środa, 3 czerwca 2020

592. - "Miłość zmienia wszystko"


Miłość zmienia wszystko
Michał Majewski

Wydanie: I
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 192
ISBN: 978-83-8119-688-8
Format: e-book
Wydawnictwo: Psychoskok
Redaktor prowadząca: Renata Grześkowiak
Projekt okładki: Robert Rumak
Korekta: sprawdzenie komputerowe
Skład epub, mobi i pdf: Kamil Skitek

"bo są rzeczy, które dzieją się tylko raz albo nigdy"

Mówi się, że miłość nie jedno ma imię i z pewnością jest w tym dużo prawdy. Miłość wiąże się też z różnymi innymi odczuciami takie jak zazdrość, zdrada, nienawiść czy wybaczanie. Jest tematem wielu filmów, dzieł sztuki, literatury. To także jeden z motywów w książki „Miłość zmienia wszystko“, chociaż podany w przewrotny i często zaskakujący sposób.

źr. zdjęcia: psychoskok.pl
Michał Majewski jest lektorem języka angielskiego i tłumaczem. Mieszka w Warszawie i jest szczęśliwym człowiekiem. Debiutował zbiorem 19 opowiadań – „Na błoniach zaświatów” – wydanych we wrześniu 2009 (www.mybook.pl) oraz e-bookiem o tym samym tytule.

„Miłość  zmienia wszystko“ to zbiór dziewięciu krótkich opowiadań, które powstały w latach od lutego 2010 roku do listopada 2019 r. Nie są ułożone chronologicznie, lecz tak, by stanowiły urozmaiconą mozaikę gatunkową. Każda historia zaczyna się intrygująco, rozwija się stopniowo, często zwyczajnie, nawet czasami leniwie, by w efekcie zaskoczyć finałowymi wydarzeniami. 

Okładka książki budzi romantyczne skojarzenia, podobnie jak tytuł ale żadne z opowiadań nie jest ckliwą historią o losach dwojga ludzi. Wręcz przeciwnie, autor stworzył intrygujące historie o różnorodnym ciężarze emocjonalnym. Nie brakuje w nich dreszczyku emocji, poczucia strachu, metafizycznych elementów, sensacji, zabawnych sytuacji, erotycznych uniesień ale też wzruszających scen.

"Samo życie pisze najciekawsze, najbardziej zaskakujące scenariusze".

Szczególne wrażenie zrobiło na mnie opowiadanie pt.: „W pustym pociągu“ jest Alex, pisarz powieści kryminalnych, awangardowy malarz i miłośnik gór. Właśnie wysiadł on z pociągu, by przesiąść się do następnego, jadącego do miejscowości Monroe, w której mieszka dawno niewidziany kuzyn pisarza. Jednak okazuje się, że pociąg będzie dopiero za trzy godziny. Gdy zrezygnowany Alex nie jest pewny co ma robić dalej, rozlega się zapowiedź przez megafon składu, który za dwie minuty będzie podstawiony dla pasażerów udających się w kierunku Monroe. Niewiele myśląc Alex wsiada do niego, nie spodziewając się, że weźmie udział w niezwykłej podróży...

Niezwykłą historią jest „Marzenie“ w której realność miesza się z fantastyką i pokazuje proces twórczy pisarza dążącego do spełnienia swojego pragnienia. 

Bardzo podobało mi się też opowiadanie pt.: „Gdziekolwiek jesteś“, w którym autor zastosował narrację drugoplanową. Główny bohater o imieniu Mike opowiada o swoich problemach ze znalezieniem swojej drugiej połowy, zwracając się do dziewczyny, którą darzył uczuciem. To historia o tym, że prawdziwa miłość nigdy nie gaśnie i zawsze odnajdzie drogę do serca ukochanej osoby. 

"Czas nie lubi stać w miejscu i będąc w ciągłym ruchu przynosi ze sobą niezwykłe, nieoczekiwane zmiany."

Nie sposób opisać wszystkie nowele, ale każda z nich ma w sobie ciekawą fabułę, nietuzinkowe postaci, specyficzny klimat i wciągający sposób prowadzenia narracji. Pan Majewski umiejętnie potrafi budować napięcie, opisywać złożoność ludzkiej psychiki i osobowości, umieszczając w swoich krótkich formach literackich to, co najważniejsze. Dzięki temu poszczególne opowiadania czyta się z zainteresowaniem, bez znużenia i szybko. Jest w nich czarny humor, dramat, przyjaźń ale też zemsta, umiejętność wybaczania i zwycięstwo miłości. 

„Miłość zmienia wszystko “ to zestaw, który z pewnością zadowoli miłośników zarówno romansów, ale też grozy, sensacji , thrillerów psychologicznych i prozy ocierającej się o mistykę. Ja spędziłam przy niej fascynujący czas wypełniony znakomitymi historiami, osobliwymi postaciami i skłaniającymi do refleksji epizodami.

Książkę przeczytałam dzięki wydawnictwu:


8 komentarzy:

 1. Dobrze, że opowiadania mają tak ciekawą fabułę. Lubię tego typu zbiory.

  OdpowiedzUsuń
 2. jestem tu pierwszy raz dam bloga do ulubionych i obserwuję zapraszam

  https://izabelaszymura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Taki koktajl gatunkowy bardzo mnie Zaciekawił i dlatego zapisałam ten tytuł na swoją listę tych do upolowania. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie taki koktajl opowiadał i mam nadzieję, że tak samo będie w Twoim przypadku.

   Usuń
 4. O, tej książki nie znałam!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.