Życie i dziedzictwo największych mistrzów medytacji
Wojciech Filaber
„Tylko poprzez pracę nad własnym umysłem osoba jest w stanie osiągnąć prawdziwy i naturalny poziom spostrzegania rzeczywistości.”
Medytacja od zawsze towarzyszyła ludziom poszukującym sensu życia i oświecenia. Zarówno dawni jak i współcześni mistrzowie duchowi stosowali ją w swoich praktykach osiągając spokój umysłu, wewnętrzną równowagę i sięgając w głąb swojej duszy. Ich dorobek był bazą, z której czerpał natchnienie i wiedzę autor książki pt.: „Przemień siebie i własne wnętrze za pomocą medytacji”.
![]() |
źr. zdjęcia: wirtualny wydawca.pl |
„Medytacja umożliwia osiągniecie stanu wewnętrznego spokoju, stanu wolnego od bezustannego uczestniczenia w procesie myślenia. Poprzez wewnętrzną obserwację osoba jest w stanie dokonać świadomego wyboru dotyczącego tego czy chce ona pozostać w strefie nierealnych myśli, czy też skupić własną uwagę i świadomość na rzeczywistości.”
Książka powstała z intencją ukazania pozytywnych aspektów medytacji i zachęcenia czytelników włączenia jej w codzienny harmonogram zajęć, gdyż poprzez skupienie się na swoim wnętrzu i umiejętności obserwacji siebie możemy odnaleźć sens życia oraz poprawić własne zdrowie na wielu poziomach naszego istnienia. Publikacja miała swoją premierę w 2013 roku i była pierwszą w twórczości autora. W tym samym roku ukazały się jeszcze trzy kolejne tytuły z zakresu psychologii i huny. W 2015 roku książka „Przemień siebie i własne wnętrze za pomocą medytacji” doczekało się wydania anglojęzycznego.
Autor podkreśla zalety medytacji, przedstawia techniki pomocne w jej praktykowaniu i opisuje różne metody wyciszenia się i pracy nad sobą. Poznajemy różne rodzaje medytacji począwszy od buddyjskiej, chrześcijańskiej poprzez prowadzoną, chodzoną, Japa, Reiki aż po transcendentalną i taoistyczną. Dowiadujemy się na czym polega medytacja wizualizacyjna, Silva, Joga i Zen.
W celu przyswojenia poszczególnych zagadnień Wojciech Filaber proponuje ćwiczenia uczące koncentracji, zakorzeniania, wizualizacji i prawidłowego oddechu. Nie są one zbyt rozbudowane lecz stanowią raczej wytyczne do rozwinięcia własnej pracy w określonym kierunku. Opisy są krótkie i zbyt ogólnikowe. Dla początkujących osób może być problemem wykonanie takich poleceń jak: „pozbądź się napięć”, „pozbądź się wszystkich myśli, „pozwól aby ciało i umysł poczuło się swobodnie” czy „opróżnij swoje płuca całkowicie i pozwól, aby świeże powietrze dotarło na nowo do wnętrza.” Osoby zaawansowane w sztuce medytacji doskonale wykonają proponowane zadania.
![]() |
źr.facebook |
W osobnych rozdziałach autor przedstawia ich sylwetki, idee, którymi się kierowali lub kierują w swojej duchowej podróży. Każdy z nich wypracował swój styl nauczania, indywidualne podejście do medytacji lecz wiele aspektów łączy te osobowości. Ci co odeszli już na Drugą Stronę pozostawili po sobie swoje dziedzictwo w postaci nauk, przekazów i publikacji, które do dziś są drogowskazem dla wielu osób. Z kolei współcześnie żyjący nauczyciele duchowi są dla innych inspiracją do poszukiwania prawdziwego siebie poprzez wykłady, nagrania czy książki. U każdego z nich, bez względu na czas w którym żyli, medytacja była jedną z ważniejszych elementów pracy nad sobą.
Ich dorobek w postaci zdobytej wiedzy, przekazywanych nauk i doświadczenia są inspiracją dla ludzi pragnących wgłębiać się w siebie poprzez uważną obserwację, dzięki czemu mogą poszerzać swoją świadomość i odkrywać nowe obszary otaczającej ich rzeczywistości.
Książkę można kupić w sklepie:
Wydanie: I
Rok wydania: 2013
Wymiary: 14 x 20 cm
Ilość stron:142
Nie dziwię się, że taki dorobek jest inspiracją dla innych.
OdpowiedzUsuń