czwartek, 24 października 2019

516. - "Przetrwać próbę czasu" - przed premierą

Pod patronatem Oazy Recenzji
Recenzja przedpremierowa


Przetrwać próbę czasu
Halina Strzelecka
Premiera 28 października 2019 r.

„To nieprawda, że życie samo pisze scenariusze. To my jesteśmy autorami porażek, upadków i w porę powinniśmy wrócić do normalnego życia.“

Rozłąka to dla zakochanych zawsze trudny czas dla ich związku, która może wzmocnić ich więzy, lub osłabić. Z pewnością jest to sprawdzian dla ich uczucia, podobnie jak dla bohaterów powieści pt.: „Przetrwać próbę czasu“

źr. zdjęcia:
www.psychoskok.pl
Halina Strzelecka jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego. Przez długie lata jej pasją była praca zawodowa. Zamiast marzeń ciągle wyznaczała sobie cele, uparcie dążąc do ich realizacji. Uwielbia malować obrazy i pisać ale przez długi czas jej teksty trafiały do szuflady. W końcu postanowiła ujawnić swój talent, co zaowocowało debiutem w 2018 roku powieścią „W kierunku zachodzącego słońca“, którą miała okazję przeczytać rok temu. „Przetrwać próbę czasu“ jest jej drugą książką i jednocześnie moim drugim spotkaniem z twórczością tej autorki.

Główną bohaterką jest piękna pani architekt o uroczym imieniu Antonina ale znajomi i rodzina mówią do niej Nina. Poznajemy ją w momencie, gdy właśnie skończyła 30 lat. Mimo młodego wieku ma za sobą burzliwe życie małżeńskie, które zakończyła dwa lata wcześniej. W wieku 19 lat wyszła za mąż za dużo starszego od siebie mężczyznę ulegając młodzieńczej fascynacji. Wkrótce okazało się, że popełniła ogromny błąd. Teraz próbuje ułożyć sobie życie na nowo, ale trudno jej jest znaleźć odpowiedniego partnera, mimo że nie brakuje wokół niej adoratorów. Marzy o stałym związku, w którym będzie czuła się spełniona, kochana i bezpieczna. Mimo kilku prób, okazuje się, że nie jest to łatwe zadanie. Wszystko ulega zmianie, gdy los na jej drodze stawia przystojnego Borysa. Ich wzajemną fascynację burzy fakt, że Borys ma podpisaną umowę na półroczny kontrakt w Stanach Zjednoczonych. 
„ Mężczyźni nie rozumieją, że kobiety chcą się rozerwać, a nie iść z nimi do wyra.“
Książka pt.: „Przetrwać próbę czasu“ opowiada o miłości, która musi pokonać nie tylko odległość ale też czas, który dzieli zakochanych od ich spotkania. Życie i pojawiające się sytuacje nie ułatwiają zakochanym wytrwania w wierności i spokoju. Zarówno Nina jak i Borys wzbudzają zainteresowanie płci przeciwnej sprawiając, że ich uczucie poddane jest różnym niespodziewanym oraz trudnym testom. 

Ta pełna uniesień, wdzięku i romantyczności historia sprawia, że możemy namacalnie poczuć intensywną gamę emocji, jakie towarzyszą głównym bohaterom. Autorka sprawiła, że integrujemy się z nimi i dajemy się porwać atmosferze nasiąkniętej namiętnością, miłością i pożądaniem. Z ujmującą lekkością prowadzi czytelnika przez kolejne perypetie poszczególnych postaci, które ulegają szerokiemu wachlarzowi różnorodnych uczuć. Zarówno Nina i Borys jak i towarzyszący im znajomi, rodzina czy przyjaciele przeżywają lepsze i gorsze chwile pokazując wiele odcieni emocji, począwszy od fascynacji drugą osobą, poprzez rozczarowania aż do zachwytu. 

„ To my jesteśmy autorami porażek, upadków i w porę powinniśmy wrócić do normalnego życia.“
Fabuła zbudowana została przede wszystkim wokół Niny i Borysa ale nie brakuje w niej także perypetii innych osób. Dzięki narracji trzecioosobowej możemy poznać myśli i uczucia postaci, które pojawiają się wraz z poszczególnymi epizodami. Nie wszystko jest ujawniane od razu. Czasami autorka zaskakuje jakimś wydarzeniem, wywołując u czytelnika zaskoczenie, by wkrótce wyjaśnić sekret w najbliższym akapicie lub rozdziale. 

Główni bohaterowie wpisują się idealnie w schematy charakterystyczne dla romansów. Nina jest piękna, inteligentna, świetnie radząca sobie w pracy i z adoratorami, których jej nie brakuje. Ona jednak nie poszukuje przelotnego romansu lecz chce mieć partnera na całe życie, spełniać się w roli żony i matki. Borys to nieziemsko przystojny, dobrze zbudowany mężczyzna, na widok którego nie jednej dziewczynie bije serce. Ma on swoje przygody damsko - męskie za sobą ale wraz z poznaniem tej prawdziwej miłości, zmienia swoje przyzwyczajenia pragnąc jedynie spędzić życie u boku wybranki swojego serca. 

Większa część akcji toczy się w Warszawie ale razem z bohaterami odwiedzamy także Stany Zjednoczone, Londyn i Poznań. Jednak autorka nie stosuje zbyt rozbudowanych opisów tych miejsc lecz skupia się na bardziej na wydarzeniach niż na walorach krajobrazowych czy turystycznych danego miejsca. Dzięki temu książkę czyta się szybko i bez znużenia, skupiając się na perypetiach bohaterów. 
„Nie można wmawiać sobie, że tak widocznie musi być i godzić się z porażką“
Książka aż kipi od namiętności i pożądania ale nie jest ona wypełniona scenami erotycznymi. Przede wszystkim pokazuje siłę miłości, która musi pokonać pojawiające się przeszkody, wątpliwości oraz przetrać próbę rozłąki i czasu. To lekka, przyjemna i  z poczuciem humoru lektura, odpowiednia na jesienne wieczory, która porywa nas w wir namiętności i pomaga rozświetlić deszczowe dni.

DATA PREMIERY: 28.10.2019
KATEGORIA: Powieść obyczajowa
WYDAWCA: Psychoskok
JĘZYK ORYGINAŁU: polski
OPRAWA: miękka
FORMAT: 148 x 210 mm
ILOŚĆ STRON: 286
Redaktor prowadząca: Wioletta Tomaszewska 
Redakcja i korekta: Emilia Ceglarek 
Korekta: Marianna Umerle 
Projekt okładki: Robert Rumak 
Ilustracje na okładce: vectorfusionart – stock.adobe.com 
Skład: Jacek Antoniewski


Książkę przeczytałam dzięki wydawnictwu Psychoskok
i można ją kupić na jego stronie
 a także w sklepie:4 komentarze:

  1. Nie będę jakoś specjalnie szukała tej książki, ale jeśli nadarzy się okazja jej przeczytania, to chętnie z niej skorzystam. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Od czasu do czasu sięgam po takie romansowe klimaty.

    OdpowiedzUsuń
  3. Uff, dobrze, że nie jest wypełniona scenami erotycznymi, bo ich ne lubię :)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.