"Krótki kurs Tradycyjnej Medycyny Chińskiej"
Zasady akupresury, chińskiego ziołolecznictwa, ćwiczenia ruchowe i medytacyjne, masaż stymulujący przepływ energii Qi oraz lecznicza dieta
Prof. TCM Univ. Yunnan Li Wu
Data premiery w Polsce: 23.06.2022 r.
Data premiery w Niemczech: Pierwsze: 14 marca 2013r.
Drugie 29 marca 2021
Liczba stron: 256
Wymiary: 145 x 205 mm
Okładka: miękka
ISBN: 978-83-8272-275-8
Tytuł oryginalny: Das der Chinesischen Heilkunst: Bewährtes Heilwissen aus dem Reich der Mitte
Tłumaczenie: Piotr Lewiński
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Moja ocena: 5/6
"We wszechświecie ciało, umysł i dusza są pewnymi przejawami uniwersalnej siły życiowej."
Choroby, niewielkie niedyspozycje zdrowotne czy schorzenia towarzyszą każdemu z nas przez całe życie. W drobnych dolegliwościach staramy się pomóc sobie sami, w poważniejszych szukamy pomocy u lekarzy medycyny konwencjonalnej, którzy potrafią skutecznie zaradzić niektórym schorzeniom, a przy innych zupełnie sobie nie radzą, a jedynie łagodzą objawy. Dzieje się tak dlatego, że leczenie polega na podawaniu farmaceutycznych środków lub robieniu bolesnych zabiegów i operacji. Nieskuteczność jest widoczna przy wielu współczesnych chorobach, z którymi z kolei dobrze radzą sobie medycy chińscy. Na czym polega ich fenomen i jakich metod używają, możemy dowiedzieć się z niewielkiej książki pt.: „Krótki kurs Tradycyjnej Medycyny Chińskiej”.
Yunnan Li Wu jest profesorem i doktorem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Studiował psychologię i germanistykę na uniwersytecie w Passau. Dodatkowo jest mistrzem Qigong, profesorem TMC na Uniwersytecie Yunnan i profesorem medycyny Wschód-Zachód na Uniwersytecie w San Francisco. Jest licencjonowanym naturopatą w Niemczech i z dużym sukcesem prowadzi praktykę naturopatyczną w Monachium. Ma, więc praktyczne podstawy, by przekazać nam skuteczne metody lecznicze ujęte w kilkunastu zagadnieniach dających nam obraz podejścia chińskich lekarzy do pacjentów, ich diagnozowania i uzdrawiania. Miałam już możliwość poznania jego wiedzy spisanej w książce „Tradycyjna Medycyna Chińska na co dzień”, w której także przybliżał nam zasady TMC. Niniejsza publikacja jest jej świetnym uzupełnieniem.
„Diagnostyka dolegliwości i chorób oraz ich leczenie, zawsze odbywają się z myślą o naturze, z której się wywodzą.”
Poradnik pt.: „Krótki kurs Tradycyjnej Medycyny Chińskiej”, zgodnie z tytułem, jest rodzajem kursu w skondensowanej formie, który pokazuje, na czym polega uzdrawianie według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. W sześciu częściach autor ujął najważniejsze dziedziny tego systemu, które stosowane razem mogą znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie i zdrowie. Na podstawie własnej wiedzy i praktyki przekazuje nam ten złożony system leczniczy w sposób zrozumiały i przejrzysty.
Część pierwsza przedstawia nam podstawowe założenia TMC, jej podłoże historyczne i filozoficzne oraz pięć filarów, na których opiera się medycyna chińska. Pierwszym z nich jest akupunktura, akupresura i termopunktura, drugim – ziołolecznictwo chińskie, trzecie stanowi odżywianie według pięciu elementów, czwarty filar dotyczy masażu leczniczego zwanego terapią Tuiu Na oraz filar piąty obejmujący ćwiczenia gong i tai chi. Wszystkie te metody mają na celu przywrócić równowagę qi w naszym organizmie, gdyż jej zachwianie jest główną przyczyną wszelkich chorób. Zostały one omówione w kolejnych częściach od drugiego do piątego, natomiast w ostatniej części, szóstej, pan Yunnan Li Wu uczy jak poszczególne elementy terapeutyczne zastosować w konkretnych schorzeniach. Prezentuje to przy pomocy opisów i rysunków instruktażowych podając metody poradzenia sobie samemu w dolegliwościach układu oddechowego, narządów zmysłów, układu sercowo-krążeniowego, trawiennego, w dolegliwościach nerek i pęcherza moczowego, kobiecych, aparatu słuchowego, problemów skórnych i układu nerwowego.
"Medycyna zachodnia niewątpliwie odniosła wielkie sukcesy w wielu dziedzinach, zwłaszcza w diagnostyce i chirurgii. Jednak w przypadku codziennych dolegliwości, lecz także chorób metabolicznych czy bólu, może co najwyżej złagodzić objawy."
Poznając kolejne zagadnienia, można zauważyć, że znacząco medycyna chińska różni się od naszego, zachodniego podejścia. Przede wszystkim podstawową kwestią jest postrzeganie człowieka całościowo, czyli holistycznie, jako jedność ciała, umysłu i duszy, Medycy chińscy skupiają się, zatem nie tylko na fizycznych objawach choroby, ale też biorą pod uwagę każdy aspekt naszego istnienia. Tego brakuje naszym lekarzom medycyny konwencjonalnej, stąd zdarzają się błędne diagnozy, a nawet nieprawidłowe i nieskuteczne leczenie. Z reguły swoją uwagę poświęcają objawom w danym miejscu ciała czy niewłaściwym funkcjonowaniem jakiegoś organu czy narządu. Tymczasem często bywa tak, że przyczyna choroby ma zupełnie inne podłoże, czego nie starają się dostrzec zachodni lekarze, natomiast robią to chińscy medycy. Mają oni narzędzia uzdrawiania sięgające ponad 3500 lat wstecz i są stosowane do dzisiaj. Bardzo bym chciała, by nasi lekarze brali pod uwagę nie tylko studencką wiedzę, która została im wpojona, ale też dokonania innych kultur. Postęp medycyny zachodniej jest oczywiście ważny i godny docenienia i uwagi, ale warto wpleść w nią metody, które sprawdzają się od wielu tysięcy lat, więc mogą być doskonałym uzupełnieniem każdej terapii.
Egzemplarz książki otrzymałam od portalu:
Jednym słowem - najważniejsza jest holistyka, u nas tego brakuje : / .
OdpowiedzUsuńMedycyna chińska to bardzo ważny i ciekawy obszar wiedzy .
OdpowiedzUsuńTe różnice w podejściu niewątpliwie mogą wielu zaskoczyć.
OdpowiedzUsuńTo chyba nie jest książka dla mnie
OdpowiedzUsuńpomimo,ze nie interesują mnie takie tematy uważam,że taka książka może być bardzo przydatna w biblioteczce.
OdpowiedzUsuń