Estera
Kobieta, która zmieniła bieg historii
Joan Wolf
Cykl: Opowieści o miłości. Tom I
Data wydania polskiego: 15 lutego 2021r.
Data wydania amerykańskiego: 14 czerwca 2011 r.
Liczba stron: 400
Wymiary: 206 x 143 mm
Oprawa: miękka
Tytuł oryginału:A Reluctant Queen: The Love Story of Esther
Wydawnictwo: Jedność
„Cokolwiek zrobisz, nie zmienisz tego, co ma się wydarzyć”.
Często czytając jakiekolwiek przekazy biblijne trudno sobie wyobrazić życie opisywanych w nich osób, gdyż bardzo mało zachowało się źródeł pisanych opowiadających o minionych wiekach. Dla wielu pisarzy są one inspiracją do tworzenia własnej wersji historii zabierając nas w fascynującą podróż w czasie, pozwalając dotknąć ówczesnych realiów i poczuć klimat świata, którego dziś już nie ma. Taką opowieścią jest książka pt.: „Estera. Kobieta, która zmieniła bieg historii”.
![]() |
źr. zdjęcia: amazon.com |
Powieść zabiera nas do roku 485 przed Chrystusem, do starożytnej stolicy państwa Elam – Suzy. Mieszka w niej piętnastoletnia żydowska dziewczyna Estera razem ze swoim wujem Mardoceuszem, który wziął ją pod opiekę, gdy jej rodzice odeszli z tego świata. Dziewczyna wie tylko tyle, że jej ojciec był perskim żołnierzem a matka Żydówką.
Pewnego dnia rozchodzi się wieść o konkursie organizowanym przez nowego króla Aswerusa na najpiękniejszą kobietę w królestwie, by spośród nich mógł wybrać sobie żonę. Jest jeden warunek – nie może ona mieć żydowskiego pochodzenia. W głowie wuja rodzi się plan umieszczenia kogoś w pałacu, by reprezentował sprawy żydowskie. Ma nim być Estera, której wyznacza zadanie zdobycie serca króla i zostania jego żoną, ukrywając przy tym swoje żydowskie pochodzenie. Dziewczyna jest przerażona ale w końcu decyduje się wypełnić jego wolę.
Joan Wolf oparła fabułę na przekazach biblijnych zawartych w „Księdze Estery”, która przedstawia życie młodej żydowskiej dziewczyny imieniem Hadassa, która po poślubieniu panującego wówczas króla Kserksesa przyjęła imię Estera, co oznacza „gwiazdę”. W powieści to imię pojawia się już od początku, sugerując, że zostało ono nadane dziewczynie w chwili narodzin. Zmienione jest też imię króla, który w powieści nosi miano Aswerusa.
Autorka przedstawiła swoją wersję wydarzeń ożywiając postać Estery i przybliżając czasy sprzed tysiąca lat. Nie trzyma się przy tym ściśle informacji źródłowych, lecz jedynie wykorzystuje niektóre fakty. Stworzyła obraz królowej Estery pokazując jej przemianę z prostej, skromnej dziewczyny o żydowsko-perskim pochodzeniu w pewną siebie, dostojną, władczą, odważną i silną kobietę. Zawarła w swej powieści wiele wydarzeń, intryg, relacji międzyludzkich, pokazując różnorodność ludzkich losów i charakterów. W tle ukazuje polityczne tarcia między Żydami i Edomitami w obliczu wiszącej groźby wojny z Palestyną.
Fabuła toczy się w jednej przestrzeni czasowej wokół tytułowej postaci. Jej głównym motywem są relacje między Esterą i królem Aswerusem ale też możemy przyjrzeć się życiu w haremie, sposobom pielęgnacji urody, kulinarnym upodobaniom i pałacowemu życiu. Powieść ma podtekst religijny, gdyż podkreślana jest często wola boska, która kieruje losami ludzi mając na względzie dobro narodu żydowskiego. Z tego względu nie ma tu namiętności i emocjonalnych uniesień, mimo że miłość jest tu jednym z głównych wątków. Zabrakło mi w niej pokazania uczucia łączącego Esterę i Aswerusa w sposób bardziej ekspresyjny, opisu ich wrażeń, pożądania i wzajemnej fascynacji. Pod tym względem jest to powieść ugrzeczniona, w której każdy wątek intymny jest pozostawiony bez kontynuacji, bazując raczej na domysłach czytelnika.
![]() |
źr. wikipedia |
Autorka umiejętnie połączyła prawdziwe fakty historyczne z fikcyjnymi epizodami, by jak najwierniej i autentyczniej pokazać życie ludzi sprzed tysięcy lat. Pokazuje, to co w życiu każdego człowieka jest najważniejsze, nieprzemijające wartości jakimi są sprawiedliwość, zaufanie, uczciwość, wybaczanie i dobro. Wśród wielu wydarzeń polityczno-społeczno-obyczajowych wyłania się najważniejsza kwestia, jaką jest miłość, dla której nieważne jest pochodzenie ukochanej osoby i status społeczny ale wzajemny szacunek, zrozumienie i wsparcie. To miłość, która dodaje skrzydeł, koi ból, wybacza ale przede wszystkim patrzy sercem i jest w stanie pokonać każde zawirowanie, jakie funduje los.
Egzemplarz książki otrzymałam od portalu
Dobrze, że fakty historyczne są dobrze połączone z fikcją.
OdpowiedzUsuńBardzo chętnie oddałabym się lekturze tej książki, piękna okładka.
OdpowiedzUsuńObiecująco zapowiada się ta książka.
OdpowiedzUsuńChciałabym przeczytać tę książkę :)
OdpowiedzUsuńKsiążka wydaje się niezwykle interesująca i pouczająca. :)
OdpowiedzUsuń