19 sierpnia 2020

633. - "Teściowa"


Teściowa
Sally Hepworth

Wydanie: I
Data wydania polskiego: 23.06.2020
Data premiery zagranicznej: 23 kwietnia 2019
Format: 135 x 210mm
Liczba stron: 392
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Prószyński i Sp-ka
Redaktor prowadzący: Magdalena Gołdanowska
Redakcja: Aneta Kanabrodzka
Tłumaczenie: Agnieszka Barbara Ciepłowska
Korekta: Grażyna Nawrocka
Łamanie: Ewa Wójcik
Tytuł oryginału: The Mother-in-Law


„człowiek ma w życiu dwie rodziny: tę, w której się urodził, i tę, którą sobie wybierze“.

Prędzej czy później każdy w swoim życiu trafia na moment, gdy spotyka na swojej drodze kobietę, która od pewnego momentu przestaje być całkowicie obcą osobą a staje się teściową. Można usłyszeć różne opowieści o matkach partnerów czy partnerek życiowych, które pokazują ich różne oblicza. Z reguły jest to niepochlebny obraz utrwalony w filmach, dowcipach czy literaturze. Ten wątek został sprytnie wykorzystany przez autorkę książki pt.: „Teściowa“. 

źr. zdjęcia: amazon.com
Sally Hepworth to najlepiej sprzedająca się australijska pisarka, której powieści są dostępne na całym świecie w języku angielskim i zostały przetłumaczone na 20 języków. W swojej twórczości czerpie inspirację z otaczającego ją świata, bazując na zarówno dobrych jak i złych ludzkich zachowaniach. Jej książki cieszą się ogromnym powodzeniem, gdyż potrafi stosować w nich lekki styl pisarski okraszony czarnym humorem. Mieszka w Melbourne z mężem i dwójką dzieci. „Teściowa“ jest jej szóstą powieścią, która miała swoją zagraniczną premierę w 2019 roku. Autorka pracuje obecnie nad kolejną historią pt.: „Dobra siostra“, która ma się ukazać w 2021 roku. 

Powieść zaczyna się w momencie, gdy zastajemy rodzinę Lucy w jej domu, w czasie miłego, zwyczajnego wieczoru. Jej mąż Ollie właśnie wrócił z pracy i grilluje za domem, Lucy krząta się przy codziennych czynnościach a dzieci oglądają filmiki, grają w gry i wszyscy czują się bezpiecznie. Sielankę przerywa przyjazd policji, oświadczając, że Diana Goodwin, matka Olliego i teściowa Lucy, nie żyje. Sprawa staje się zagadkowa, gdyż okazuje się, że Diana popełniła samobójstwo zostawiając list, w którym wspomina o swojej nieuleczalnej chorobie. Jednak sprawa wydaje się dziwna tym bardziej, że wyniki autopsji nie wskazują na to, by denatka chorowała na jakąkolwiek chorobę...

„Są ludzie, którzy rzucają się innym na ratunek i są tacy, co zrobią wszystko, by ocalić siebie.“

Ta historia ma dwie główne bohaterki: Dianę i Lucy Goodwin. 

Diana to osoba o niezwykłej osobowości skrywanej pod płaszczykiem surowości, dystansu i apodyktyczności. Nie jest typową teściową lecz aktywnie działającą orędowniczką pomagającą uchodźcom. Jest kobietą z zasadami, szczera ale też konsekwentna w swoich postanowieniach i działaniach wobec rodziny. Potrafi być empatyczna i hojna dla obcych, natomiast wobec najbliższych zachowuje pod tym względem rezerwę.


Lucy od pierwszego z nią spotkania czuje się  nieakceptowaną synową. Ich wzajemne relacje wydają się chłodne i ograniczone do minimum. Jednak, gdy nadchodzi wiadomość o śmierci teściowej, to ona najbardziej czuje pustkę w sercu...

„Teściowa“ to pełna zaskakujących epizodów, fascynująca i intrygująca opowieść, przy której czas biegnie szybko. Książkę można by zaliczyć do domowego thrillera, choć nie ma w nim mrożących krew w żyłach sytuacji. Mimo to, im bardziej zagłębiamy się w jej lekturę, tym bardziej czujemy niepokój czający się za kurtyną pozornego spokoju. Szczególnie ekscytujące było dla mnie odkrywanie prawdziwego oblicza tytułowej teściowej, motywów jej działania i sposobu patrzenia na rzeczywistość. Wyłania się z nich kobieta silna, nawet apodyktyczna a przy tym wrażliwa i szczera.


Początkowo akcja toczy się spokojnie, mało dynamicznie, gdyż retrospekcyjne wydarzenia są opisywane szczegółowo, byśmy mogli dokładniej zrozumieć tło pojawiających się sytuacji. Jednak z każdym kolejnym rozdziałem coraz bardziej wnikamy w umysły obu kobiet, poznajemy je dokładniej i zaczynamy rozumieć ich sposób bycia oraz powody podejmowanych decyzji. Na jaw wychodzą skrywane prawdy, które doprowadziły do tragedii i mają też wpływ na bieżące wydarzenia. Im więcej jest ujawnianych faktów z życia obu kobiet, tym bardziej sytuacja wydaje się zagmatwana ale też coraz bardziej zmienia się spojrzenie czytelnika na postacie biorące udział w tej historii. 

Autorka poprowadziła fabułę dwutorowo pokazując dwa różne punkty widzenia tej samej sytuacji. Narratorkami jest Lucy i Diana, które opowiadają o tym, co wydarzyło się w ich życiu zanim doszło do tragedii. Sprawy dziejące się po śmierci teściowej relacjonuje Lucy, która coraz bardziej uświadamia sobie jak ważną osobą była ona w jej życiu. Narracja pierwszoplanowa ujęta została w czasie teraźniejszym, co daje wrażenie uczestniczenia w wydarzeniach na bieżąco. Uważam, że ten rodzaj narracji dodaje specyficznego charakteru całości, tym bardziej, że w przypadku Diany, jest to opowieść osoby, która nie żyje. 

Autorka stworzyła powieść, która uświadamia, że czasami żyjemy obok siebie, nie znając się w ogóle. Pokazuje, że w życiu nie można być cały czas perfekcyjnym, najlepszym i silnym. Czasem trzeba pozwolić sobie na odrobinę luzu, szaleństwa i chwilę słabości. Na kanwie tej historii dostrzegamy, jak ważne są wzajemne relacje rodzinne, szczera rozmowa, wsparcie w trudnych chwilach, gdyż niewypowiedziane słowa, niewykonane gesty czy niewyjaśnione sytuacje  rodzą nieporozumienia i frustracje. 

„Teściowa“ to trzymająca w napięciu, intrygująca i zaskakująca powieść, której fabuła łączy w sobie wątek obyczajowy i kryminalny. Przeszłość i teraźniejszość przeplatają się wzajemnie odsłaniając coraz więcej szczegółów i sekretów w relacji obu kobiet ale też ich rodzin. Książka zadowoli z pewnością miłośników literatury obyczajowej z lekkim pazurem, gdyż znajdziemy w niej różne odcienie emocji, miłości, nienawiści, zaskakujących rozwiązań i kryminalną zagadkę, której rozwiązanie wyłania się dopiero pod koniec tej historii. 

Książkę otrzymałam od wydawnictwa:


Do nabycia na stronie wydawnictwa oraz księgarni 


9 komentarzy:

  1. Fabuła bardzo mocno mnie zainteresowała. Zapisuję sobie tytuł tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzadko spotykana umiejętność rzeczowej, mocno przemyślanej rezenzji, dającej czytelnikowi możliwość odnalezienia w książce tego, czego szuka. Jesli ta książka jest tak dobra jak jej recenzja będzie z pewnością dobrą lekturą.Czytajac recenzje na tym blogu odnoszę wrażenie, że wszystkie pozycje znajdą swoich "fanów".

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam tę książkę i podobała mi się. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem, czytałam Twoją recenzję :) Też mi się książka podobała :)

      Usuń
  4. Niezły tytuł, chętnie bym ją przeczytała :)

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty