas
ukończyła Wellesley College na wydziale nauk politycznych. Jest laureatką nagrody RITA, autorką zarówno romansów historycznych, jak i współczesnej literatury kobiecej. Jej powieści są publikowane w czternastu różnych językach i są bestsellerami na całym świecie. Mieszka w stanie Waszyngton z mężem Gregorym i dwójką dzieci.

Phoebe od dwóch lat jest wdową z dwojgiem dzieci, która przyjeżdża do Hampshire na ślub swojego ukochanego brata Gabriela. Jej postać pojawiła się już w serii o Ravenelach w części pt.: „Diabeł na wiosnę”. Wówczas była żoną lorda Henry’ego Clare’a. Przybywając do posiadłości Every Priory, nie spodziewa się, że wśród zaproszonych gości jest West Ravenel, którego nie miała okazji poznać wcześniej ale słyszała o nim same złe opinie. Jej zmarły mąż, Henry,  nie raz opowiadał o tym jakim podłym, nieokiełznanym i rozpustnym człowiekiem jest West a do tego złośliwym, gdyż w dzieciństwie doświadczył od niego wielu przykrości.


okładka oryginalnego wydania
źr. zdjęcia: amazon.com
Phoebe jest najstarszą córką Eve i Sebastiana St. Vincenta, których burzliwą historię mogliśmy poznać w trzecim tomie serii o „Wallflowers” pt.: „Zimowy ślub”. Sebastian St. Vincent był wówczas istnym diabłem wcielonym, pozbawionym skrupułów nikczemnikiem i łotrem. Od tamtej pory minęło 20 lat i teraz, gdy jego syn Gabriel żeni się z Pandorą Ravenel, jest przykładnym mężem ujarzmionym przez piękną Eve.

West Ravenel jest bratem Devona Ravenela, earla posiadłości Every Priory w hrabstwie Hampshire. Obu braci poznaliśmy w pierwszej części serii o Ravenelach pt.: „Nieczuły rozpustnik”. Wówczas West był sceptycznie nastawiony do odziedziczonego majątku i nie poświęcał temu zbyt dużej uwagi. Wskutek różnych okoliczności, zmienił swoje podejście do rolnictwa. We wszystkich dotychczasowych częściach serii jest postacią, która wzbudza sympatię swoim oryginalnym podejściem do życia, zaangażowaniem w zarządzaniu majątkiem, podejściem do dzierżawców i dystansem do samego siebie.

West jest świadomy swoich wad i wie, że nie byłby w stanie stworzyć stałego związku. To zdeklarowany samotnik, hulaka i rozpustnik znany ze swoich ekscesów i rozwiązłości. Uważa, że ze względu na swoją przeszłość nie zasługuje na miłość a już na pewno nie na taką kobietę jaką jest Phoebe. Jednak niezwykły urok młodej wdowy coraz bardziej na niego działa i wydaje się, że przebija pancerz pozornej obojętności. Broni się przed uczuciem nie wiedząc, że gdy kobieta zdecyduje się na zdobycie ukochanego mężczyzny, nic nie jest w stanie ją powstrzymać.


„Córka diabła” to dobrze napisany romans historyczny osadzony w realiach końca XIX wieku. Styl reprezentowany przez panią Lisę Kleypas nie daje powodów do nudy, gdyż wciąż pojawiają się nowe epizody, niespodziewane zdarzenia i ekscytujące sceny erotyczne. Fabuła została stworzona na klasycznym schemacie opartym na początkowej niechęci głównych bohaterów, która stopniowo ustępuje miejscu miłości. Pisarka nie boi się opisywać doznań kochanków, ich wzajemnej fascynacji i pożądania. Pokazuje, że można opowiadać o zmysłowych zbliżeniach  ze smakiem, bez wulgaryzmów. Używa wprawdzie dosadnych określeń ale nie są one rażące czy przesadzone.  

Niezmiernie ucieszył mnie fakt, że w tym tomie ponownie spotkałam postacie z wcześniejszych opowieści o Ravenels i Wallflowers. Ich nieznajomość nie przeszkadza w czytaniu kolejnej odsłony serii, gdyż każda z nich stanowi odrębną całość. Poza tym autorka w odpowiednim momencie przypomina krótko niektóre wcześniejsze epizody co jest bardzo dobrym zabiegiem także dla wiernych czytelników serii, gdyż pozwala odświeżyć pamięć.


Pani Kleypas ma niezwykłą umiejętność tworzenia w umyśle czytelnika obrazów, które sprawiają, że całkowicie wnikamy w dziejącą się akcję, niemal widzimy daną scenę, osobę czy krajobraz. W każdym tomie stara się przybliżyć realia XIX- wiecznego Londynu i okolic skupiając się na jakieś konkretnej dziedzinie społecznej, ekonomicznej lub gospodarczej. Tym razem dowiadujemy się więcej o postępie technologicznym w rolnictwie ale też poznajemy zasady korespondencji, zarządzania majątkiem posiadłości oraz zasady etykiety towarzyskiej, warunki życia chłopów i kulinarne upodobania ówczesnych ludzi. Na końcu powieści w swojej notce autorka wyjaśnia niektóre poruszane zagadnienia oraz zamieszcza przepis na ulubioną zupę Westa Ravenela, którą jest Krem z Wiosennych Warzyw.

To powieść, którą czyta się w błyskawicznym tempie, a gdy docieramy do jej zakończenia, chcemy jeszcze więcej takich historii. Mam nadzieję, że już niedługo poznam kolejną odsłonę tej wciągającej, bardzo romantycznej i ekscytującej serii.

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję wydawnictwu:

Do nabycia na stronie wydawnictwa oraz księgarni
 INVERSO, EMPiK, BONITO, ŚWIAT KSIĄŻKI i wielu innych.





2 komentarze:

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty