22 lipca 2023

1413. - "I Was Born for this"


"I Was Born for this"
Alice Oseman

Data premiery: 17.05.2023 r.
Data premiery angielskiej: 18.10.2022 r.
Liczba stron: 352
Format: 135x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN 978-83-8266-236-8
Gatunek: powieść obyczajowa YA
Inne wersje: e-book
Tytuł oryginału: I Was Born for This
Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Wydawnictwo: Jaguar
Moja ocena: 5/6

„Są na świecie ważniejsze rzeczy, niż jakiś boysband”

Muzyka jest tym elementem życia, która uprzyjemnia nam codzienne chwile, pozwala się wyciszyć i poprawia nastrój. Każdy z nas z pewnością ma swojego ulubionego artystę, którego muzyka wzbudza miłe odczucia i cieszy swoim brzmieniem. Fani jakiegoś zespołu gromadzą się w grupach, najczęściej internetowych, by razem wspierać swoich idoli i przeżywać ich występ razem z nimi. U bohaterki książki "I was born for this" ta fascynacja zaczyna przybierać formę obsesji, gdyż nie liczy się dla niej nic, poza tym, by spotkać się z chłopakami THE ART, zrobić sobie z nimi zdjęcie i przeżyć wspaniałe chwile na ich koncercie. Nie spodziewa się, że jej marzenie spełni się, ale w zupełnie odmienny sposób, a ona będzie musiała zrozumieć, co jest w życiu ważne. 


Angel Rahimi przyjeżdża do Londynu, by spotkać się ze swoją internetową przyjaciółką Juliet Schwartz, z którą rozmawiała do tej pory tylko w wirtualnym świecie od dwóch lat. Obie uważają, że wiedzą o sobie wszystko, ale to spotkanie pokaże, jak bardzo się mylą. Dziewczyny widzą się w realnym życiu po raz pierwszy, więc z ciekawością poznają siebie w nowych okolicznościach. Już w pierwszym dniu ich spotkania pojawia się zgrzyt, przynajmniej w rozumieniu Angel, gdyż okazuje się, że Juliet zaprosiła jeszcze Marca, z którym od kilku miesięcy rozmawia na Tumbirze. Angel nie jest z tego zadowolona, gdyż sądziła, że spędzi kilka dni z przyjaciółką we dwójkę i razem z nią weźmie udział w koncercie THE ARK.

Postawa Angel już od początku wzbudziła moją niechęć od momentu, gdy opowiada nam o tym, jak „mama miała czelność” odmówić jej wyjazdu na koncert The Ark, tylko dlatego, że chciała, by córka wzięła udział w „bezsensownej ceremonii zakończenia roku szkolnego”. Od razu widać, jakie dziewczyna ma podejście do realnego życia. 


Po opisie, jaki widnieje z na tylnej stronie okładki książki można by się spodziewać typowego romansu New Adult, ale tym razem nie ma tutaj nic z romantycznych uniesień. Ten motyw jest bardzo delikatny, epizodyczny i ledwo zaznacza się w tle, poza naszą uwagą. 

Pani Alice Oseman zabiera nas w świat młodych ludzi, pokazując ich sposób funkcjonowania, myślenia i to, co dla nich jest ważne. Skupia się bardziej na zagadnieniu związanym z fascynacją, a właściwie już obsesją na punkcie celebrytów i ulubionych zespołów. Na przykładzie Angel pokazuje, do czego może prowadzić tego rodzaju postawa wobec jakiegokolwiek artysty. Dziewczyna ma 18 lat i od kilku lat żyje tylko dla zespołu THE ARK. Nic poza nimi ją nie interesuje, odkąd mając 13 lat usłyszała ich po raz pierwszy na You Tube. W realnym świecie nie ma prawdziwych przyjaciół, gdyż nie potrafi się z nimi dogadać. Zresztą nic dziwnego, gdy ona wciąż najchętniej rozmawia o chłopakach z boysbandu. Wydaje się jej, że w końcu znalazła koleżankę, z którą od dwóch lat pisze w Internecie i mają wspólne tematy do omawiania, oczywiście związane z THE ARK.

Autorka zebrała w jednej powieści niezwykle barwną i różnorodną galerię postaci pod względem nie tylko wyglądu, ale charakteru i preferencji seksualnych. Nie ma w niej żadnych scen erotycznych, ale poruszane są związane z tym problemy młodych osób i ich poszukiwanie własnej tożsamości. bardziej niż przynależność do narodowości czy religii.

Drugim tematem jest popularność, o której marzy wiele osób, którzy chcieliby być sławni i spełniać swoje zachcianki. Niestety, gdy wnikają w ten świat biznesu, okazuje się, że nic nie jest tak, jak sobie wyobrażali. 

Razem z bohaterami zaglądamy za kulisy sławy dostrzegając jej gorzki smak, ale też przyglądamy się fanom, którzy w różny sposób reagują na swoich idoli. Często czerpią swoją wiedzę z mediów, tworząc w swoim umyśle wizerunek poszczególnych wykonawców, który nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością, a gdy okazuje się, że prawda wygląda zupełnie inaczej, wówczas może dochodzić do rozczarowania. Dla takich osób jak Angel Rahimi burzy się cały świat.

Osobami prowadzącymi nas przez fabułę są Angel Rahimi i Jimmy Kaga Ricci. Angel to imię przybrane na potrzeby internetowych kontaktów, a w rzeczywistości ma na imię Fereshteh i pochodzi z rodziny muzułmańskiej mieszkającej w Anglii. 

Jimmy ma swojej krwi korzenie hinduskie i włoskie. Jego największym problemem są ciągle nawracające stany lękowe, które niejednokrotnie przemieniają się w panikę. Obsesyjnie boi się tłumów i tworzy w swoim umyśle obrazy zagrażające jego życiu. Jego koledzy z zespołu też mają swoje tajemnice i trudności ze sobą i swoimi odczuciami. Męczy go też ciągłe zakłamywanie rzeczywistości, czuje się z tym źle, a to z kolei sprawia, że chłopak nie wie, kim naprawdę jest. Bardzo jest związany ze swoim dziadkiem, ale wciąż brakuje czasu, by się z nim spotkać.


Najbardziej jednak intrygujący jest Lister, który wychował się w robotniczej rodzinie i teraz, gdy jego konto jest zasobne w środki finansowe, czerpie z tego garściami. Niestety, to odbija się na jego stanie psychicznym prowadzącym do uzależnienia od alkoholu. On także do końca nie pokazuje swojej prawdziwej twarzy. Lister jest perkusistą w zespole, ale jego popularność wśród fanów okraszona jest gorzkim smakiem, gdyż topi wszelkie swoje frustracje i problemy w alkoholu.

Rowan jest synem nigeryjskich emigrantów i wydaje się, że z tej trójki on jest najrozsądniejszy, ale on także ma swoje tajemnice, gdyż ukrywa przed publiką, że ma dziewczynę Bliss Lai, o której wiedzą tylko chłopaki z zespołu i ich menadżerka Cecily Wills. W opinii fanów jest biseksualny i jest związany romansem z Jimmym, co mija się z prawdą. Jimmy’ego i Rowana łączą jedynie relacje przyjacielskie, ale nie wyprowadzają swoich fanów z błędnego postrzegania ich układu. Prasa, media społecznościowe i publiczność nazywają ich związek Jowaną, a Angel jest tym zachwycona, gdyż wierzy w prawdziwą miłość. Cieszy ją, że dwoje ludzi tak mocno siebie wspiera i kocha. Jest osobą zapatrzoną w zespół, ale sama nie postrzega siebie pozytywnie. Ma pretensje do mamy, który nie rozumie jej pasji, nie dotsrzega, że w tym swoim uwielbieniu dla zespołu zatraca siebie i wartości, które są ważne w życiu, takie jak przyjaźń, relacje międzyludzkie w prawdziwym życiu. Naiwnie wierzy w to co pisze prasa, media, co wrzucają ludzie na Twitterze czy Instagarmie, tworząc swój obraz na potrzeby publiczne.

Ta trójka staje teraz przed szansą podpisania nowej umowy ze znaną, wpływową agencją muzyczną, ale to wiąże się z jeszcze większym poświęceniem czasu muzyce, występom i wywiadom, co z kolei oznacza brak czasu na prywatne życie.



Powieść „I was born for this” jest bardzo złożoną historią o charakterze obyczajowym z podłożem psychologicznym. Opowiada nie tylko o dwóch głównych postaciach, ale też w tle dzieją się równie fascynujące wątki związane z postaciami drugoplanowymi. To typowa literatura młodzieżową, co widać po zastosowanym słownictwie i zwrotach jakimi obecnie posługuje się młode pokolenie. Jednak jest ona wartościowa nie tylko dla tej grupy społecznej, ale też z powodzeniem osoby dorosłe wyciągną z tej historii jakieś wnioski dla siebie. To przede wszystkim opowieść o samotności, potrzebie akceptacji, poszukiwaniu właściwej drogi, ale przede wszystkim o tym, że fanatyzm, bez względu na to, czego dotyczy, nie przynosi żadnych korzyści i ma charakter destruktywny.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu:



10 komentarzy:

  1. Czuję, że ta książka musi trafić w moje ręce.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sława posiada swoją ciemną stronę. Będę miała ten tytuł na uwadze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tu Jardian Mirko - wróciłem z wczasów i tradycyjnie nie chce mnie zalogować. Pozdrowienia, a co do książki - tematyka jest w sumie chyba nawet dość na tzw. dzisiejszym czytelniczym topie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawie opisałaś tę książkę. Ja jednak nie mam jej jak na razie w planach.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie słyszałam o tej książce, ale bardzo mnie zaciekawiła. Dam jej szansę. ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Lubię połączenie obyczajówek z aspektem psychologicznym. Myślę, że książka by mi się spodobała.

    OdpowiedzUsuń
  7. Podoba mi się taka historia. Sama nigdy nie czułam się na tyle fanką jakiegokolwiek zespołu, żeby stale śledzić informacje na jego temat, więc to będzie zupełnie inne spojrzenie na ten temat.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty