Ewa Lenarczyk
Data premiery: 6.03.2019
Język oryginału: polski
Oprawa: Miękka
Format: 148 x 210 mm
Ilość stron: 296
Redaktor prowadząca: Wioletta Tomaszewska
Korekta: Dominika Urbanik, Angelika Oleszczuk
Projekt okładki: Patrycja Chwiłowicz
Skład: Jacek Antoniewski
Ilustracje na okładce: David - stock.adobe.com
„Życie nie składa się tylko z błogich stanów i uniesień.“
Spadek po bogatym krewnym to marzenie nie jednej osoby. Czy jednak zastanawiamy się jak bardzo zmieniłoby to nasze życie? Czy potrafilibyśmy się przystosować do nowych warunków, gdybyśmy musieli przenieść się na przysłowiowy „drugi koniec świata“ do innej kultury? Przed takim dylematem postawiła swoją bohaterkę autorka książki pt.: „Pod innym niebem“.
źr. zdjęcia: psychoskok.pl |
„Wiek i powaga sytuacji nakazywały Dorocie stosowane zachowanie, tylko nie miała pojęcia, co w tej sytuacji będzie stosowane, a czym zwróci na siebie uwagę albo ośmieszy się.“
Dorota Tarnowska to kobieta po czterdziestce, która mieszka w Gdańsku ze swoim partnerem Pawłem. Ich nieformalny związek nie daje satysfakcji ale jest dla obu wygodnym rozwiązaniem. Jej córka - Dominika, właśnie wróciła z Anglii i próbuje ułożyć sobie życie w Polsce. Dorota pracuje w ZUS-ie jako księgowa ale ciągłe utarczki z szefową nie pozwalają jej spokojnie wypełniać swoich obowiązków. Mimo, to jej życie jest w miarę uporządkowane, bez większych problemów.
Pewnego dnia otrzymuje awizo z wezwaniem do sądu na rozprawę spadkową po Leokadii Van Hof - jak się okazało, jej prababki. Dorota zostaje jej jedyną spadkobierczynią i właścicielką ogromnego majątku wraz z piękną posiadłością East London w Republice Południowej Afryki. Problem jest w tym, że tamtejsze prawo zabrania przenoszenia kapitału do innych krajów. Musi więc podjąć decyzję: czy żyć jak dotychczas w rodzinnym kraju czy pławić się w luksusach ale na obcej ziemi?
Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy poznaje przystojnego zarządce Grega Krygera, do którego początkowo odczuwa niechęć. Zawsze grzeczny, z dystansem ale i trafnymi spostrzeżeniami wprowadza ją w świat, w którym trudno jej się odnaleźć. Przy okazji ujawniają się, ukrywane przez lata, sekrety związane ze zgromadzonym majątkiem, sięgające czasów II wojny światowej...
„Karmimy się tylko niepowodzeniami i czyimiś krzywdami, zamiast myśleć o przyszłości, a przede wszystkim o poprawie.“
Autorka stworzyła wciągającą historię pokazując, że w życiu wszystko jest możliwe. Porusza kwestię podejścia do pieniędzy stawiając swoją bohaterkę przed wyborem między życiem w rodzinnym kraju, ale z skromnym kontem a życiem w luksusie lecz w nowej rzeczywistości.
Razem z główną bohaterką przenosimy się w egzotyczne afrykańskie klimaty, na bogate, arystokratyczne salony, gdzie panują określone zwyczaje i normy zachowania. W Polsce Dorota nie przywiązywała zbyt dużej uwagi do swojego wyglądu, ubioru czy sposobu bycia. Żyła po prostu z dnia na dzień, wypełniając swoje obowiązki zawodowe i domowe, bez zastanawiania się nad tym, co wypada robić a czego nie. Wchodząc w wyższe sfery musiała przyjąć zupełnie nowy sposób bycia, wyrobić własny styl, poznać zasady funkcjonowania biznesu i nauczyć się języka angielskiego. W efekcie obserwujemy przemianę Doroty ze zwyczajnej, niewyróżniającej się z tłumu kobiety, w pełną uroku, świadomą i elegancką kobietę z wyższych sfer.
Początkowo akcja rozwijała się powoli, pokazując życie głównej bohaterki i jej problemy, nie wzbudzając emocji. Dopiero, gdy podejmuje ona próbę zarządzania majątkiem, zaczyna się pasjonująca i wciągająca dramaturgia. Niewątpliwie związane jest to z postacią Grega Krygera, który od pierwszego z nim spotkania, wyzwala u Doroty skrajne emocje.
Powieść ujęła mnie swoim klimatem, lekkością pióra z niewielką dozą humoru i przytaczanymi ciekawostkami o miejscach, do których jesteśmy zabierani razem z główną bohaterką. Jej fabuła została zbudowana w przemyślany sposób i prowadzona konsekwentnie od początku do końca. To pełna uroku współczesna opowieść o Kopciuszku, która pobudza wyobraźnię i sprawia, że zapominamy o codzienności.
Autorka zastosowała w niej narrację trzecioosobową ale wszelkie wydarzenia widzimy z punktu widzenia głównej postaci. Znamy jedynie jej sposób myślenia, postrzegania siebie, otaczających ją osób i pojawiających się sytuacji. Zwraca nam w ten sposób uwagę na to, że często nasze, subiektywne widzenie jakiegoś faktu może być mylące i w swoich osądach często odbiegamy od prawdy. Pokazuje, że życie ma dla nas wiele niespodzianek i odkrywa nowe możliwości. Niestety czasami nie umiemy wykorzystać nadarzających się możliwości i podjąć właściwej decyzji. Wewnętrzne dylematy i sposób radzenia sobie w niecodziennych sytuacjach, to przewodni motyw powieści.
Miłość, spadek, tajemnice, podróże, pełne uroku zakątki Paryża i egzotyczne, kolonialne klimaty Południowej Afryki to niewątpliwe atuty powieści. Jest to godne uznania tym bardziej, że autorka przyznaje w swoim wywiadzie, że nigdy nie była w RPA, a mimo to potrafiła oddać nastrój i piękno tego regionu.
Jednak przede wszystkim to historia kobiety, która dzięki swojej wewnętrznej sile, kobiecej intuicji i odkrywaniu siebie na nowo, była w stanie całkowicie zmienić swoje życie. Dorota nie zastanawia się zbyt długo. Początkowo jest przerażona i nie wie jak poradzi sobie w nowych okolicznościach ale dzięki pracy nad sobą, udoskonalaniu własnych umiejętności, samozaparciu i wytrwałości osiąga odpowiedni status społeczny, szacunek i szczęście.
Książkę można kupić m.in. w sklepie:
Myślę, że jest to książka warta uwagi. Mogłaby mi się spodobać. 😊
OdpowiedzUsuńPolecam :)
UsuńSkoro autorka potrafiła odwzorować klimat RPA to jestem bardzo ciekawa tej książki.
OdpowiedzUsuńto jeden z atutów tej powieści.
UsuńZapowiada się naprawdę ciekawie :-)
OdpowiedzUsuńMnie wciągnęła :)
UsuńMyślę, że po;ubiłabym się z bohaterką :)
OdpowiedzUsuńJa ją polubiłam :)
UsuńDziękuję za tak pozytywną recenzje. Postaram się nie zawieść oczekiwań w następnych pozycjach.
OdpowiedzUsuńAutorka.
Dziękuję za miłe słowa :) Książkę przeczytałam z przyjemnością :)
Usuń