17 czerwca 2020

599. - "Kuchnia Pięciu Przemian dla początkujących"


Kuchnia Pięciu Przemian dla początkujących 
100 łatwych przepisów na bezglutenowe i wegetariańskie potrawy według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
Anna Czelej


Wydanie: I
Rok wydania: 2020
Liczba Stron: 184
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Wydawca: Vital
Redakcja: Ewelina Kuryłowicz
Skład: Anetta Piechowska
Projekt okładki: Anetta Piechowska



„w chińskiej filozofii przyrody znajduje się klucz do zrozumienia dawnych kultur religijnych.”

Filozofia chińska opiera się na kilku podstawowych zasadach wynikających z obserwacji natury. Jedna z ważniejszych reguł dotyczy teorii pięciu elementów, zwanych także pięcioma żywiołami lub przemianami. Jest ona pomocna w wielu dziedzinach życia, w tym podczas przygotowywania posiłków. Tego rodzaju możliwości odkrywa przed nami autorka poradnika pt.: „Kuchnia Pięciu Przemian dla początkujących”. 

źr. zdjęcia: Facebook, strona autorki
Anna Czelej jest z wykształcenia artystą plastykiem. W swoim życiu otacza się przyrodą odkrywa tajemnice natury, uprawiając ogród, fotografując, pisząc i gotując. 20 lat temu zainteresowała się chińską filozofią, w której odnalazła skarbnicę wiedzy na temat związku człowieka z naturą. To autorka takich publikacji jak „Gotowanie według Pięciu Przemian”, „Magia zmian” i „Magia związków”.

Gotowanie według Pięciu Przemian dodaje potrawom energetyki i sprawia, że są wzbogacone o dodatkowe walory smakowe. Tego typu odżywianie jest jednym z elementów w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej w drodze do utrzymania dobrego zdrowia. To nie tylko sposób na uzdrawianie naszego organizmu poprzez różne terapie naturalne ale też poprzez odpowiednią dietę. Chińscy terapeuci biorą pod uwagę szeroki zakres czynników wpływających na nasze zdrowie. Zasada Pięciu Elementów uwzględnia równowagę, którą zyskujemy dodając poszczególne składniki potrawy w odpowiedniej kolejności. 


Autorka przekonuje, że każdy z nas może zastosować zasady przedstawione w poradniku, gdyż nie jest to umiejętność wymagająca specjalnych przygotowań. Celem jej publikacji jest pokazanie, że przygotowanie w ten sposób potraw jest łatwe i przyjemne a do tego przynosi radość z uzyskanego efektu smakowego. Wystarczy podstawowa wiedza o właściwościach produktów, które chcemy zastosować uwzględniając ich energetykę i przynależność do określonego żywiołu.

We wstępnych rozdziałach przedstawia w bardzo skróconej formie zasady gotowania według Pięciu Przemian, które oparte są na energii pięciu żywiołów: Ognia, Ziemi, Metalu, Wody i Drzewa. Każdy z nich reprezentuje konkretny smak, do którego zostały przypisane konkretne produkty żywnościowe, które używamy w kuchni. Udziela też wiele praktycznych wskazówek i porad, dzięki którym łatwiej zastosujemy poznane reguły w swojej kuchni.


Dużym ułatwieniem jest zamieszczony plakat jako osobny dodatek do książki, na którym znajdziemy pogrupowane według smaków składniki pokarmowe oraz dowiemy się które z nich mają charakter wychładzający, zrównoważony a które są rozgrzewające. Każdy z żywiołów ma swoją grupę smakową, kolor, przypisane im narządy i porę roku, dzięki temu możemy dowiedzieć się, jakie produkty powinniśmy jeść, na przykład, latem, a które zimą, które z nich mają korzystny wpływ na dany narząd a także jaki rodzaj emocji one prezentują.


Jednak największym atutem tego poradnika jest 100 przepisów, które wypełniają większą jego część. Wszystkie zostały wymienione w spisie treści, więc nie ma problemów z wyszukaniem tej potrawy, którą chcemy przygotować. 

Zostały one podzielone na grupy tematyczne pod względem rodzaju potraw. Są to propozycje dla osób preferujących wegetariański sposób odżywiania.  Znajdziemy wśród nich porady dotyczące gotowania kasz i roślin strączkowych, przepisy na bezglutenowe pieczywo, krokiety, kotlety, pasztety, wegetariańskie pasty do chleba, sosy, sałatki i surówki, dania obiadowe oraz desery i wypieki. Niestety, brakuje przy nich zdjęć, co niewątpliwie jest minusem wydania. Przy każdym przepisie składniki są ułożone w kolejności dodawania i oznaczone symbolem danego Żywiołu: Ogień jako O, Ziemia jako Z, Metal jako M, Woda jako W i Drewno jako D.

Przyznam, że od czasu do czasu stosuję Zasadę Pięciu Elementów w swojej kuchni i wolę oznaczenia pod kątem smakowym, czyli gorzki, słodki, ostry, słony i kwaśny. Jednak nie jest tu najistotniejsze nazewnictwo, lecz w jaki sposób dodajemy poszczególne składniki dania.

Pani Anna Czelej wyjaśnia w sposób jasny i przejrzysty podstawy gotowania według filozofii chińskiej, dzięki czemu można łatwo nauczyć się jej podstaw. Bazuje na rodzimych produktach tworząc proste przepisy na różne okazje. 

W komponowaniu naszej diety najczęściej zwracamy uwagę na zawartość kalorii, tłuszczów i zdrowych produktów ale nie przywiązujemy uwagi do energii tego, co spożywamy. Tym czasem medycyna chińska oparta jest na utrzymaniu zdrowia, a jednym ze sposobów jest gotowanie według pięciu przemian. Odpowiednio skomponowane składniki wnoszą wewnętrzną harmonię, co z kolei wpływa na nasze zdrowie, energię i długie życie. 

Książkę przeczytałam dzięki portalowi:


2 komentarze:

  1. Bardzo interesuje mnie ta tematyka, więc chętnie skorzystam z tej publikacji. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. To bardzo ciekawy temat dla takiego laika jak ja.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Jeżeli jakiś komentarz jest niewidoczny, to proszę o chwilę cierpliwości. System bloggera wrzuca niektóre z nich do akceptacji, chociaż tego nie wymagam.

Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty