piątek, 11 października 2019

507. - "Pranajama – uzdrawiająca moc oddechu"


Pranajama – uzdrawiająca moc oddechu. 
Odpręż ciało, oczyść umysł i pozbądź się bólu
dr Ralph Skuban

Wydanie I
Rok wydania polskiego: 2019
Ilość stron: 368
Oprawa: miękka
Format: 14,5 x 20,5 cm
Tytuł oryginału: Pranayama: Die heilsame Kraft des Atems
Redakcja: Patrycja Buraczewska 
Skład: Krzysztof Remiszewski 
Projekt okładki: Krzysztof Remiszewski 
Tłumaczenie: Monika Gadzina

„Oddech to pomost między ciałem a umysłem“

Oddech jest najważniejszą funkcją naszego organizmu, gdyż bez niego nie ma życia. Niestety większość z nas nie potrafi prawidłowo oddychać i z tego powodu możemy odczuwać zmęczenie, brak energii, koncentracji czy zbytnią nerwowość. Zły sposób oddychania jest jedną z przyczyn wielu chorób. Nikt nas nie uczy jak prawidłowo oddychać, gdyż uznajemy to za czynność, z którą się rodzimy, uznając, że nic nie możemy w tej kwestii zrobić. Książka pt.: „Pranajama – uzdrawiająca moc oddechu“ 

źr. zdjęcia: studioastro.pl
Dr Ralph Skuban jest jest politologiem, autorem bestsellerów oraz ekspertem z dziedziny jogi. Przez ponad dwie dekady prowadził klinikę specjalizującą się w leczeniu demencji, co sprawiło, ze zainteresował się mistycyzmem Wschodu, w szczególności filozofią i praktyką jogi. Wraz z żoną założył własną akademię i oferuje szkolenia oraz warsztaty w tej dziedzinie. Prowadzi też wykłady i seminaria.

W swojej książce pokazuje korzyści z ćwiczeń oddechowych i przedstawia i proste ale skuteczne techniki opanowania oddechu. Mają one na celu nauczyć nas świadomego oddychania, oczyścić umysł, usunąć stres, zrelaksować a nawet zniwelować dolegliwości. Autor odnosi się do funkcjonujących mitów i przekonań na temat pranajamy. Dzieli się swoim doświadczeniem bazując na swojej praktyce i informacjach znalezionych w klasycznych tekstach. Wiedza została oparta w dużej mierze na starożytnych tradycjach i mądrościach. Ma nadzieję, że książka zmotywuje czytelnika do poznania pranajamy i zachęci do jej praktykowania. Uważa pranajamę za fascynującą przygodę, gdyż ma ona wpływ na nas, wzmacnia nas psychicznie, energetycznie i fizycznie.

Zgromadzony materiał to przede wszystkim praktyczna podróż przez poszczególne zagadnienia dotyczące pranajamy. Słowo to oznacza kontrolowane obchodzenie się z oddechem, a więc także z energią życiową, której jest on wyznacznikiem. Dzieli się na trzy procesy: wdech, wydech i zatrzymanie oddechu.

"Kto oddycha połowicznie, również połowicznie żyje"

W poradniku nie ma wyraźnego podziału na część teoretyczną i praktyczną, lecz zarówno raczej istnieją one obok siebie, przeplatając i uzupełniając w trakcie poznawania kolejnych tematów. Wiedza została opisana bardzo przystępnie i klarownie a jej dodatkowym plusem są ćwiczenia, które można wykonywać sukcesywnie podążając przez 27 rozdziałów. Zostały one dokładnie opisane i uzupełnione czarno-białymi zdjęciami instruktażowymi. 

Autor zaleca, by każde z nich uważnie przeanalizować, poznać zalecenia i wykonywać ostrożnie, gdyż pranajama to potężne narzędzie, łączące nas z siłą, której zawdzięczamy życie. Sugeruje, by przeczytać książkę w spokoju od początku do końca i wypróbować zaprezentowane techniki oddechowe. 


Przestawia krótką historię oddechu na przykładach różnych kultur, by pokazać jak oddech, życie i idea transcendencji była rozumiana na przestrzeni wieków. Cofamy się w czasie aż do czwartego tysiąclecia przed Chrystusem, by poznać jak oddech rozumieli wówczas starożytni Egipcjanie Grecy, Rzymianie, Celtowie, Chińczycy, Japończycy, Tybetańczycy i Indianie. Przytacza niektóre z ważnych tekstów, zwłaszcza z "Hathajogapradipice“, najważniejszego dzieła ścieżki jogi zorientowanej na ciało i napisanej przez Swatmaramę w XIV wieku. Przybliża pojęcie pranajamy, jej istotę, związaną z nią filozofię oraz korzyści płynące z jej praktykowania. Opisuje wyczerpująco i przystępnie swoje doświadczenia pokazując pozytywne efekty świadomego oddychania. Poszczególne zagadnienia nie są nadmiernie rozwlekane lecz opisane zwięźle i zrozumiale. To sprawia, że materiał jest łatwy do przyswojenia przez osoby początkujące. 


„Wszyscy jesteśmy w drodze: oddychając, żyjąc, umierając i rodząc się na nowo ze światła, dopóki nie zatoniemy w oceanie nieśmiertelności, którego właściwie nigdy nie opuściliśmy.“
Oddech towarzyszy nam od momentu narodzin aż do śmierci. Najczęściej nie zwracamy uwagi na to jak oddychamy. Po prostu bierzemy wdech a potem robimy wydech nieświadomie. Traktujemy go jako naturalny element naszego życia. Praca z oddechem kojarzy się nam najczęściej z jogą, która jest duchową drogą ale też jest ścieżką do poznania siebie, dzięki której możemy dotrzeć do źródła swojego istnienia. Nie musimy jednak praktykować jogi, by nauczyć się prawidłowo i świadomie oddychać. Warto uświadomić sobie, że poprzez świadome oddychanie możemy pozytywne wpływać na nasze ciało i umysł, układ nerwowy.Dzięki zaprezentowanym, ćwiczeniom oddechowym możemy nie tylko nauczyć się jak oddychać prawidłowo, ale też przygotować się do tego ostatniego tchnienia, gdy przyjdzie na to czas.

Książkę przeczytałam dzięki portalowi:
6 komentarzy:

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.