14 lutego 2024

[31.] 1546. - "Imperium jedwabiu" - Tom I - "Charlotta"


Charlotta
Seria: Imperium jedwabiu
Tom pierwszy
Sara Medberg


Wydanie: I
Data premiery w Polsce: 24.01.2024
Data premiery szwedzkiej wydanie II: 17 sierpnia 2022r.
Ilość stron: 432
Wymiary: 135 x 215 mm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-8289-607-7
Tytuł oryginalny: Charlotta (Silk Sisters)
Tłumaczenie: Bożena Kojro
Wydawca: Świat Książki
Moja ocena: 6/6



„Człowiek zmuszony okolicznościami 
dopuszcza się niepożądanych czynów.”

Opowieści miłosne umieszczone na historycznym tle, jakie do tej pory miałam okazję przeczytać, z reguły działy się we Francji, Anglii lub w Polsce, ale nie przypominam sobie żadnego romansu, którego akcja dzieje się na terenach skandynawskich, a w takie rejony świata zabiera nas powieść pt.: „Charlotta”


Blurb wskazuje, że główną bohaterką jest tytułowa Charlotta, ale otwierając książkę na pierwszym rozdziale poznajemy pannę Emmy Crepe, która jest koronczarką obsługującą damy królewskiego szwedzkiego dworu. Jej losy, przygody, sekrety i zachowanie obserwujemy wraz z motywem Charlotty. A właściwie tych motywów jest cztery, gdyż dotyczy to także kapitana Alexandra Nordfelda i barona Daniela Ridderlöwa. Początkowo biegną one obok siebie, ale jak można było się spodziewać, pojawia się moment, gdy zaczynają się zazębiać i łączyć w różnych kontekstach oraz czasie. Nie mniej, nawet, gdy podążamy za którymś z bohaterów, pojawiają się akcenty związane z pozostałymi wiodącymi postaciami. 

Każdy z bohaterów ma swoje tajemnice i powody, by prowadzić takie życie, a nie inne. Najwięcej do ukrycia ma Emma, która wskutek dramatycznych przeżyć kilka lat temu znalazła się w trudnej sytuacji, ale dzięki swojej odwadze i umiejętnościom osiągnęła stabilną pozycję w arystokratycznym świecie, mimo że była tylko koronczarką. Charlotta miała mniej szczęścia, gdyż jej sytuacja materialna jest katastrofalna, gdy ją poznajemy, ale dzięki zbiegom okoliczności, trafia na Mglistą Wyspę do posiadłości barona Daniela Ridderlöwa. Jest on ponurym, surowym mężczyzną, który ma za sobą traumatyczne przeżycia, które do dziś dręczą jego sumienie.


Pani Sara Medberg jest historykiem i badaczką wychowania panien w XIX wieku, więc doskonale orientuje się w temacie. Wraz z opowieścią o perypetiach bohaterów, przekazuje nam liczne wiadomości, ciekawostki i fakty o zwyczajach, obyczajach, normach społecznych, ale też realiach ówczesnego życia na dworach, pałacach, ale też w niższych sferach. Na pierwszy plan wysuwa się pozycja kobiety w początkach XIX wieku, a konkretnie w 1816 roku, gdy zaczyna się opowieść. Możemy zobaczyć jak kiedyś była postrzegana jej rola, co wzbudzało zgorszenie wśród społeczności, jak były traktowane mężatki, panny różnych stanów, co jej było wolno robić, a czego nie wypadało, a jakie było podejście do kobiet zhańbionych, mających nieślubne dzieci i wiele innych ciekawostek na ten temat. Czytając tego rodzaju epizody można być zdziwionym takim podejściem, dzisiaj nie do wyobrażenia, ale warto wiedzieć, że tak było jeszcze niedawno.


„Charlotta” to rewelacyjnie napisany romans historyczny, który przybliża nam realia życia w Szwecji i Danii na początku XIX wieku. Wartością dodaną są tu z pewnością bohaterowi, ale też okoliczności w jakich toczą się ich losy. Mamy możliwość przebywać zarówno na pałacowych salonach, jak i szlacheckich dworach aż w najniższych kręgach społecznych zarówno miejskich, jak i wiejskich.

Na okładce jest nazwa serii, ale brakuje informacji, że jest to jej pierwszy tom. Apeluję w tym momencie do wszystkich wydawnictw, by brały pod uwagę tę kwestię, gdyż dla czytelników to ogromnie ważna sprawa. Mnie to zawsze irytuje.

Zrobiłam oczywiście moje małe śledztwo i chociaż jest to trochę skomplikowane, to udało mi się ustalić, że „Charlotta” ukazała się wersji szwedzkiej najpierw jako „Pokojówka” („Kamarivirgin”) w 2020 roku , po nim w 2021 roku ukazała się kolejna część pt.: „Książę Charmer” („Hurmuriherttua”) teraz jako „Arabella” z 2022 roku. (ŹRÓDŁO) Natomiast na amazon.se (TUTAJ) „Charlotta” to tom drugi, a „Arabella” tom pierwszy. Można się więc w tym pogubić. Na szczęście można je czytać niezależnie, więc nie mamy poczucia chaosu, o czym przekonuje polska wersja serii, którą zaczyna „Charlotta”, a seria nosi tytuł serii „Jedwabny szlak”. Historia w niej zawarta, jest poprowadzona od początku do końca. Każda z tomów opowiada o innej bohaterce, a zawsze towarzyszy im jakaś książka Jane Austin, którą pisarka Sara Medberg uwielbia. W przygotowaniu są jeszcze trzy kolejne tomy, czyli cała seria będzie miała sześć tomów. Mam nadzieję, że wydawnictwo Świat Książki nie każe nam zbyt długo czekać na kontynuację.


Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakapanie.pl





7 komentarzy:

  1. Faktycznie z tą kolejnością można się pogubić. Lubię kiedy wydawnictwa zamieszczają spis tytułów z serii :), dobrze też zaznaczyć numer tomu w widocznym miejscu. Co do samej książki to może kiedyś się skusze na taki historyczny romans, ale nie w najbliższym czasie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa recenzja i wysoka ocena zachęcają do poznania tej historii.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie lubię historycznych romansów ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Tym razem chyba nie dla mnie, miałem kilka podejść Mirko do tego typu literatury, pozdrawiam .

    OdpowiedzUsuń
  5. Też lubię wiedzieć, że książka to część serii, zanim wezmę się za lekturę.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty