czwartek, 11 czerwca 2020

596. - "Wiara, nadzieja, miłość"


Wiara, nadzieja, miłość
Monika Jagodzińska

Wydanie: I
Data premiery: 26.03.2018 r
Oprawa: Miękka
Format: 148 x 210 mm
Ilość stron: 120
Wydawnictwo: Psychoskok
Redaktor prowadząca: Wioletta Tomaszewska
Korekta: Marianna Umerle, Zuzanna Laskowska
Ilustracje na okładce: Malwina Faja
Skład: Jacek Antoniewski

„Granica między racjonalnym myśleniem a szaleństwem jest bardzo cienka”

Czas dorastania wielu kojarzy się z fascynującym okresem, który wspominamy z nostalgią. Jednak coraz częściej obecna rzeczywistość stawia przed nastolatkami wyzwania, z którymi nie umieją sobie poradzić. Tak jest w przypadku książki pt.: „Wiara, nadzieja i miłość”.

źr. zdjecia: psychoskok.pl
Monika Jagodzińka jest młodą pisarką ale o dojrzałym spojrzeniu na życie. Mówi o sobie, że jest dziewczyną z małej miejscowości z dużymi marzeniami i chęciami do ich realizacji. Ja mogę dodać jeszcze jedną jej cechę: umiejętność pokazywania ludzkich dramatów w zwięzłych słowach. Na swoim koncie ma opowiadanie pt.: „Cykl” wydane w 2016 roku

Diana jest nastolatką z nadwagą i problemami emocjonalnymi. Z tego powodu nie jest jej łatwo spędzać czas w szkole, gdyż ciągle spotyka się z szykanami, drwinami i agresją. Jedyną osobą, która ją rozumie i wspiera jest jej przyjaciółka Jowita ale nawet z nią nie potrafi być do końca szczera i otwarta. Pewnego dnia podchodzi do niej chłopak, który właśnie dołączył do grona uczniów w szkole, w której uczy się Diana. Proponuje spotkanie, co wywołuje u dziewczyny ekscytację. Niestety, okazuje się, że chłopak z niej zadrwił. To przeważyło szalę goryczy. Postanawia wprowadzić do swojego życia zmiany. Pierwszym krokiem ma być zrzucenie zbędnych kilogramów. Początkowy sukces szybko przemienia się w klęskę, która z szybkością toczącej się kuli, wpędza Dianę w pułapkę, z której trudno się wydostać…

Książka miała swoją premierę 26 marca 2018 roku w Wydawnictwie Psychoskok. ale dopiero teraz mogłam poznać jej treść. Otrzymałam ją od autorki z piękną dedykacją:


„Wiara, nadzieja, miłość” nie jest obszernym tomiskiem, lecz zwięźle opowiedzianą historią zagubionej w emocjach dziewczyny, na zaledwie 120 stronach. To lektura na jeden wieczór ale pozostawiająca po sobie moc wzruszeń i refleksji. Porusza bardzo ważny temat, jakim są zaburzenia odżywiania, które pustoszą organizm i doprowadzają nawet do śmierci. Anoreksja i bulimia to dwie siostry, których nie tak łatwo się pozbyć. Tkwią w głowie, szepcząc że to jeszcze nie ten moment, że jeszcze trzeba pójść dalej, bo efekty są niezadowalające. 

Styl autorki jest łatwy w odbiorze, dający poczucie estetyki i lekkości. Uważam, że pani Monika Jagodzińska doskonale oddała mechanizm powstawania anoreksji oraz bulimii i podejście osoby uzależnionej.

Konstrukcja fabuły jest bardzo zwięzła, skupiająca się na Dianie i jej problemach. Nie ma w niej obszernych, niepotrzebnych opisów, lecz jedynie to, co pozwala śledzić rozwój akcji. A dzieje się, wbrew pozorom, bardzo dużo. Podłożem wszelkich działań, frustracji i utrapień nastolatki jest brak miłości i wiary w siebie. Zwraca też uwagę jak ważne jest wsparcie rodziny w trudnych sytuacjach ale też wpływu środowiska, w którym dana osoba funkcjonuje. 

„Nie potrzeba słów, żeby krzyczeć. Czasem to właśnie milczenie jest głośniejsze niż jakiekolwiek słowa”


Obserwujemy wydarzenia z punktu widzenia głównej bohaterki, dzięki czemu mamy możliwość śledzenia jej myśli, zmieniającego się postrzegania rzeczywistości i budowania wokół siebie muru. Rodzajów pułapek jest bardzo dużo, i w każdą z nich łatwo wpaść. Z reguły zaczyna się niewinnie, by coś zmienić w swoim życiu, wyglądzie i sposobie stylu życia.

„Gonimy, biegamy, a przychodzi jeden moment, jeden tragiczny moment i znikamy”

Poszczególne epizody ułożone są tak, że przeszłość przeplata się z obecną sytuacją Diany. Jednak wątki dziejące się w czasie rzeczywistym są podane w dyskretny, subtelny sposób, by czytelnik nie otrzymał od razu całego obrazu sytuacji.

„Wiara, nadzieja, miłość” to przejmująca historia o potrzebie akceptacji samego siebie, a przede wszystkim o poszukiwaniu miłości, która dodaje sił budząc nadzieję i wiarę w siebie. Jej brak  potrafi podciąć skrzydła i  doprowadzić na skraj przepaści. Opowiada o prawdziwych problemach, z którymi boryka się wielu młodych ludzi. Jest głosem tych, którzy nie radzą sobie z samym sobą, dlatego stworzona opowieść powinna być ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy zaczynają niewinnie się odchudzać. Pokazuje, że jeżeli nie przejmiemy kontroli nad swoim życiem, wówczas to ono będzie miało nad nami władzę. Skutki tego mogą być odmienne do tych, które chcieliśmy osiągnąć.

Za  możliwość przeczytania książki dziękuję autorce. 

Książkę można kupić m.in. na stronie wydawnictwa:


6 komentarzy:

 1. Widzę, że to bardzo wartościowa publikacja. Będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się ,że jest to jedna z tych książek, którą każdy powinien przeczytać, bo na pewno mu się przyda taka lektura.

  OdpowiedzUsuń
 3. O emocjach warto rozmawiać. Jestem ciekawa jakie to emocje towarzyszyły bohaterce tej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że warto sięgnąć po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałam okazję czytać tę pełną emocji książkę, potwierdzam jest godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.