piątek, 12 stycznia 2018

395. - "Joga prawdziwa"

Praktyka Jogasutr drogą do szczęścia i duchowego spełnienia
Jennie Lee

                

„W każdym z nas jest promienne światło Radości. Jest ono Boską Iskrą obecną od chwili narodzin.”

Joga wzbudza zainteresowanie u coraz większej liczby osób pragnących uaktywnić swoje ciało i zyskać równowagę wewnętrzną. Widać to po powstających szkołach jogi, warsztatach czy literaturze na ten temat. Często impulsem do uprawiania jogi są czynniki fizyczne, gdyż postrzegana jest ona poprzez wykonywanie określonych pozycji ciała a tym samym lepszym wyglądzie. Są to jednak aspekty powierzchowne, gdyż istota jogi znajduje się w jej filozofii. Uświadamia to książka pt.: „Joga prawdziwa”.

źr. zdjęcia: amazon.com
Jennie Lee – terapeutka, joginka, która swoją szeroką wiedzą na temat tej dziedziny dzieli się już od ponad siedemnastu lat. Dzięki technikom, które opisuje w książce pomogła rzeszom ludzi pokonać stany lękowe, depresje, żal, głębokie traumy, problemy ze skupianiem uwagi i kłopoty w związkach. Swoje działanie opiera na bazie Jogasutry. Pracuje dla Huffington Post, Mind Body Green, Yoga Therapy Today, Yoga Digest, Yogapedia, Gaia i wielu innych. Uwielbia wspinaczki i surfowanie. Mieszka z mężem i nastoletnim synem.

W swojej książce prezentuje materiał, który umożliwia pełniejsze zrozumienie ważnych prawd i skłania do refleksji. Poszukując zrozumienia otaczającego ją świata natrafiła na Jogasutry, które w połączeniu z jogą stanowią wspólny mianownik dla naszego rozwoju i poznania siebie. Jest to zbiór mądrości w postaci krótkich strof, w których zawarty jest sens naszego życia i wskazówki prowadzące do szczęścia. 

okładka oryginału
źródło zdjęcia: amazon.com
Ponad 2 tysiące lat temu pewien mędrzec o nazwisku Śri Patańdźali zebrał najważniejsze elementy z filozoficznych tekstów hinduskich badając Wedy, Upaniszady, nauki Buddy i Bhagawadgity. Stworzył zestaw aforyzmów zwanych sutrami, które stanowią syntezę duchowej mądrości wyrażonej w starożytnych tekstach. Powstało dzieło, którego nauki są studiowane od wieków do dziś. Dla autorki stały się sposobem na życie. Przeżywanie i kontemplowanie Jogasutr przynosi spokój, zrozumienie i odkrywanie na nowo tego, co w życiu jest najważniejsze. 

„Joga nie jest religią. Jest systemem filozoficznym oraz empiryczną i ścisłą nauką duchową.”

Jennie Lee skupia się na ośmiu gałęziach jogi, które zostały opisane w drugiej części Jogasutr. Pokazuje w jaki sposób możemy zastosować przekazy w nich zawarte, podążając w kierunku harmonii i szczęścia. To jest główny cel jej książki, która stwarza okazję do refleksji i spojrzenia z uwagą na swoje życie. Uczy ona skutecznego radzenia sobie z pojawiającymi się wyzwaniami i szukania rozwiązań prowadzących do poczucia szczęścia. Nauki te stanowią ponadczasową mądrość, które uwzględniają wszelkie aspekty ludzkiego istnienia ukazujące człowieka jako istotę duchową. 

Całość została napisana prostolinijnym, klarownym, spokojnym i wypełnionym ciepłem stylem, dzięki czemu poznawanie kolejnych zagadnień staje się przyjemne.

Poszczególne rozdziały otwiera aforyzm, który w dalszej części zostaje przeanalizowany i zbadany przez autorkę. Jest on punktem wyjściowym do rozważań na dany temat wraz z jej komentarzami  pomagającymi zrozumieć znaczenie danej sutry . Do aktywnego poznawania ich przesłań i wprowadzenia poznanych zasad w życie służą trzy propozycje kończące każdy rozdział. 
  1. Codzienne praktyki
  2. Tematy do przemyślenia
  3. Afirmacje 
To niezwykle inspirująca lektura, której czytanie pobudza myślenie, roznieca chęć zmiany i przeżycia duchowych uniesień.

Poza wartościową treścią publikacja zwraca uwagę piękną okładką z delikatną, pastelową grafiką. Jej struktura jest bardzo miła w dotyku dająca wrażenie miękkiego aksamitu przypomina aksamit. W centralnym punkcie zdobi ją rozwinięty w pełni kwiat lotosu, który symbolizuje czystość, oświecenie i miłość ale też wewnętrzny rozwój. Jego różowa barwa związana jest z transcendencją czyli granicą poznawania tego co niewidoczne. Tego rodzaju potencjał związany jest z treścią publikacji i pozostawia, po zamknięciu ostatniej strony, wrażenie powrotu z duchowej podróży.

Nasza ścieżka życiowa to nie tylko przyjemne chwile lecz także przeszkody, które są dla nas lekcjami pomagającymi zrozumieć co jest ważne i co warto pielęgnować. Wiele osób nie potrafi poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami, dramatycznymi doświadczeniami czy negatywnymi emocjami.

Jennie Lee podpowiada jak możemy zmienić swoje nastawienie a tym samym życie poprzez praktykowanie starożytnego systemu jogi. Uświadamia, że nie chodzi w niej jedynie o prawidłowe wykonywanie określonych układów ciała lecz o duchowe doświadczenie i uzyskanie wewnętrznej równowagi. 

Podkreśla, że joga to sposób życia i praktykowanie jej w codziennym rytmie dnia, w pracy, rodzinie czy w gronie przyjaciół, co w efekcie powinno nas prowadzić do szczęścia i harmonii. Prawdziwa joga ma na celu transformację pojawiających się wyzwań w inspiracje i pielęgnowanie otwartego myślenia, współczucia, przezwyciężenia egoizmu oraz rozwijania w sobie wartości prowadzących do jedności ze Źródłem, własną Duszą i poczucia szczęścia.

Szczęście to stan, który powinniśmy pielęgnować w sobie, gdyż to od nas zależy czy jesteśmy szczęśliwi. Każdy musi sam zdecydować w jaki sposób pragnie kroczyć przez życie i dążyć do tego, by przebiegało ono według naszych oczekiwań. 

Książkę można kupić w sklepie:

Rok wydania polskiego: 2017
Rok wydania angielskiego: 2016
Format: 13.5 x 20.5 cm
Liczba stron: 280
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Redaktor prowadząca: Aneta Bujno
Redakcja: Anna Strożek
Redakcja merytoryczna: Juliusz Poznański
Korekta: Marta Pustuła
Projekt okładki: Łukasz Werpachowski
Tłumaczenie : Marek Czekański
Wydawnictwo: Samsara
Tytuł oryginału: True Yoga: Practicing With the Yoga Sutras for Happiness & Spiritual Fulfillment

1 komentarz:

  1. Ostatnio czytałam o głębokich powiązaniach praktykowania jogi ze zdolnościami paranormalnymi. Warto o tym pomyśleć.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.