29 grudnia 2019

540. - "Awanturnicy" Tom I


Awanturnicy
Tom I
Mateusz Juszczyk

Wydanie: II poprawione
Rok wydania I: 2016
Rok wydania II: 2019
Ilość stron: 130
Okładka: miękka
Wymiary: 20,5 x 14 cm
Wydawnictwo: Psychoskok
Redaktor prowadząca: Wioletta Tomaszewska
Skład: Jacek Antoniewski
Projekt okładki: Robert Rumak
Korekta: Paweł Markowski

         


Czasami marzenia spełniają się w przewrotny sposób, o czym przekonał się bohater książki pt.: „Awanturnicy“.

źr. zdjęcia: autorzy365.pl
Mateusz Juszczyk to młody, początkujący pisarz, urodzony w 1997 roku. Jego pasją jest historia, bieganie i podróżowanie. Już od najmłodszych lat lubił pisać opowiadania będąc zafascynowanym twórczością J.R.R. Tolkiena i C.S. Lewisa. Początkowo były to krótkie teksty fantasy o smokach i rycerzach. Od kilku lat pragnął podzielić się z innymi swoimi dokonaniami, stąd pomysł na wydanie książki. Jego zainteresowania średniowieczem i dobą kolonializmu mają swoje odbicie w jego debiutanckiej książce „Awanturnicy“, której premiera była w 2016 roku a w roku 2019 r doczekała się II wydania.

Jest 1647 rok. W gdańskiej tawernie siedzi Marcin Seradzki z kuflem rumu w dłoni i rozmyśla o swoich dylematach. Nad jego losem zbierają się ciężkie chmury. Właśnie stracił pracę, pieniądze są na ukończeniu a do tego jego ukochany wuj Henryk jest w ciężkim stanie zdrowia. Los stawia na jego drodze kurlandzkiego księcia Jakuba Kettlera, który oferuje mu pracę przy budowie okrętu w Kurlandii w miejscowości Windawa. Podejmując się tego zadania, nie spodziewa się, że jego życie nabierze zupełnie nowych barw. Dzięki zbudowaniu dużego okrętu staje się sławny, zdobywa szacunek wśród mieszkańców Kurlandii i cieszy się zaufaniem księcia Kettlera.


Do stylu pisarskiego autora musiałam się przyzwyczaić, gdyż forma przekazywanej historii jest zwięzła, bez nadmiernego rozwijania wątków. Pan Mateusz Juszczyk stosuje raczej oszczędny sposób przedstawiania dziejących się wydarzeń. Wprowadza kilka wątków ale nie są one zbyt rozbudowane. Szkoda, gdyż niektórym z nich przydałoby się poświęcić więcej uwagi. Tymczasem autor zastosował formę relacji z poszczególnych epizodów, niż głębszego wniknięcia w zaznaczone sytuacje. 

Pierwsze rozdziały są raczej powolne, skupione na karierze głównego bohatera jako szkutnika. Więcej brawury i bardziej dynamiczna akcja pojawia się w drugiej połowie książki, gdy Marcin Seradzki wyrusza na ziemie, które mają być skolonizowane. Wówczas akcja nabiera tempa i dramatyzmu, dzięki czemu książkę czyta się z większym zainteresowaniem.


Obok fikcyjnych postaci znajdują się też postacie autentyczne, żyjące w tamtym czasie takie jak król Władysław IV, Jakub Kettler, Stefan Potocki. Zostały też wykorzystane niektóre fakty historyczne, które miały miejsce w XVII wieku. Towarzyszymy głównemu bohaterowi od 1647 roku aż do 1658 roku i to wszystko na jedynie 128 stronach opowiadania! Autor skupił się przede wszystkim na przygodach Marcina Serackiego, jego karierze i podróżach nie wdając się w zbyt długie opisy sytuacyjne. Narracja prowadzona jest w formie trzecioosobowej przypominającej raczej relację z wydarzeń, bez nagłych zwrotów akcji, czy trzymających w napięciu epizodów. Nie pozostawia niedomówień wyjaśniając wszystko czytelnikowi, by ten miał pełny obraz danego wątku. 


Lektura „Awanturników“ z pewnością zadowoli miłośników literatury przygodowej z elementami historycznymi. Autor dedykuje ją pasjonatom historii, chcąc ich zainteresować tematem kolonii Jakuba Kettlera, który jest postacią autentyczną. Był on regentem Kurlandii i Semigalii w latach 1638–1642, księciem Kurlandii i Semigalii w 1638 roku i w latach 1642–1682 oraz lennikiem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To najwybitniejszy przedstawiciel dynastii Kettlerów, wnuk Gottharda Kettlera, syn zdetronizowanego w 1616 roku księcia Wilhelma Kettlera i Zofii Hohenzollern, córki księcia pruskiego Albrechta Fryderyka Hohenzollerna.

Zakończenie tej książki nie jest ostateczne lecz raczej pozostawia otwartą furtkę do kontynuacji przygód polskiego szkutnika, którego spotkamy ponownie w drugim tomie pt.: „Pieśni o Awanturnikach“, która ukazała się 15 listopada 2019 r w Wydawnictwie Psychoskok.

Książkę można  kupić w sklepie Wydawnictwa Psychoskok, któremu dziękuję za możliwość przeczytania książki


3 komentarze:

 1. Przygoda i historia to połączenie idealne. Ciekawa historia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytam, jeśli wpadnie w moje ręce ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że książka mogłaby mi się spodobać. 😊

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Jeżeli jakiś komentarz jest niewidoczny, to proszę o chwilę cierpliwości. System bloggera wrzuca niektóre z nich do akceptacji, chociaż tego nie wymagam.

Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty