18 sierpnia 2018

424. - "Kierunkowskaz - włączyć czy nie?"

Uniwersalne zasady włączania kierunkowskazów
Daniel Żukowski

            

„Od prawie 100 lat sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy odbywa się za pomocą kierunkowskazów. Jednak przez te kilka dekad przekazywanie informacji na drodze niewiele się poprawiło.“

Bezpieczeństwo na drogach zależy od wielu czynników, które są regulowane stosownymi przepisami. Jednym z nich jest sygnalizowanie innym kierowcom swoich zamiarów poprzez włączanie kierunowskazów. Niestety, nie wszyscy użytkownicy dróg ich używają. Wynika to często z ignorancji albo z niewiedzy. Sądziłam, że to wyjaśni mi poradnik pt.: „Kierunkowskaz - włączyć czy nie?” Niestety nie można go traktować jako wykładni przepisów ruchu drogowego w Polsce.

O autorze nie znalazłam żadnych informacji, które mogłyby w jakikolwiek sposób uwiarygodnić przedstawionych przez niego interpretacji przepisów ruchu drogowego. (typu prawnik czy policjant ruchu drogowego). Jedynie w książce pan Żukowski napisał, że przejechał ponad 1,5 mln kilometrów stosując swój sposób jazdy po drogach. To jednak nie jest podstawą do dowolnej interpretacji istniejących w Polsce zasad ruchu drogowego. 

Daniel Żukowski odnosi się przede wszystkim do art. 22 ustęp. 5, który mówi:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru. 

Autor przedstawia swoją wersję stosowania tego przepisu i sposobów używania świateł kierunkowych. Są to jednak bardziej jego przemyślenia niż prawne uzasadnienia stosowania „migaczy“. 

Poradnik napisany przez niego zawiera trzy rozdziały. Pierwszy z nich jest bardzo krótki. To rodzaj wprowadzenia w temat. Autor uzasadnia dlaczego ważne jest używanie kierunkowskazu na drogach. Uważa, że: „W nowszych pojazdach, często z powodu niepotrzebnie użytej elektroniki i kilkustopniowego przełącznika, nierzadko kierunkowskazy mrugają wbrew woli kierowcy. Manewr został już zakończony, a „migacz” nadal daje znak o zamiarze zmiany kierunku“ oraz że: „W coraz to nowszych pojazdach instaluje się wiele różnych wynalazków, mających ułatwić ich obsługę, jednak zamiast tego te innowacje i udogodnienia często utrudniają kierowcom skupienie się na jeździe". Wymienia także powody złego stosowania świateł kierunkowskazu.

W drugim, też krótkim, rozdziale autor doradza jak bezpiecznie jeździć samochodem i przedstawia swoje pomysły na poprawę bezpieczeństwa jazdy. Przyznam, że są one bardzo nowatorskie i nie sądzę, by zostały kiedykolwiek wprowadzone.

Trzeci rozdział w całości poświęcony został zasadom używania kierunkowskazu w czasie jazdy. Autor omawia poszczególne sytuacje drogowe dając wskazówki i doradzając prawidłowe zachowanie w danej sytuacji. Każdy wariant opatrzony został instruktażowymi rysunkami i ciekawostkami. Muszę tu zaznaczyć, że teorie przedstawione przez autora są jego własnym spojrzeniem na używanie kierunkowskazu. Interpretuje on obowiązujące przepisy ruchu drogowego w sposób, który nie jest zgodny z interpretacją przepisów przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 

Za możliwość poznania książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok.


Data publikacji 26 czerwiec 2018
Język polski
Ilość stron 57
FORMAT: ebook
Projekt okładki: Robert Rumak
Zdjęcie okładki © Fotolia – vchalup; Fotolia - Betelgejze
Korekta: Emilia Ceglarek, Robert Olejnik
Skład: Agnieszka Marzol

3 komentarze:

Jeśli któryś z komentarzy nie jest widoczny, proszę o cierpliwość. System blogowy czasami wymaga akceptacji komentarzy, mimo że nie jest to konieczne.

Każda recenzja to moje subiektywne odczucia! Wasze mogą być zupełnie inne i zawsze jestem ciekawa Waszych opinii.

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Wpisy o charakterze spamu oraz z reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty