13 września 2020

640. - "Dom sekretów"


Dom sekretów
Natalia Bieniek

Wydanie: I
Data wydania: 20 sierpnia 2020 r.
Format: 135 x 210 mm
Liczba stron: 448
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Redaktor prowadzący: Anna Derengowska
Redakcja: Ewa Witan
Korekta: Grażyna Nawrocka
Projekt okładki: Sylwia Turlejska

„Pewne rzeczy od dawna się działy, dzieją się i będą się dziać bez względu na rozwój technologii i czasy, w których żyjemy“

Czasami mieszkamy z kimś w bloku, przez ścianę, nie uświadamiając sobie, że każdy człowiek nosi w sobie własną historię, którą tworzy krocząc po meandrach swojej życiowej ścieżki. I o takich zawiłościach ludzkich losów opowiada książka pt.: „Dom sekretów“

źródło zdjęcia: Facebook
profil autorki
Natalia Bieniek urodziła się i wychowała w Łodzi. Z wykształcenia anglistka, obecnie pracuje jako copywriter. Debiutowała w 2002 na łamach Esensji opowiadaniem "Diabeł Morski", które ukazało się również w języku angielskim oraz hiszpańskim. W 2014 roku wydała powieść obyczajową "Uśpione marzenia". Mieszka z mężem i córką w Warszawie. Jej ulubieni pisarze to: Camilla Läckberg, Carlos Ruiz Zafón, Edgar Allan Poe i Katarzyna Puzyńska.

Moją uwagę przykuł najpierw tytuł - „Dom sekretów“, który wraz z tajemniczą i ładną grafiką okładki obiecywał mnóstwo emocji związnych ze skrywanymi tajemnicami. I tak faktycznie się stało, gdy tylko otworzyłam pierwsze strony książki, w której od początku zaczynają wyłaniać się niewyjaśnione zagadki.


Bohaterką powieści jest pewna ... kamienica, mieszcząca się w centrum Łodzi. Splotły się w niej różne dzieje jej lokatorów, zarówno tych współczesnych jak i przedwojennych. Była ona świadkiem różnych dramatów, chwil radosnych, miłosnych zawirowań a nawet śmierci.

„Trzeba żyć własnym życiem choćby to oznaczało wyjście ze strefy pozornego komfortu.“

Historia zaczyna się w czasach współczesnych, w 2011 roku, w Łodzi. W kamienicy mieszka kilkanaście osób, w tym trzy osoby starsze i trzy w młodym wieku oraz domowe zwierzęta. Niespodziewają się oni, że pewnego dnia ich dom odkryje swój makabryczny sekret.

Wśród lokatorów jest młody policjant, Filip Rosłoniec, który odziedzicza mieszkanie po swojej ukochanej cioci Hani, która była dla niego jak matka. Przed śmiercią wyjawia mu sekret ukrytego za murem skarbu... Chłopak z impetem zaczyna remont...

Do tego samego budynku wprowadza się Dorota Wiśniewska, która jest zmęczona nadopekuńczą troską swojej matki i wynajmuje pokój u leciwej, sympatycznej acz tajemniczej Sabiny Orzechowskiej. Dorota pisze doktorat z historii Łodzi, więc każda opowieść z przeszłości ją fascynuje, a starsza pani ma w swojej pamięci wspomnienia, które świetnie nadają się na karty jakiejś powieści. Napisanie powieści jest jednym z marzeń dziewczyny, więc z zapartym tchem słucha o minionych dziejach dawnych lokatorów. W momencie, gdy pani Sabina zaczyna snuć swoją opowieść, fabuła nabiera dodatkowych walorów i zabiera nas w atmosferę lat 30. XX wieku, gdy czuć oddech zbliżającej się wojny kończącej pewną epokę. Dorota, na prośbę Sabiny, rozpoczyna prywatne poszukiwania, które odkryją nie jedną tajemnicę sprzed lat a także rodzinne sekrety.


„Nieważne, gdzie się wychowaliśmy - miejsca te na zawsze pozostają nam w pamięci i zajmują w niej szczególne miejsce bez względu na nasze dalsze losy“.

„Dom sekretów“ to wielowątkowa, przejmująca historia kilku rodzin, a właściwie kobiet, które niosą swój bagaż doświadczeń i sekretów, nie pozwalając spokojnie spać. Narracja trzecioosobowa pozwala zajrzeć w umysły każdej postaci, które są na przemian bohaterami kolejnych epizodów. 

Fabuła toczy się w dwóch obszarach czasowych: TERAZ i KIEDYŚ czyli współcześnie, w 2011 roku oraz w przeszłości, w okresie międzywojennym. Stanowią one dwa główne wątki, które zazębiają się ze sobą, odsłaniając stopniowo swoje kolejne historie. 

Pani Natalia Bieniek zgrabnie połączyła w niej przeszłość z teraźniejszością ujawniając stopniowo dawne tajemnice i tworząc szereg obrazków z życia dawnych i obecnych mieszkańców Łodzi. Zawarła w niej nie tylko bogactwo różnorodnych historii poszczególnych postaci, ale też zwraca uwagę na ważne kwestie dotyczące człowieczeństwa, praw rządzacych Wszechświatem i wartości wpływających na ludzkie charaktery. Przypomina, że nic nie jest nam dane na zawsze a życie jest zmienne i toczy się niezależnie od naszych pragnień. Pokazuje, że dziś możemy opływać w dostatek, a jutro obudzić się w zupełnie innej, zaskakującej rzeczywistości, tak jak to było w przypadku Anny Wilhelminy, która przed wojną wiodła beztroskie życie. 

Podkreśla także wagę marzeń, które towarzyszą każdemu człowiekowi, ale nie każdy jest w stanie je zrealizować. Czasami bywa tak, że okoliczności nie pozwalają na ich spełnienie, tak jak w przypadku pani Sabiny, lub też przesłaniają je inne ważne sprawy, tak jak to było u Doroty.

Uzmysławia różnice ale też podobieństwa między światem minionym a obecnym zabierając nas do świata, którego dziś już nie ma. Dzięki uroczym, szczegółowym opisom możemy powędrować dawnymi uliczkami miasta, poczuć jego przedwojenną atmosferę i poznać niezwykłą galerię barwnych, wyrazistych postaci. Autorka snuje opowieść o ich losach ale też o dziejach Łodzi, pokazując co się w niej zmieniło, jak dawniej wyglądały znane dziś miejsca. Przybliża kulturowość miasta Czterech Kultur, jego charakter, historyczne fakty a przy tym  pokazuje też  rozwarstwienie społeczne pod kątem statusu majątkowego, urodzenia i wykształcenia. Robi to w pięknym stylu, literackim językiem, ze starannie dobranym słownictwem, dzięki któremu możemy poczuć czar minionych lat. Doładnie opisuje miejsca znajdujące się w Łodzi dawniej i dziś, porównuje je pokazując co się zmieniło w krajobrazie miasta. To nie lada gratka dla mieszkańców tej aglomeracji, gdyż mogą dowiedzieć się  wielu ciekawostek, które zostały umiejętnie wplecione w fabułę.


Książka wciąga od pierwszej strony, mimo że nie ma w niej dynamicznych zwrotów akcji. To powieść napisana z ogromnym wyczuciem ludzkich emocji, wrażliwością i umiejętnością tworzenia odpowiedniego klimatu. Pokazuje życie zwykłych ludzi, którzy w okresie międzywojennym starali się normalnie funkcjonować. Postacie stworzone przez autorkę są wyraziste, realne o bogatej osobowości. To one stanowią ważny element tej powieści i sprawiają, że chcemy poznać ich sekrety . Po dotarciu do końca tej niesamowitej historii, jeszcze długo żyła ona w moim umyśle powodując refleksję nad zawiłością życiowych ścieżek.

Książkę przeczytałam dzięki wydawnictwu:
Do nabycia na stronie wydawnictwa oraz księgarni
INVERSO, EMPiK, BONITO, ŚWIAT KSIĄŻKI 
i wielu innych.


2 komentarze:

  1. Jestem bardzo mocno zainteresowana przeczytaniem tej książki. Uwielbiam bowiem poznawać nowe łódzkie pisarki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś mi mówi, że zaczytam się w tej książce.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty