07 kwietnia 2020

574. - "Syn biskupa"


Syn biskupa
Kelly Irvin

Wydanie: I
Data wydania polskiego: 05.03.2020 r.
Data wydania w USA: 29. 09. 2015 r
ISBN 978-83-8169-263-2
Format: 135 x 210mm
Liczba stron: 384
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Tytuł oryginału: Bishop’s son
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Projekt okładki: Laura Klynstra
Opracowanie wersji polskiej: Ewa Wójcik
Zdjęcie na okładce: © Joanna Czogala/Arcangel Images
Redaktor prowadząca: Milena Rachid Chehab
Redakcja: Joanna Habiera
Korekta: Katarzyna Kusojć, Grażyna Nawrocka
Tłumaczenie: Magdalena Moltzan-Małkowska

Jedno jest Ciało i jeden Duch, bo też zostaliście wezwani 
do jednej nadziei, jaką daje wasze powołanie.
Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest.
Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, 
przez wszystkich i we wszystkich.
- List do Efezjan, 4:4-6

Wychowanie w określonej społeczności, która jest zamknięta na świat zewnętrzny sprawia, że w pewnym momencie powstaje wewnętrzny konflikt u tego, kto pragnie żyć według własnych pragnień. Z jednej strony taka osoba chce zachować się lojalnie wobec najbliższych. Z drugiej - serce wyrywa się do zupełnie innego życia. Z tego rodzaju dylematem muszą się zmierzyć bohaterowie książki pt.: „Syn biskupa“

źr. zdjęcia: amazon.com
Kelly Irvin - bestsellerowa autorka kilkunastu powieści dla kobiet, w tym serii Amish of the Bee County. Pracowała jako dziennikarka, specjalistka od PR i tłumaczka. Mieszka w Teksasie z mężem, dwojgiem dzieci i trójką wnucząt.

Miesiąc temu poznałam bohaterów należących do wspólnoty amiszów, z którymi spędziłam niezwykły czas przy okazji lektury książki pt.: „Syn pszczelarza“. Zabrała mnie ona w świat pełen tradycji opartej na słowie bożym i podporządkowanej jego przykazaniom. Z bohaterami poznanymi w tej powieści mogłam spotkać się ponownie w drugiej części pt.: „Syn biskupa“ Tym razem śledzimy losy Leili, młodszej siostry Debory, której miłosne perypetie poznaliśmy w części pierwszej. 

Mija półtora roku od momentu, gdy rodzina Lantz’ów przybyła do południowego Teksasu i osiedliła się wśród amiszów w Bee County. Ich życie zmieniło się w tym czasie całkowicie i pokazało, że możemy snuć swoje plany, ale Gott ma czasami dla nas zaskakujące scenariusze. 


„Syn biskupa“ nawiązuje swoją szatą graficzną do poprzedniego tomu. Na pierwszym planie została umieszczona postać młodej dziewczyny, która stoi na tle złocistego pola i wieczornego słońca. Niestety, tym razem nie mogłam cieszyć się papierowym wydaniem ze względu na zaistniałą sytuację pandemii, więc mogę się tylko domyślać, że w rzeczywistości okładka zachwyca wyglądem i jakością, tak jak to miało miejsce przy  książce "Syn pszczelarza"

„Ludzie, którzy się kochają, są w stanie wiele poświęcić“

Po przeczytaniu pierwszych stron sądziłam, że autorka skupi się na zupełnie innym problemie,  związanym z Abigail i jej nowym mężem, Mordechajem. Jej córka - Leila często wspomina swojego zmarłego ojca i nie do końca wyobraża sobie, by ktokolwiek mógł go zastąpić. Jednak ten wątek zszedł na nieco dalszy plan, ustępując miejscu dylematom sercowym bohaterki, która staje przed wyborem: Czy posłuchać głosu serca, czy może pozostać wiernym rodzinnej tradycji i porządkowi zwanego wśród amiszów Ordnungiem, życiem we wspólnocie a życiem w mieście z ukochanym. Jej postać nie od razu wzbudziła moją sympatię, ale z czasem wyzwoliła pozytywne odczucia.  


Leila kocha swoją rodzinę, codzienne obowiązki ale też pragnie miłości i romantycznych przeżyć. Wśród społeczności amiszów nie ma zbyt dużo młodych osób, syn biskupa Jessie i jego kuzyn Will w niej sympatię. Wybór między nimi jest trudny. Will jest gwarancją bezpieczeństwa, gdyż paluje zająć się gospodarką i pielęgnować tradycje obowiązujące wśród amiszów.

Jessie Glick pragnie wolności, spełnienia swoich pragnień i podążać za swoim powołaniem. Ma okazję poznać życie, które go pociąga, widzi dla siebie określoną rolę ale wie, że realizacja jego planów wiąże się z wyrzuceniem go poza wspólnotę. 

Autorka doskonale oddała emocje, które dosięgają bohaterów sprawiając, że integrujemy się z nimi przeżywając ich problemy i dylematy. Śledzimy ich losy z kilku punktów widzenia, gdyż została zastosowana narracja trzecioosobowa. 

Ta część ma nieco inny klimat niż część pierwsza pt.: „Syn pszczelarza“, która wprowadziła nas w ich świat i toczyła się w kręgu amiszów. Natomiast „Syn biskupa“ pokazuje zupełnie inne oblicze tej społeczności, które nie dopuszcza do jakichkolwiek zmian w swoim życiu. To powieść, w której fabuła balansuje między dwoma światami. Jeden oparty na tradycji, a drugi na nowoczesności. Nie brakuje w niej emocji, różnorodnych sytuacji i dylematów związanych z wiarą, tradycją oraz różnicami pokoleniowymi.


Fabuła wciąga od pierwszej strony nie pozwalając na nudę. Autorka dotyka przy okazji istotnych zagadnień związanych z praktykowaniem miłości do Boga i życia według jego woli. Na przykładzie amiszów i angielskiej wspólnoty religijnej skłania do refleksji nad różnicami w postrzeganiu wiary. Obie grupy wierzą bowiem w tego samego Boga ale zupełnie inaczej interpretują słowa zapisane w Biblii. 

„Czy nie rozumiesz, że to, w co wierzymy, wcale się od siebie nie różni? (...) Różni się sposób, w jaki praktykujemy.“

Amisze wyłaniają się tu jako grupa, która nie potrafi wyjść poza swoje przekonania i spojrzenia na rzeczywistość w bardziej nowoczesny sposób. Starsi członkowie wspólnoty nie wyobrażają sobie życia w innych warunkach, niż zostali wychowani przez swoich rodziców.Wszelkie odmienne przekonania uznają za grzech, pychę czy ignorancję. Często zwracają się do Boga ale z drugiej strony nie mają skrupułów, by wyrzucić z domu najbliższą osobę. To, co dla ludzi spoza wspólnoty jest normalnym zachowaniem, dla nich stanowi grzech i brak pokory. Natomiast młodzi są bardziej otwarci na nowości i udogodnienia cywilizacyjne. 

Kelly Irvin doskonale potrafi wczuć się w sytuację kreowanych przez siebie postaci, nadając im charakterystyczne cechy, dzięki którym są one wyraziste, o określonej, bogatej osobowości. To sprawia, że szybko zżywamy się z bohaterami powieści, żałując że dotarliśmy do końca tej historii. Na szczęście nie jest to ostatnie z nimi spotkanie, gdyż w przygotowaniu jest trzecia część serii „W krainie amiszów“ pod tytułem „Syn siodlarza“.

CZĘŚĆ I "Syn pszczelarza" - recenzja

Książkę przeczytałam dzięki wydawnictwu:

można ją kupić m.in. na stronie wydawnictwa Prószyński i S-ka. 
oraz w księgarni INVERSOEMPiK, Świat Książki, Bonito i innych.

5 komentarzy:

  1. Cała seria wzbudza moje zainteresowanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Planuję sięgnąć po tą serię kiedy tylko skończy te, które już mam rozpoczęte. 😊

    OdpowiedzUsuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty