03 lutego 2019

452. - "Finezja uczuć"

Aneta Krasińska

Wydanie II poprawione
Data premiery: listopad 2018
Oprawa: miękka
Liczba stron: 218
Format: 14.0 x 20.0 cm
Redaktor prowadząca: Renata Grześkowiak
Korekta: Bogusław Jusiak, Marlena Rumak
Projekt okładki: Robert Rumak
Skład: Jacek Antoniewski

         




„W życiu człowiek często ponosi porażki. Raz większe, innym razem mniejsze. Ważne, w jaki sposób sobie z nimi radzi.“

Miłość przychodzi różnymi drogami - niespodziewanie, nagle, albo subtelnie i nieśmiało. Czasami zaskakuje swoim urokiem, któremu mimowolnie się poddajemy a nie raz nie umiemy zrozumieć, co czujemy i jak do niej podejść. Z ogromną burzą emocji musiała zmierzyć się bohaterka powieści pt.: „Finezja uczuć“. 

źr. zdjęcia: psychokok.pl
Jej autorka - Aneta Krasińska jest absolwentką filologii polskiej, którą ukończyła na Uniwersytecie Łódzkim. Uwielbia rodzinne podróże po Europie i dobrą literaturę kobiecą. Najlepiej odpoczywa w otoczeniu przyrody lub zabytków. Lubi obserwować ludzi i przestrzeń, w której funkcjonują. Dotychczas napisała kilkanaście artykułów naukowych. „Finezja uczuć“ to jej debiut pisarski. 

Ona - 35 letnia Alicja żyjąca w wieloletnim związku z Adamem, który ciągle nie ma czasu dla niej i rodziny. Między nią i mężem panuje ustalony porządek obowiązków, z których większość spoczywa na jej barkach. Mimo to sprawia wrażenie osoby szczęśliwej, spełnionej zawodowo i prywatnie. Spotkanie z uroczym, przystojnym księdzem wprowadza w jej życie niepokój i burzy dotychczasowy spokój.

„Doskonale zdawała sobie sprawę, że jej uczucie nie ma prawa istnieć, i to frustrowało ją najbardziej.“

On: Mariusz - młody ksiądz z miejscowej parafii, który spełnia swoje obowiązki kapłańskie z oddaniem. Wydaje się, że dystans, jaki narzucił sobie na początku tej znajomości, uda mu się utrzymać. Jednak los wystawia jego uczucie na próbę...

„Ludzie mają o księżach dziwne wyobrażenia, a my, tak jak wszyscy, mamy słabości, popełniamy błędy, bo jesteśmy tylko śmiertelnikami.“

Poznają się podczas przygotowań do Komunii syna Alicji - Franka. Oboje nie spodziewają się, że ich spotkania w kościele będą miały zupełnie inny charakter w niedalekiej przyszłości.

okładka pierwszego wydania
Początkowo połączyła ich miłość do sztuki, wrażliwość na piękno obrazów, wspólne oglądanie wystaw znanych malarzy. Alicja zdaje sobie sprawę z emocji jakie wywołuje w niej duchowny, próbuje to zrozumieć i zachować rozsądek podczas ich wizyt w galeriach sztuki. Jednak serce nie sługa... Miłość nie zna granic wkradając się między tych dwojga ludzi, powoduje eksplozję uczuć, ekscytację i fascynację, ubarwiając monotonię życia.

„Lubiła rozmawiać z tym mężczyzną, choć jednocześnie czuła się w jego towarzystwie nieswojo.“

W naszym kraju tego rodzaju miłość jest trudna do zaakceptowania, gdyż duchowni objęci są wieloma zakazami i nakazami. Autorka dotyka także i tego tematu, pokazując jak hermetyczny jest to świat, obwarowany trudnymi do pokonania barierami. 

Niczego do końca nie możemy być pewni, jeśli chodzi o swoje postępowanie. Niejednokrotnie zarzekamy się, że czegoś byśmy nie zrobili a potem życie weryfikuje nasze deklaracje, stawiając przed nami zadanie „sprawdzające“. Wystarczy jeden nierozważny krok, chwila zapomnienia czy działanie pod wpływem impulsu a wszystko ulega zmianie i musimy ponieść konsekwencje swoich wyborów. W obliczu nieszczęścia, trudnych chwil odkrywamy prawdziwe oblicze otaczających nas osób. Czasami żyjemy z kimś wiele lat i w pewnym momencie uświadamiamy sobie, że nie znamy tej najbliższej nam osoby. 

Alicja także znalazła się w podobnej sytuacji. Ona - matka dwójki dzieci i przykładna żona nagle zostaje wciągnięta przez los w wir zdarzeń, które pozostawiają po sobie trwały ślad w sercu i duszy. Musi poradzić sobie z trudną sytuacją, swoim uczuciem i podjąć decyzje, które mają kluczowe znaczenie zarówno dla niej jak i jej rodziny. 

Ważny wątek wysuwający się na pierwszy plan dotyczy związku dwojga ludzi i rodziny, którą razem tworzą. Na początku łączy ich miłość, jednak czas jest najlepszym nauczycielem, gdyż pokazuje jak mocna jest to relacja. Codzienne obowiązki, wkradająca się rutyna powoli zabija świeżość uczuć. Alicja czuje się przytłoczona obowiązkami ale mimo to stara się utrzymać więź z najbliższymi jej osobami. 


Fabuła rozpisana została na 10 rozdziałów, w których przemierzamy z Alicją przez kilka lat jej życia. Obserwujemy jak radzi sobie w skomplikowanej sytuacji, którą sobie stworzyła.Autorka zastosowała tu narrację trzecioosobową ale skupia się w większości na postaci Alicji i jej problemach. Kilka razy poznajemy punkt widzenia innych osób ale są to krótkie epizody. Najczęściej o ich dylematach dowiadujemy się z rozmów prowadzonych z główną bohaterką. 

To książka, która pozostawia po sobie chwilę zadumy i niezwykły nastrój. Jej fabuła aż kipi od różnorodnych emocji, które targają nie tylko główną bohaterką ale każdą postacią. Ujęła mnie ona lekkim, przystępnym, ładnym stylem pisarskim i nietypową, intrygującą historią ocierającą się o skandal. Nie brakuje w niej uniesień, namiętności i zaskakujących epizodów, chociaż niektórych rozwiązań można łatwo się domyśleć. 

Dzięki umiejętnemu prowadzeniu fabuły, wnikamy w psychikę wykreowanych postaci i razem z nimi przeżywamy ich emocje. Po zamknięciu ostatniej strony pozostał mi niedosyt i chęć poznania dalszego ciągu. Zakończenie nie jest jednoznaczne a niektóre wątki można śmiało rozbudować, tworząc kolejne opowiadanie. Aneta Krasińska potrafi zaintrygować stworzoną historią wciągając nas stopniowo w nią, pokazując, jak pogmatwane mogą być ludzkie losy. Ma świetne pióro do pisania intrygujących historii odważnie dotykając trudnych tematów. Temat poruszony w „Finezji uczuć“ jest kontrowersyjny i u wielu osób może wzbudzać mieszane odczucia. 

Czytając powieść, zastanawiałam się czy taka historia mogłaby wydarzyć się naprawdę. Życie niejednokrotnie zaskakuje swoimi scenariuszami i wszystko jest możliwe. Jego potencjał to pasmo różnych sytuacji, jakie pojawiają się na naszej ziemskiej egzystencji. Są one efektem decyzji, które podejmujemy pod wpływem chwili lub świadomie. Jedno jest pewne: „Życie wymaga wielu poświęceń i często drwi z naszych planów.“

Książkę można kupić w m.in sklepie:




2 komentarze:

  1. Dziękuję za wnikliwą recenzję i zwrócenie uwagi na wielość poruszanych tematów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z przyjemnością przeczytałam pani książkę :) Dziękuję za wpis i pozdrawiam serdecznie.

      Usuń

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty